Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγοροπωλησία θέσης στάθμευσης - παραποίηση χώρων


Kageo77_

Recommended Posts

Χαίρετε ,

Προσπαθώ να βγάλω άκρη σε ενα χώρο στάθμευσης (οριζόντια ιδιοκτησία )που διαθέτω  . Πριν κάποια χρόνια ο πατέρας μου αγοράσε στον Πειραιά μεσω ενός εργολάβου χρυσοπληρώνοντάς το ενα παρκινκ - οριζόντια ιδιοκτησία σε υπογειο πολυκατοικίας στον Πειραιά. Η προηγούμενη ιδιοκτητρια δεν εμφανιστηκε πουθενα και ο πατέρας μου χωρίς να ειναι ψιλιασμένος εδωσε τα χέρια ,και συμφώνησε να αγοράσει μια θεση σταθμευσης που τελικά αποδείχτηκε παραποιημένη. Ο δικηγόρος και καλα γνωστός μας στο πούθεν....Η συμβολαιογράφος του διαμεσολαβητή στο κόλπο...Εγώ απων λογω εργασίας δεν διαπιστωσα τπτ και το μονο που ειδα ηταν τον χώρο αυτό . Συζητώντας όμως εκ των υστερων με τον εργολάβο διαπιστώνω πως πρόκειται για καθαρό ατόφιο λαμόγιο. Όλοι οι χώροι στάθμευσης στην πολυκατοικία είχαν μοιραστεί με προφορικές συμφωνίες με όλους τους νομιμους κάτοχους της πολυκατοικίας και όχι όπως ορίζουν τα σχέδια. Μιας και έφυγα μονιμα απο τον Πειραιά άρχισα λοιπον να το ψάχνω διότι ήθελα να το πουλήσω. Όλοι οι υπόλοιποι της πολυκατοικίας εν τω μεταξύ να κάνουν τον ΚΙΝΕΖΟ....και ταυτόχρονα όλοι να θέλουν να σταυρώσουν τον εργολάβο για της παρανομίες και της κακοτεχνίες που έχει κάνει. Εγώ όμως στο δια ταύτα να μην μπορώ να συννεονοηθώ με κανέναν και εννοείται το λαμόγιο ο εργολαβος να είναι άφαντος . Μαλιστα δε να θέλει να με βάλει να πληρώσω και έξοδα για κοινόχρηστα για χώρους και ρεύμα που τελικά δεν είχα χρησιμοποιησει πουθενά και ουτε είχα υποχρέωση εκ του νόμου να πληρώσω το οποίο μετα από τις απειλές μου το πηρε πίσω...Τελικά διαπιστωσα μεσω μηχανικού και πολεοδομίας πως τα σχέδια λενε πως έχω αγοράσει έναν παρακείμενο χώρο στάθμευσης που όμως ειναι χτισμένος και δεν μπορεί να σταθμευσει όχημα και μάλιστα δεν έχω καν ελεύθερη πρόσβαση στον χώρο αυτό. Ολοι λοιπόν μέχρι τώρα με συμβουλεύουν να παω το θέμα στα δικαστήρια...Ομως εγω γνωρίζοντας πως θα ταλαιπωρηθώ και θα ξοδευτώ δεν μπορώ να βρώ κάποια άλλη λύση;; Η πολεοδομία δεν μπορεί να με βοηθήσει;;Δεν μπορώ να κάνω κάποια καταγγελία για όλες τις αυθαιρεσίες και τις παραποιήσεις που έχουν κανει όλοι εκει με τον εργολάβο;;Μονο η δικαστική οδός υπάρχει;;

Αληθεια αν ηθελα να το κανω αυτον τον χώρο δωρεά  στο κράτος, δήμο ή σε κάποιο ίδρυμα τι επακόλουθα θα είχε;;Σας ευχαριστώ πολύ αλλά η κοροιδία τους με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θας σας απογοητεύσω αλλά όσο φταίει ο εργολάβος που σας πούλησε όπως λέτε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, άλλο τόσο φταίτε και εσείς που υπογράψατε και δώσατε χρήματα χωρίς να ελέγξετε τί είναι αυτό που αγοράζετε.

Το μόνο που μπορώ να κάνω δυστυχώς αυτή τη στιγμή είναι να σας θέσω τις εξής ερωτήσεις για προβληματισμο:

1. Η αγορά έγινε πριν ή μετά το 2011;

2. Εσείς διαμένετε στην εν λόγω οικοδομή; Η θέση αποτελεί παρακολούθημα πχ του διαμερίσματός σας ή ανεξάρτητη ιδιοκτησία με δικά της χιλιοστά;

3. Όταν αγοράσατε δεν είδατε τι έδειχνε το σχέδιο ότι αγοράζετε; Ο χώρος που σύμφωνα με τα σχέδια εν τέλει αγοράσατε λέτε ότι είναι κλειστός. Τι χρήση έχει δηλαδη; Είναι κοινόχρηστος; Είναι ανεξάρτητη πχ αποθήκη; Είναι τμήμα κάποιου άλλου διαμερίσματος; Και ποιος τον χρησιμοποιεί; Αυτός που τον χρησιμοποιεί του ανήκει; Είναι δηλαδή διπλοαγορασμένος ο χώρος ή τον νέμεται παράνομα;

4. Υποθέτω ότι όταν πήγατε να αγοράσετε σας δείξανε ότι θα αγοράσετε κάποιον άλλο χώρο απο τον πραγματικό που φαίνεται στο συμβόλαιο και στα σχέδια. Αυτός ο χώρος είναι στην πράξη διαμορφωμένος ως χώρος στάθμευσης και χρησιμοποιείται από εσάς; Και σε ποιόν ανήκει στην πραγματικότητα; Είναι κοινόχρηστος; Πως χαρακτηρίζεται στα συμβόλαια σύστασης;

Αφού απαντήσετε τουλάχιστον σε αυτά επισκέπτεστε υποχρεωτικά δικηγόρο και μηχανικό για να σας συμβουλέψουν για το πως να προχωρήσετε. Προσωπικά δεν βρίσκω τρόπο να αποφύγετε τη δικαστική οδό. Αν η κατάσταση είναι αντίστοιχη για όλη την οικοδομή ίσως σας συμφέρει με την έννοια ότι θα μπορούσατε να συνεννοηθείτε με τους υπόλοιπους ενοίκους και να κάνετε όλοι μαζί μια τροποποίηση της σύστασης ωστε να γίνουν όλα σωστά. Αν όμως είστε ο μόνος που έχει πρόβλημα δύσκολα θα δεχτούν να μπλέξουν οι υπόλοιποι σε ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τον χρονο και την απάντησή σας,

εγώ ταξίδευα και έλειπα συνεχώς λογω της δουλειάς μου οπότε οταν πηγα εκει μου έδειξαν απλά το χώρο όπου θα στάθμευα. Όλη την αγοραπωλησία την έκανε ο πατέρας μου που ξοδεψε τζάμπα τόσα λεφτά χωρίς ο μπουφος δικηγόρος του - μακρινός συγγενής - να τον προστατέψει και να του ανοίξει τα ματια. Εγώ δεν έμεινα ποτέ σε αυτή την πολυκατοικία.Σχέδια δεν ελέγχθηκαν ποτέ ' εγώ βρήκα μετά απο χρόνια μηχανικό και έψαξα την υπόθεση γιατι μου μύριζε. Ο εργολάβος που κατάλαβε την αποκάλυψη της πονηρίας του ''επλασε'' τον πατέρα μου πως θα το λύσει το θέμα μονος του με τους άλλους ιδιοκτήτες αλλά μηδέν εις το πηλίκον!! 

Απλά θέλω να βοηθήσω τον πατέρα μου να αποκατασταθεί αυτή η αδικία. Ο δικηγόρος μου είπε πως τα ασφαλιστικά μετρα είναι μονόδρομος. Απλά εγώ αναρωτιέμαι δεν υπάρχει άλλη οδός. Οι παραποιήσεις και οι παρανομίες σε όλα τα υπογεια και τους παρακείμενους χώρους ειναι εμφανείς. Η πολεοδομία γιατί να μην είναι άτυπο στήριγμά μου και ας πληρώσω και εγώ κάποιο πρόστιμο που διαπιστωθεί αν είναι όμως να ξεκαθαρίσω τον χώρο μου;;

Link to comment
Share on other sites

ο χώρος είναι κλειστός αλλά μεσολαβεί διέλευση απο κοινόχρηστο χώρο σύμφωνα με τα σχέδια το οποίο βέβαια δεν βολεύει τους άλλους ένοικους και ιδιοκτήτες .Ο απατεώνας εργολάβος για να αποτρέψει λοιπον αυτή την μελλοντική σύγκρουση μεταξύ μας είχε πει στον πατέρα μου πως ο χώρος είναι αλλού (μικροτερος) όπου έχεις ανεξαρτητη προσβαση αλλά μέσω ανελκυστήρα .Καμία σχεση...Εννοείται λοιπόν πως αυτα τα 11 τ.μ που έχω αγοράσει υποτίθεται δεν ειναι ξεκάθαρα και κατ'επέκταση δεν μπορώ να τα πουλήσω  

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς,

-Απαξιωτικοί ή υβριστικοί χαρακτηρισμοί, θα πρεπει να αποφευγονται και θα παρακαλουσα να μην επαναληφθουν..

 

επίσης

- δεν λες πότε εγινε αυτη η αγοραπωλησια

-αν ο αγοραστης ειναι  και αγοραστης διηρημενης ιδιοκτησιας

-αν υπαρχει συσταση ΟΙ ή κανονισμος οικοδομης,

- αν ειδες την κατοψη που περιγραφει την ΘΣΑ, και η οποια επισυναφθηκε στο συμβολαιο.

-ποιός σταθμευε  στη θεση του συμβολαιου, μεχρι που "ανακαλυφθηκε" το λαθος...

-γιατι να θεωρησουμε οτι η ΘΣΑ ειναι "αλλου" και οχι "εκει" που δειχνει το συμβολαιο?

 

 

Εν τελει

προκειται για μια ιδιωτικη διαφορα για την οποια αρμοδια να αποφασισουν  ειναι τα δικαστηρια

 

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια και σε σας,

Για ευνόητους λόγους δεν θα αναφέρω και την παραμικρή λεπτομέρεια. Εγω σαφώς και επανειλημμένως ρώτησα εάν υπάρχει διαφορετική μεθόδευση εκτός απο τα δικαστήρια. Όσον για την κατ'αρχάς παράκληση εννοείται πως θα συμμορφωθώ Κε DIMITRIS GM αν και είμαι πεπεισμένος  πως οι λέξεις «μπούφος» και «απατεώνας» αποτελούν τον ελαφρύτερο χαρακτηρισμό για τέτοιες περιπτώσεις. Εξάλλου οταν επιστρέφεις κατάκοπος μετά από δουλειά το βράδυ και δεν ξέρεις που θα παρκάρεις σε έναν πληρωμένο και διαιρεμένο με χιλιοστά ιδιοκτησιακό σου χώρο πιθανον όλοι να βρίζανε ενδόμυχα ανεξέλεκτα ακόμη και τον ίδιο τους τον ευατό.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.