Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

το τσεκαρα.

 

περιπου στην ιδια τιμη ειναι και του canon με χωρητικοτητα ιδια δλδ 130 ml.

 

αρα αυτο που μενει ειναι ποσο διαρκει η κεφαλη του καθενος plotter και ποσο κανει.

 

μεχρι στιγμης,με τα δεδομενα που εχουμε,ο ipf750 εχει τον πρωτο λογο.

Συμφωνω και εγω. Αν και στην αρχη ελεγα για canon 610. Σε τι τιμη το εχεις βρει και απο πού;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε Α1 χωραει:

 

κτιριο δλδ κλιμακα 1/50 μεχρι 40 μετρα

 

οικοπεδο-χωραφι κλιμακα 1/200 μεχρι 160 μετρα.

 

 

Νομίζω ότι είναι 30 και 120 μέτρα αντίστοιχα αφού το χαρτί είναι 60εκ. πλάτος. Πάντως εάν σου κάτσει μία στο τόσο κάτι τόσο μεγάλο το πας και σε ένα φωτοτυπίο. Τέλος πάντων. Φυσικά το 90άρι είναι πολύ πιο άνετο και δεν με "χαλάει" αλλά εάν κάποιος θέλει να ξοδέψει χρήματα και αλλού αξίζει να γλυτώσει από τον 90άρη plotter.

 

Για το δίκτυο έχετε δίκιο υπάρχει η υποδοχή jetdirect αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο γρήγορη με ethernet.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο το Α0 χωραει τετοια.

 

----------------------------------

 

το ρολο στον ipf750 ειναι Α0.

 

αν θελουμε να εκτυπωσουμε σε Α1 τοποθετουμε αλλο ρολο σωστα?το ιδιο και για Α2-Α3,σωστα?

 

γιατι καπου ειδα εγραφε αυτοματη αλλαγη χαρτιων.

Link to comment
Share on other sites

Aλλαζεις ρολα....Αλλα πχ αν εχεις το Α0 το ρολο και θες να τυπωσεις Α1 απλα αλλαζεις τη διαταξη του χαρτιου στο σχεδιο σου... απο κατακορυφη σε οριζόντια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Α0 είναι κυρίως για Τοπογραφικά και αν και αυτό.

Για τους Πολιτικούς Μηχανικούς νομίζω πως ο ιδανικός είναι ο Α1. Παίρνει σχεδόν τα πάντα. Αν δεν εκτυπώνετε συχνά Α0, τότε σκεφτείτε αν θα κάνετε γρήγορα απόσβεση τα παραπάνω χρήματα.....γιατί εκεί είναι το ζουμί!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.