Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατός θόρυβος στους σωλήνες του καλοριφέρ και στα σώματα του τελευταίο ορόφου


hpeter

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Πρόκειται για ένα τριόροφο ακίνητο, με 3 οροφοδιαμερίσματα που έχουν αυτονομία θέρμανσης.

Στον 3ο όροφο, εδώ και αρκετό καιρό έχει ξεκινήσει και ακούγεται δυνατός θόρυβος απο τα σώματα και τους σωλήνες που βρίσκονται στο πάτωμα. Έχω κάνει εξαέρωση και τα σώματα δεν έχουν πρόβλημα και ζεσταίνονται κανονικά ολόκληρα χωρίς να έχω πρόβλημα στην θέρμανση του σπιτιού.

Είχε δοκιμάσει ο υδραυλικός και μου ανέβασε την πίεση απο τα 1,7 bar στα 2,2 (με σβηστό το καλοριφέρ) και το πρόβλημα λυθηκε για 1-2 βδομάδες. Τώρα, η πίεση έχει πέσει πάλι κάτω απο τα 2 bar, οπότε έχουν ξαναρχίσει πάλι να ακούγονται έντονα οι θόρυβοι και ενώ προσπάθησα να ξαναρυθμίσω την πίεση απο τον πληρωτή γυρίζοντας την βαλδίδα, φαίνεται ότι δεν λειτουργεί ο πληρωτής καθώς η πίεση μένει η ίδια.

Κάποια ιδέα ;

 

υ.γ. ο Λέβητας είναι 6 χρονών και δεν είχα ξαναντιμετωπίσει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.