Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλειστηριασμοί: H εμπορική αξία προσδιορίζεται απο εκτιμητές


Recommended Posts

με την διαφορά ότι αν ο ιδιοκτήτης π.χ. 3 στρεμμάτων πει σε 10 μηχανικούς "θέλω να μου το βγάλεις 5 στρέμματα", ίσως και με ρίσκο της επαγγελματικής του φήμης και υπόστασης να το βγάλει 5 στρέμματα ο ..μισός

ενώ αν η τράπεζα πει σε 10 "εκτιμητές" θα ακολουθήσετε την τάδε μέθοδο και θα το βγάλετε "τόσο" οι 9 στους 10 θα το βγάλουν "τόσο και λιγότερο" (μετά από διορθώσεις και από τα κεντρικά) και αυτός που θα ρισκάρει την επαγγελματική του σχέση με την τράπεζα θα είναι ο 10ος

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω παντως, εννοω, για καταμετρηση απο μηχανικους που χρησιμοποιουν παρομοια μεθοδο κι εργαλεια...αλλά παντα εχουν μια καποια αποκλιση....

 

και ότι οι δυο εκτιμητές κάνουν εκτίμηση για τον ίδιο σκοπό, με την ίδια βάση εκτίμησης, την ίδια χρονική στιγμή, με τα ίδια διαθέσιμα τεχνικά και νομικά έγγραφα και έχουν και οι δυο τις ελαχιστες απαιτούμενες γνώσεις που εξασφαλίζονται με την ιδιότητά τους ως πιστοποιημένοι.

Αν εξασφαλίζονται τα παραπάνω, τότε οι αποκλίσεις αξιών δεν θα είναι σημαντικές .

 

[μεταξυ αυτων των "λογικων" θεσεων,

υπαρχει η καταμετρηση των 3600 που μετρηθηκε σε 4005 [!!!!]

 

και μιας αξιας 200.000 που εκτιμηθηκε σε 150.000  [ή το αντιστροφο]

 

Αμφοτερες κατακριτεες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

imhotep

Αυτό παλιά γινόταν σε μεγάλο ποσοστό, είναι αλήθεια.

Τώρα όμως έχει μειωθεί ,πρώτα πρώτα γιατί δεν υπάρχουν δάνεια.

Στα κόκκινα δάνεια δάνεια η στους πλειστηριασμούς δεν μπορεί να γίνει, γιατί ο εκτιμητής δεν έχει σχέση με την Τράπεζα.

Οι εκτιμήσεις που γίνονται σήμερα με αυτές που γίνονταν πριν από 10 χρόνια δεν έχουν καμία απολύτως σχέση.

Και δεν εννοώ βέβαια ότι διορθώθηκε λόγω διοίκησης, αλλά απο τους πιστοποιημένους εκτιμητές.

Γνωρίζετε ότι τις τιμές των ακινήτων τις έδιναν στο δικαστήριο οι δικαστικοί επιμελητές.... ( Συνάδερφε μιλάω γενικά )

 

 

 

dimitris GM

 

...και ότι οι δυο εκτιμητές κάνουν εκτίμηση για τον ίδιο σκοπό, με την ίδια βάση εκτίμησης, την ίδια χρονική στιγμή, με τα ίδια διαθέσιμα τεχνικά και νομικά έγγραφα και έχουν και οι δυο τις ελαχιστες απαιτούμενες γνώσεις που εξασφαλίζονται με την ιδιότητά τους ως πιστοποιημένοι.

Αν εξασφαλίζονται τα παραπάνω, τότε οι αποκλίσεις αξιών δεν θα είναι σημαντικές .....

 

Δημήτρη ναι, έτσι είναι.

Edited by karanus
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στα πολύ σωστά +1 και στους δυο σας, να προσθέσω ότι υπάρχει ρητή δήλωση σε κάθε εκτίμηση οτι ο πιστοποιημένος εκτιμητής εφαρμόζει τον κώδικα δεοντολογίας των πιστοποιημένων εκτιμητών ο οποίος ορίστηκε με τοην απόφαση 19928/292 του ΥΠ. Οικονομικών ΦΕΚ 1147/Β/13-5-2013. Δεσμεύεται ουσιαστικά να είναι αμερόληπτος και ανεξάρτητος και για πολλά ακόμη που αναφέρει ο κώδικας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλα ενταξει,εδω εχουμε χασει το νοημα . . . για 500 ευρω χρεος θα σου βγαζει σε πλειστηριασμο

το ακινητο,ο εκτιμητης ο οποιος θα πληρωθει 50 ευρω

για να γυρισει το ακινητο στην τραπεζα ή στον καθε ανωνυμο ''φριτς'' εκ γερμανιας . . .

παντως πολυ ενδιαφεροντα τα στοιχεια που παραθετετε

Link to comment
Share on other sites

Συζητουμε  για  την  διαδικασια αναγκαστικης εκτελεσης, την οποια επισπευδει το Δημοσιο, για το προς αυτο χρεη...

οχι για πλειστηριασμους που επισπευδουν τραπεζες ή ιδιωτες...

 

Ο εκτιμητης "δεν βγαζει σε πλειστηριασμο τιποτε"

Μερος της διαδικασιας αποτελει ο εκτιμητης, όπως και ο δικαστικος επιμελητης, οι συμβολαιογραφοι [οσονουπω και το ιντερνετ  με τους ηλεκτρονικους πλειστηριασμους ..] και καθε αλλος που εχει να κανει συγκεκριμενη δουλεια.

 

Για την συγκεκριμενη διαδικασια του Δημοσιου,

ο εκτιμητης θα εκτιμησει την "αξια" του ακινητου , εναντι μιας αμοιβης [για την οποία  συζηταμε  ως προς το  υψος της]

και με   μια διαδικασια [που την συζηταμε] ως προς τις τυχον ευθυνες του, σαν μηχανικου-εκτιμητη

σε περιπτωση που η εκτιμησή του δεν θα ανταποκρινεται στην   αγοραια αξια του ακινητου, ειτε λογω υποτιμησης ειτε λογω υπερτιμησης  της τιμης πρωτης προσφορας..

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι πλέον 35 χρόνια στον χώρο και επειδή πάντα περνάγανε εκτιμητές για τα δάνεια , οι απόψεις μου είναι τεκμηριωμένες . Δεν θα πω πολλά όλοι γνωρίζουμε τι γινόταν . Εκτιμητής σε τράπεζα κυρίως επαρχίας ήθελε βύσμα . Οι εκτιμήσεις ήταν όσο ήθελε η τράπεζα πάντα . Ψηλά την περασμένη δεκαετία , χαμηλά σήμερα . 

 

Αλλά η ιστορία με τις εταιρείες και το κυριλίκι ξεκίνησε από έναν τύπο που ήταν οικονομολόγος και έκανε ένα παρεάκι με άκρες εκεί που έπρεπε . 

 

Η ιστορία ήταν πολύ αμαρτωλή από την αρχή παραμένει και σήμερα . 

 

Και να σας πω κάτι , σε ένα δικαστήριο , αν πάει ένας πιστοποιημένος και ένας που έχει εμπειρία στην κατασκευή και με δικά του λεφτά 30 χρόνων ποιός θα γίνει πιστευτός ?

 

Αλλά και για μένα είναι θέμα αρχής που κάποιος σαν και εμένα που θα ήθελε να ασχοληθεί με το αντικείμενο θα έπρεπε να περάσει από αυτούς τους αστείους τύπους που απλά έχουν άκρες και το παίζουν εξουσία .

 

Είναι ντροπή για το τεε και τους  μηχανικούς που δέχτηκαν τυχαία άτομα , να τους εξετάζουν . ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΔΟΣ .

 

Αυτά για να παραμείνω ευγενής , γιατί το θέμα αυτό με έχει θυμώσει πολύ , επειδή κάποιες εκτιμήσεις του κ...λου  έχουν πέσει στα χέρια μου .

 

Αλλωστε το όλο σκηνικό δείχνει το μέλλον των μηχανικών . Κακοπληρωμένα υπαλληλάκια τεχνικών εταιρειών , τραπεζών και να παρακαλάνε να τους πιστοποιήσουν .  Εγώ μεγάλωσα , δεν με ενδιαφέρει . 

 

Οι νεώτεροι σκεφτείτε το και αντιδράστε , αλλιώς το μέλλον του 50άρικου είναι μπροστά σας . 

 

 

 

 

 

Και επειδή το ξέχασα το ξαναλέω .

 

Σκεφτείτε αν το έκαναν αυτό σε δικηγόρους και γιατρούς τι θα γινόταν ....

 

Θα έπεφταν κυβερνήσεις ...

Edited by BAS
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

Συμφωνώ. Αυτή είναι η σειρά.

 

BAS

Έχουμε λοιπόν την ίδια ηλικία και αυτό είναι καλό για τον διάλογο γιατί έχουμε δει τα ίδια πράγματα.

 Επειδή είμαι πλέον 35 χρόνια στον χώρο και επειδή πάντα περνάγανε εκτιμητές για τα δάνεια , οι απόψεις μου είναι τεκμηριωμένες . Δεν θα πω πολλά όλοι γνωρίζουμε τι γινόταν . Εκτιμητής σε τράπεζα κυρίως επαρχίας ήθελε βύσμα . Οι εκτιμήσεις ήταν όσο ήθελε η τράπεζα πάντα . Ψηλά την περασμένη δεκαετία , χαμηλά σήμερα . 

 

 Έχεις δίκιο, έτσι γινόταν. Δεν έπρεπε όμως αυτό να αλλάξει; Νομίζω ότι σήμερα στην πλειοψηφία τους γίνονται σωστότερα οι εκτιμήσεις.

 

Αλλά η ιστορία με τις εταιρείες και το κυριλίκι ξεκίνησε από έναν τύπο που ήταν οικονομολόγος και έκανε ένα παρεάκι με άκρες εκεί που έπρεπε . 

 

 Δεν το ξέρω. Έτσι όμως το έχω ακούσει και εγώ , όπως το γράφεις. Το θέμα είναι ότι και έτσι να ξεκίνησε , το αποτέλεσμά του δεν είναι κακό.

 

 Η ιστορία ήταν πολύ αμαρτωλή από την αρχή παραμένει και σήμερα . 

 

 Εγώ βλέπω ότι γίνεται μία  προσπάθεια σήμερα, η οποία ξεκίνησε περίπου το 2010 2012. Σημείωσέ το αυτό σε παρακαλώ γιατί έχει σημασία στην συνέχεια.

 

 Και να σας πω κάτι , σε ένα δικαστήριο , αν πάει ένας πιστοποιημένος και ένας που έχει εμπειρία στην κατασκευή και με δικά του λεφτά 30 χρόνων ποιός θα γίνει πιστευτός ?

 

Ας μας το απαντήσει ο dimitris GM.

 

 Αλλά και για μένα είναι θέμα αρχής που κάποιος σαν και εμένα που θα ήθελε να ασχοληθεί με το αντικείμενο θα έπρεπε να περάσει από αυτούς τους αστείους τύπους που απλά έχουν άκρες και το παίζουν εξουσία .

 

 Την ίδια άποψη έχω και εγώ. Αλλά σου περιέγραψα την διαδικασία σε προηγούμενα posts πιό επάνω και δεν βρήκα κάτι παραβατικό. Αν εσύ διαπιστώνεις κάτι , θέλω να το πείς , γιατί ούτε εμένα μου είναι ευχάριστο να με κοροιδεύουν κάποιοι... 

 

 Είναι ντροπή για το τεε και τους  μηχανικούς που δέχτηκαν τυχαία άτομα , να τους εξετάζουν . ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΔΟΣ .

 

 Το ΤΕΕ απο το 2011 τρέχουν οι νόμοι των αυθαιρέτων και τα βήματά του, είναι βήματα χελώνας. Από που να ξεκινήσω... Από μια ηλεκτρονική πλατφόρμα που σέρνεται.... Απο το ρημάδι το υπόγειο το ξεμπαζωμένο η μη, από την κατατρεγμένη την σοφίτα που ακόμα ψάχνει να βρεί την θέση της , απο τις εκατοντάδες απαντήσεις των Ε/Α του στύλ ,δεν ξέρουμε ακόμα , μπορεί ναι,  ίσως και όχι...   Οί άλλοι όμως ,στα έξη αυτά χρόνια κάνανε βήματα, το προχώρησαν το θέμα, το έτρεξαν , δεν το άφησαν.

 

Παρόλα αυτά όμως ναι ,επειδή το ΤΕΕ είναι το σπίτι μας , να εμπλακεί και αυτό στην διαδικασία. Γιατί δεν το κάνει; 

 

Ξέρεις γιατί δεν το κάνει; Γιατί οι μηχανικοί έχασαν την εμπιστοσύνη τους στο πρόσωπό του.

 

 

Αυτά για να παραμείνω ευγενής , γιατί το θέμα αυτό με έχει θυμώσει πολύ , επειδή κάποιες εκτιμήσεις του κ...λου  έχουν πέσει στα χέρια μου .

 

 Ότι θα πέσει μια τέτοια εκτίμηση στα χέρια μας είναι σίγουρο. Το θέμα είναι ότι στο παρελθόν ήταν όλες τέτοιες. Τώρα σίγουρα είναι οι λιγότερες αυτές.

 

 Αλλωστε το όλο σκηνικό δείχνει το μέλλον των μηχανικών . Κακοπληρωμένα υπαλληλάκια τεχνικών εταιρειών , τραπεζών και να παρακαλάνε να τους πιστοποιήσουν .  Εγώ μεγάλωσα , δεν με ενδιαφέρει . 

Οι νεώτεροι σκεφτείτε το και αντιδράστε , αλλιώς το μέλλον του 50άρικου είναι μπροστά σας . 

 

 Συμφωνώ απόλυτα!! Εδω λοιπον είναι ένα θέμα που πρέπει να επικεντρώσουμε και το υπερασπιστούμε όλοι μας!!

 

 

 

 

 

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποιό είναι που με ενοχλεί ? Που κάποιος σαν εμένα , νεώτερος βέβαια 5-10 χρόνια , με μεγάλη εμπειρία , θα πρέπει να καταδεχτεί να δώσει εξετάσεις σε αστείους τύπους , με αστεία θέματα . 

 

Επειδή εμείς οι παλιότεροι είχαμε μάθει να σεβὀμαστε τους παλαιότερους και ἐμπειρους , αυτό το μάντρωμα σε λίγες εκατοντάδες άτομα , είναι για χειραγώγηση της αγοράς και να εξυπηρετήσει ισχυρά συμφέροντα .

 

Εχω γράψει και παλιότερα τι θέλουν να πετύχουν με όλο το κλείσιμο της οικοδομής , με την φοροεπιδρομή και τα υπόλοιπα . 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε έχεις δίκιο.

Μπορώ να καταλάβω ότι είμαστε κοντά στις απόψεις.

Και έμένα με ενοχλεί αυτό που γράφεις.

Ο τρόπος που το έστησαν όμως, κατά την γνώμη προσεγγίζει το σωστό, η εάν θέλεις βάζει μία τάξη στο μπάχαλο που υπήρχε και ο κάθε ένας λόγω γνωριμίας και λογω ......  ,γινόταν εκτιμητής σε μια τράπεζα. Αυτό πρέπει να παραδεχτείς ότι περιορίστηκε.

 

Επειδή εμείς οι παλιότεροι είχαμε μάθει να σεβὀμαστε τους παλαιότερους και ἐμπειρους . (+1)

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια που η γενιά μας το τήρησε και δεν έχασε από αυτό 

 

.....αυτό το μάντρωμα σε λίγες εκατοντάδες άτομα....

Ναι, αλλά όχι και στο όλοι μέσα....  έτσι χωρίς κανένα όριο, χωρίς κανένα κριτήριο αξιολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.