Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργκολα σε δώμα


konina

Recommended Posts

Θα ήθελα να με ενημερώσετε για ένα θέμα που αντιμετωπίζω. Έχω έναν πελάτη που είχε βγάλει αδεια για ξύλινη πέργκολα στο δώμα της διώροφης κατοικιας του.Τελικά κατασκεύασε μεταλλική ανοιγοκλειομενη πέργκολα που έχει πυκνές μεταλλικές λάμες οι οποιες έχουν τη δυνατοτητα να αλλάζουν κλίση( οι κατασκευές αυτές χρησιμοποιούνται και ως σκίαστρα σε υαλοπετάσματα). Αυτή η κατασκευή δεν ειναι συννομη και την πολ. άδεια. Γνωριζει κανεις αν υπάρχει τροπος να νομιμοποιηθεί διοτι έχουμε θέμα με μήνυση (οχι πολεοδομική καταγγελία)

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έγινε πολεοδομική καταγγελία δε μιλάμε για ''νομιμοποίηση''. Οι υπάλληλοι της πολεοδομίας, να το πούμε απλοϊκά, θεωρούν ότι στο δώμα υπάρχει ξύλινη πέργκολα. Μπορείτε να προλάβετε τα χειρότερα με μικρή άδεια (ίσως γίνει δεκτή ως ''εργασιών μικρής κλίμακας'' - εξαρτάται από πολεοδομία). Αν πάει κανονικά υπενθυμίζω οι αμοιβές βγαίνουν με αναλυτικό - αλλά και με ελάχιστη αμοιβή να πάει, πλέον χάριν νέας αμοιβής επίβλεψης είναι Χ2. Ας πρόσεχαν.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έγινε πολεοδομική καταγγελία δε μιλάμε για ''νομιμοποίηση''. Οι υπάλληλοι της πολεοδομίας, να το πούμε απλοϊκά, θεωρούν ότι στο δώμα υπάρχει ξύλινη πέργκολα. Μπορείτε να προλάβετε τα χειρότερα με μικρή άδεια (ίσως γίνει δεκτή ως ''εργασιών μικρής κλίμακας'' - εξαρτάται από πολεοδομία). Αν πάει κανονικά υπενθυμίζω οι αμοιβές βγαίνουν με αναλυτικό - αλλά και με ελάχιστη αμοιβή να πάει, πλέον χάριν νέας αμοιβής επίβλεψης είναι Χ2. Ας πρόσεχαν.

 

Νομιμοποίηση δεν κάνουμε μόνο οταν έχουμε πολεοδομική καταγγελία άλλα και όταν θέλουμε να νομιμοποιήσουμε κάτι παράνομο. Η έγκριση μικρής κλίμακας δεν με βοηθάει σε τίποτα αφού υπάρχει κανονική άδεια για την πέργκολα. Έχω διαφορά στο υλικό και στο είδος της πέργκολας.Δεν μπορώ να δηλώσω οτι θέλω άδεια για να κατασκευάσω στο μέλλον. Πρέπει να δειξω οτι είναι ήδη κατασκευασμένη. Ουσιαστικά έχω θέμα διότι δεν μπορεί κανεις να μου χαρακτηρίσει τι ακριβώς ειναι αυτή η κατασκευή επειδή είναι ανοιγοκλειόμενη .Ειναι πέργκολα ή σκίαστρο ή στέγαστρο. Έχω ακούσει και τις τρεις εκδοχές για την συγκεκριμένη κατασκευή από ανθρώπους της πολεοδομίας και έχω μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.