Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση Ενεργειακού Πιστοποιητικού (ΠΕΑ) σε αυθαίρετο


TITIKA

Recommended Posts

Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως βλέπεις ένα γιαπί. Γιατί ο ενοικιαστής βάζει λεφτά μετά το συμβόλαιο.

Κατάστημα θα το βγάλεις. Είναι λίγο φλου όπως λέει ο Άκης αλλά αυτή είναι η συνήθης οδός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι επειδή στο Ε9 μπορεί να αναφέρεται ως αποθήκη (για ευνόητους λόγους), καλό είναι να ζητηθεί υ.δ. από τον ιδιοκτήτη ότι είναι κατάστημα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να είστε καλά.

Έχω μια ενδιαφέρουσα περίπτωση παλαιάς κατοικίας σε χωριό όπου το WC είναι ανεξάρτητο του κυρίως κτιρίου.

Πιο συγκεκριμένα, στο ισόγειο του κτιρίου υφίστανται μόνον αποθήκες (ΜΘΧ).

Στον 1ο όροφο έχουμε το κυρίως κτίριο (2 μεγάλα δωμάτια) και σε μικρή απόσταση (πάλι στον 1ο όροφο) ανεξάρτητη κατασκευή η οποία χρησιμοποιείται ακόμη ως WC, κολλητά με μία μικρή αποθήκη.

Καθώς στον όροφο υπάρχουν 2 οριζόντιες (δωμάτιο και οριζόντια) απαιτούνται 2 ΠΕΑ.

Το ερώτημα μου είναι ουσιαστικά τι να κάνω με το WC.

Ψάχνοντας στο Forum δεν έχω καταλήξει με σιγουριά σε μία λύση. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν το ερώτημα αφορά αν θα πρέπει να βγει ΠΕΑ για το εν λόγω κτίσμα που είναι αυθαίρετο, η απάντηση είναι ναι αφού το ΠΕΑ δεν συνδέεται με την νομιμότητα του κτιρίου.

Για το 2ο ερώτημά σου, δεν έχω καταλάβει ακριβώς την χωροθέτηση των κτισμάτων. Δεν προκύπτει από κάπου ότι πρέπει να βγουν 2 ΠΕΑ ούτε παίζει ρόλο η οριζόντια που αναφέρεις. Αν οι αποθήκες στο ισόγειο είναι σε επαφή με τον όροφο βγάζεις ΠΕΑ για ισόγειο + όροφο και κάνεις χρήσης διαχωριστικών επιφανειών και το ισόγειο θα μπει ως μθχ.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς όταν αναγράφεις 'σε μικρή απόσταση στο 1ο όροφο υπάρχει ανεξάρτητο wc και αποθήκη'.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

Ευχαριστώ πολύ akis73 που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις! Πραγματικά ευχαριστώ.

Καταλαβαίνω ότι δύναται να βγει ΠΕΑ μιας και δεν είναι αναγκαίο το κτίσμα να είναι νόμιμο.

Αναφορικά με τα υπόλοιπα ίσως η περιγραφή μου δεν ήταν αρκετά ακριβής, αναλυτικότερα:

Έχω το εξής το οποίο δεν έχω ξανασυναντήσει, υπάρχει κτίσμα σε χωριό όπου στο ισόγειο υπάρχουν μόνον αποθήκες (ΜΘΧ), οκ μέχρι εδώ.

Στον όροφο υπάρχουν πρακτικά 2 ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες. Πρόκειται για την ιδιοκτησία Ν.1 όπου αποτελείται από 2 δωμάτια (κουζίνα + υπνοδωμάτιο). Κολλητά (υπάρχει μεσοτοιχία) υπάρχει η ιδιοκτησία Ν.2 η οποία πρακτικά είναι μονάχα ένα δωμάτιο. Το πρόβλημα - απορία μου είναι το γεγονός ότι πάλι στον όροφο (αλλά όχι σε επαφή με κάποια από τις 2 ιδιοκτησίες) υπάρχει ένα WC το οποίο είναι παντελώς ανεξάρτητο με ξεχωριστή είσοδο.

(Συνημμένο σκαρίφημα μήπως γίνει ευκολότερα κατανοητό.)

Εμένα με καλεί ο ιδιοκτήτης της οριζόντιας Ν.1 (στον οποίο ανήκει το wc) και μου ζητάει ΠΕΑ. Πως να το αντιμετωπίσω; Το WC, δεν είναι σε επαφή με το υπόλοιπο «διαμέρισμα».

Θα υπολογίσω το wc στα τετραγωνικά και θα βγάλω κανονικά ένα ΠΕΑ ή θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

 

 

σκαρίφημα.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι, τι η/μ συστήματα έχουν οι 2 ιδιοκτησίες που δείχνεις στο σχεδιάγραμμα; Αν δεν έχουν τα ίδια. βγάλε ένα ΠΕΑ για την ιδιοκτησία νο.1. και 2ο ΠΕΑ για την ιδιοκτησία νο.2. Πρόσεξε όμως...αν από κάτω υπάρχουν αποθήκες τότε θα μπούνε αυτές ως μθχ με διαχωριστικές επιφάνειες. Τα κτίσματα που δείχνεις δεξιά εφόσον είναι απομακρυσμένα και λόγω των χρήσεων τους, δεν χρειάζονται ΠΕΑ.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ευχαριστώ για την επεξήγηση. Καθώς πρακτικά οι 2 ιδιοκτησίες δεν κατοικούνται δεν υπάρχουν ουσιαστικά Η/Μ.

Η προσέγγιση που προτείνεις είναι κατανοητή και λογική.

Να ρωτήσω και το εξής, καθαρά θεωρητικό σενάριο, μήπως στο μέλλον πέσουμε και σε κάποια τέτοια περίπτωση.

Αν υποθέσουμε ότι όλο το κτίριο ήταν 1 ιδιοκτησία, και εκεί που είναι οι οριζόντιες τώρα υπήρχαν απλώς υπνοδωμάτια, ενώ το ανεξάρτητο κτίσμα δεξιά ήταν π.χ. κουζίνα και μπάνιο τότε πως θα το αντιμετωπίζαμε;

Θέλω να πω θα αγνοούσαμε και πάλι το κτίσμα δεξιά;

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.