Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

2.5Ε το μελανι μου φαινεται πολυ λιγο.

Αν δεν κανω λαθος ειναι 65 ml?

 

ψέματα όχι 10 ευρώ, 10 δολάρια τα τέσσερα μελάνια.....

 

15x3b68.jpg

Edited by chrisven
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

θα ήθελα να ρωτήσω επιπλέον για τον HP Designet 510 24" έχει χαρακτηριστικά ( Μέγεθος χαρτιου Α1, Μελάνια 4 και Μνήμη RAM 160), η μνήμη θα αρκεί για να εκτυπώνουμε σχέδια όπως διάγραμμα δόμησης και νεα τοπογραφικά που εμπεριέχουν στοιχεια 3D, φωτογραφίες κλπ?

 

Το κόστος είναι πειπου 900 ευρώ

 

Υπερεπαρκεί και περισσεύει. Προσφάτως τύπωσα τοπογραφικο με 3 φωτογραφίες, το κυρίως τοπογραφικό-κάναβο με πάμπολλες λεπτομέρεις, τμήμα χάρτη 1:50.000 ΓΥΣ, τμήμα χάρτη 1:5000 ΓΥΣ, τμήμα χάρτη Υπ.Γ. 1:5000 και 2 πινακίδες. Α1 σε πλάτος Χ 1.67μ τυπωμένο.

Ολο αυτό ήταν καμμια 15ριά ΜΒ. Bέβαια, νομίζω πως κάνουν κάποιες μετατροπές οι οδηγοί στα μεγέθη των CAD αρχείων, και ετσι δε σημαίνει πως τα 15mb του σχεδίου είναι και 15 στο πλόττερ (απ'τα 160).

 

Οπως και να έχει, μια χαρά φθάνει συνάδελφε. Toυλάχιστο για τις "απλές" δουλειές μας.

 

Τώρα, αν τον εχεις σε δίκτυο σε κανα μελετητικό γραφείο και του στέλνεις καμμια 10ρια οριζοντιογραφίες Α0+ και άλλες τόσες μηκοτομές και πάει λέγοντας, μαλλον δε θα φτάνει!

Link to comment
Share on other sites

chrisven, πραγματικά εξαιρετική η κίνηση σου...Οντως πάντως εάν έχεις κάποιο e-shop που πουλάει συμβατά μελάνια Plotter (Canon έχω εγώ), στείλε κανα link , τα αυθεντικά έχουν 60 Ε και παίρνει 6 (3 μαύρα και 3 έγχρωμα..) ....

στο e-bay και όλο και κάτι θα βρεις...

 

και εγώ canon έχω και στο e-bay βρισκω μόνο γνήσια...μέσω αλλών e-shops βρήκα γνήσια στα ~55€. συμβατά βρήκα μόνο σε ένα και αυτά στην τιμή 53€. οπότε....δεν νομίζω οτι αξίζει το ρίσκο....

 

αν κανείς βρέι ή έχει τίποτα υπόψιν του για canon ipf ας πεί....

Link to comment
Share on other sites

Υπερεπαρκεί και περισσεύει. Προσφάτως τύπωσα τοπογραφικο με 3 φωτογραφίες, το κυρίως τοπογραφικό-κάναβο με πάμπολλες λεπτομέρεις, τμήμα χάρτη 1:50.000 ΓΥΣ, τμήμα χάρτη 1:5000 ΓΥΣ, τμήμα χάρτη Υπ.Γ. 1:5000 και 2 πινακίδες. Α1 σε πλάτος Χ 1.67μ τυπωμένο.

Ολο αυτό ήταν καμμια 15ριά ΜΒ. Bέβαια, νομίζω πως κάνουν κάποιες μετατροπές οι οδηγοί στα μεγέθη των CAD αρχείων, και ετσι δε σημαίνει πως τα 15mb του σχεδίου είναι και 15 στο πλόττερ (απ'τα 160).

 

Οπως και να έχει, μια χαρά φθάνει συνάδελφε. Toυλάχιστο για τις "απλές" δουλειές μας.

 

Τώρα, αν τον εχεις σε δίκτυο σε κανα μελετητικό γραφείο και του στέλνεις καμμια 10ρια οριζοντιογραφίες Α0+ και άλλες τόσες μηκοτομές και πάει λέγοντας, μαλλον δε θα φτάνει!

 

 

Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες, ενα μικρο τεχνικο γραφειο στην Λευκάδα έχω, εδω και 3 μήνες περίπου, οπότε οι δουλειές είναι ερασιτεχνικές όπως καταλαβαίνεις...

 

και κάτι ακόμα, παρόλο που στο internet βρίσκω τον plotter 1000-1200 ευρώ, εδώ στην Λευκάδα ο μοναδικός προμηθευτής θέλει 1500. ειναι πολύ μεγάλη διαφορά, αλλά φοβάμαι οτι αν τον χρειαστώ κάτι (service, βλάβη κτλ) και δεν τον αγοράσω απο αυτόν και τον καλέσω για service (επίσης είναι ο μόνος που κάνει στην Λευκάδα), θα με σκίσει στην τιμή.

Τι συμβουλεύετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάση η σκέψη σου...ίσως αυτή τη σκέψη σου με προσεκτική διατύπωση να την κάνεις υπέρ σου επιχείρημα για να τον πείσεις να πέσει κανένα 100άρικο! Στα 1200 του νετ είναι και η μεταφορά μέσα?

Link to comment
Share on other sites

@lefkada 2 τα τινά:

 

α) είναι και επίσημος επισκευαστής της μάρκας αυτής ; Τα πράγματα ειναι υποκειμενικά με το σερβις...500ε ομως εινια χαωτική διαφορά.

β) αν νομίζεις πως μπορείς να του κάνεις κάποια δουλειά αργότερα και να φέρεις τη χασούρα στα ίσια, κάντο. Διότι (θεωρητικά,επαρχία γαρ...) αφόσον του δώσεις δουλειά, θα σου δώσει κι αυτός.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Είμαι ανάμεσα σε 2 εκτυπωτές και θα ήθελα τη συμβουλή σας στο σχετικό ζήτημα.

  •  Hp designjet T510, 42" το οποίο το βρίσκω στα 2000€ (συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ)
  •  Hp designjet T520, 36" το οποίο βρίσκω στα 2300€  (συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ)

Αν δεν κάνω τρομερό λάθος το Τ520 παρόλο που είναι 36" βγάζει Α0.

Έχω διαβάσει σε προηγούμενα σχόλια πως ο Τ510 είναι σκυλί και θα με βγάλει ασπροπρόσωπο αρκεί να έχω χρόνο ώστε να περιμένω τα σχέδια να τυπωθούν.

Δεν ξέρω αν αξίζουν τα 300 ευρώ παραπάνω για τον νεότερο Τ520.

Κάθε συμβουλή θα είναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω τα μοντέλα που λες, έχω να σημειώσω μόνο το εξής:

 

Δεν υπάρχει μοντέλο της HP που να μην είναι "σκυλί" στην κατηγορία του... άρα αυτό δεν είναι κριτήριο ασφαλές κριτήριο ότνα συγκρίνεις 2 HP.

Link to comment
Share on other sites

36'' = 90εκ χαρτι

42'' = 110εκ χαρτι (δεν νομιζω να χρησιμοποιησεις ποτε τετοιο πλατος, ειναι εντελως δυσχρηστο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.