Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση συγκροτήματος


Architect90

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Σαν νέα μηχανικός έχω κάποιες απορίες, αν ήταν εύκολο να απαντηθούν θα ήμουν ευγνώμων.

Σε οικόπεδο θεωρήθηκαν σταδιακά οι εξής άδειες:

1975: Iσόγεια οικοδομή έξι διαμερισμάτων

1980:Αποθήκη και δεξαμενή νερού

1985:Υπόγεια δεξαμενής νερού και βοηθητικού κτίσματος

1990:Αλλαγή χρήσεως υπάρχοντος σε επ. διαμερίσματα Α τάξης και προσθήκη κεντρικού κτιρίου και πισίνας

Στο κεντρικό κτίριο (εστιατόριο) έχει κλειστεί ημιυπαίθριος, ο οποίος θα ρυθμιστεί.

Με την υπάρχουσα κατάσταση συμφωνούν:

Το 1975 η εσωτερική διαρρύθμιση αλλά όλα τα διαμερισμάτα έχουν γίνει rotate μέσα στο οικόπεδο δηλαδή η θέση ειναι διαφορετική.

Το 1990 η θέση κτλ είναι ίδια εκτός από κάποιους τοίχους στην εσωτερική διααρρύθμιση και τζάκια που δεν έχουν σχεδιαστεί. Σχέδια της πισίνας/βάθος δεν υπάρχουν απλά αναφέρεται στο διάγραμμα κάλυψης του 1990.

Θέλω να ρωτησω.

Στην άδεια του 1990 που θεωρήθηκε είναι σωστές οι διαστάσεις των διαμερισμάτων, όπως ανέφερα είναι τακτοποιημένα δηλαδή από την άποψη θέσεως που δε ειναι σωστή το 1975; Ακυρώνει δηλαδή την προηγούμενη άδεια και θέλει απλά ρύθμιση των εσωτερικών διαρρυθμισεων; Επίσης το κεντρικό κτίριο έχει υπέρβαση από την 'άδεια έως 5% άρα με τον καινούριο νόμο το παράβολο είναι 250 ευρώ. Μέσα σ'αυτό ρυθμίζονται και οι αλλαγές μικρές των διαμερισμάτων; Αν χρειάζεται τακτοποίηση μόνο το ένα κτίριο, χρειάζονται κατόψεις όλου του συγκροτήματος; Για εσωτερική διαρρύθμιση χρειάζονται εκ νέου κατόψεις στα διαμερίσματα; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, επειδή είνα ξενοδοχείο αλλά έγινε μόνο κλείσιμο ημιυπαίθριoυ χώρου χρειάζεται στατική επάρκεια ή απλά τεχνική έκθεση μηχανικου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.