Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η μια θεση σταθμευσης (σε κοινοχρηστο χωρο πυλωτης) σημαινει και ενα αυτοκινητο ακομα και αν χωρανε δυο; Αδηλωτη κατασκευη στην κατοψη που εμποδιζει διελευση σε κοινοχρηστους χωρους πολυκατοικιας (πυλωτη)


sniper14

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Εχω το εξης θεμα. Στην πολυκατοικια μου, σε κοινοχρηστο χωρο πυλωτης με ορισμένους χωρους στάθμευσης από το πρακτικο της καθετης ιδιοκτησιας της πολυκατοικίας, υπάρχουν καποιες θέσεις που είναι αρκετα μεγάλες. Στο πρακτικό είναι δηλωμένες σαν ΜΙΑ θεση παρκαρίσματος (π.χ. θεση Νο 5 με τις ταδε διαστασεις) Σε αυτή τη θεση και εντος των οριων χωρανε δυο αυτοκίνητα. Μπορω να παρκαρω και τα δυο, η υπάρχει καποιο πρόβλημα, περιορισμος, από πολεοδομια, η νομος που το απαγορευει;

 

Επισης στον κοινοχρηστο χωρο της πολυκατοικίας υπαρχει μια μεγαλη μονιμη κατασκευη, ένα τσιμεντενιο παγκακι τριων μετρων, το οποιο δεν υπαρχει σε κανενα σχεδιο η κατοψη της πυλωτης, και περιοριζει την διελευση των ενοικων. Αν παρκαρουν όλοι όπως πρεπει, δεν χωρανε να περασουν για να μπουν στην εισοδο της πολυκατοικίας οι ενοικοι. Τι μπορω να κανω σε αυτή την περιπτωση; Μπορω να κανω καταγγελια στην πολεοδομια για αυθαιρετη κατασκευη και αδηλωτη; Μπορει να αφαιρεθεί;

 

Ρωταω γιατι εχουν αναγκασει ιδιοκτητη να μην χρησιμοποιει το χωρο της θεσης στάθμευσης του καθως "εμποδιζει την προσβαση" στην εισοδο της πολυκατοικίας. Μιλαμε για θεση παρκαρίσματος ορισμενη από το σχεδιο και την κατοψη, ενώ το αυθαιρετο παγκακι δεν υπαρχει σε κανενα σχεδιο και είναι σταθερη τσιμεντενια κατασκευη.

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για κάθε βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

1] εσυ θα παρκαρεις 2 ΙΧ  ή 4 μοτοσυκλεττες ή 8 ποδηλατα και δυο καροτσακια μωρών...

Εισαι στην ιδιοκτησια σου.

 

όποιος θελει μπορει να προσφυγει  στα δικαστηρια...

 

2] προκειται για κοινοχρηστη αυθαιρετη κατασκευη...τακτοποιειται με απόφαση της ΓΣ. Τυχον καταγγελια θα εχει σαν αποτελεσμα την επιβολη προστιμων σε ολους.

 

3] δξ ποιοί εχουν "αναγκασει" και με ποιόν τροπο.

Καθε ιδιοκτητης εχει τα δικα του δικαιωματα, σαν ιδιοκτητης.

Αν εχει με συμβολαιο "εκει" μια νομιμη θεση, την εχει...

 

[και επειδη, μπορει τα εγγραφα να ειναι λιγο ασαφή... θα χρειαστεις την βοηθεια δικηγορου να δει τα συμβολαια σας

και να σας συμβουλευσει  "επακριβως"  για τα δικαιωματα σας, όπως προκυπτουν απο αυτα]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια έχω βρει και εγώ που το έχω κοιτάξει. Επίσης για το αυθαιρετο παγκάκι, θα έχω θέμα και με την πυροσβεστική (σε περίπτωση πρόσβασης) αν γίνει οποιαδήποτε καταγγελία, γιατι δεν υπάρχει στο σχέδιο. Ευχαριστώ για την απάντηση Δημήτρη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.