Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδοχή κληρονομίας με λάθος τ.μ. στη διαθήκη


Nickos

Recommended Posts

Χαίρετε. Έχω το εξής θέμα.

Ο πατέρας μου χάθηκε τέλος Νοέμβριου του 2017.

Στη διαθήκη που δεν έχει δημοσιευτεί ακόμα έχει αφήσει το σπίτι στο χωριό και το οικόπεδο που το περιβάλλει ως εξής:

Καταρχήν είμαστε 3 αδέρφια.

Στο έναν αδερφό μου αφήνει ένα κομμάτι του οικοπέδου το οποίο το περιγράφει.

Το άλλο κομμάτι που περιλαμβάνει το σπίτι και κάποια αποθήκη ως ξεχωριστό κτίσμα το αφήνει σε μένα και στον άλλον αδερφό μου.

ΤΟ θέμα είναι ότι όλα αυτά περιγράφονται στο περίπου μιας και δεν είχε γίνει ποτέ τοπογραφικό.

Ο συμβολαιογράφος μας ζήτησε τοπογραφικό το οποίο και κάναμε.

Από αυτό προέκυψε α) διαφορά στα τμ του οικοπέδου και β) διαφορά στα τμ. του σπιτιού (προ του 1955) συν βέβαια την αποθήκη η οποία "ανακαινιστηκε" από μια παλιά και έγινε με τουβλα και κεραμίδι.

Ο συμβολαιογράφος μας ζητάει πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ του πατέρα με τα σωστά τ.μ. για να προχωρήσει, οπότε πρέπει να κάνουμε τροποποιητική στο Ε9 του πατέρα. Με τα πολλά και αφού παραλίγο να γίνει πατάτα γιατί μου έλεγαν λογιστές να την κάνω ηλεκτρονικά αφού δεν έχω κόψει το ΑΦΜ και ξέρω τους κωδικούς του, από την εφορία έμαθα ότι δε μπορώ να τροποποιήσω το Ε9 του πατέρα μου για τα προηγούμενα χρόνια και ότι είναι επικίνδυνο να προβώ σε τροποποίηση του Ε9 αλλά δε μου την κάνουν ούτε χειρόγραφα στην εφορία.

Μου πρότειναν (αλλά μάλλον δε γνωρίζουν αν γίνεται) να κάνω αποδοχή κληρονομιας με τα κανονικά τετραγωνικά (πως θα γίνειι αυτό δεν ξέρω) και μετά να κάνουμε τροποποίηση του Ε9.

Σημειωτέον ο πατέρας μου έκανε αποδοχή από τον πατέρα του με τα τετραφωνικά που έχει δηλώσει στο Ε9. Ξέρετε πως είναι στα χωριά, δήλωναν στο περίπου. Επίσης κάποια είναι και "ψιλό"αυθαίρετα αλλά πριν το 2011 οπότε μπορούν να τακτοποιηθούν, το οποίο θα το κάνουμε αφού τελειώσουμε με την αποδοχή μιας και πριν δε βλέπω πως μπορεί να γίνει.

Αν γνωρίζει κάποιος τι μου προτείνετε, πως μπορεί να προχωρήσει το θέμα; Ευχαριστώ.

Επίσης ο συμβολαιογράφος ζήτησε τοπογραφικό επειδή δε μπορούσε να καθοριστεί με την περιγραφή ακριβώς τα όρια του κομματιού του οικοπέδου που παίρνει ο αδερφός μου. Αν ήταν όλα στο χωριό εξαδιαιρέτου δε θα γινόταν τοπογραφικό λέει και θα γραφόταν ότι τ.μ. έλεγε η διαθήκη!!!

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι

με την κατατμηση, προκυπτουν δυο οικοπεδα, αρτια και οικοδομησιμα.

Υπο αυτη την παραδοχη,  θα γινει

-τοπογραφικο που θα δειχνει τα δυο οικοπεδα, με το σωστο εμβαδον του καθενος,  με ολα τα κτισματα που υπαρχουν σε καθε ενα, νομιμα και αυθαιρετα.

 

[Ο πατερας εγραφε τοσα χρονια αυτα που εγραφε, διοτι δεν το ειχε μετρησει  "επισημα"...

αυτο δεν σημαινει οτι θα γραψετε τα τμ. που εγραφε ο ιδιος...]

 

θα τα γραψει η συμβ/φος  στην δηλωση φορου κληρονομιας.

θα κανει καθε ενας  την αποδοχη του

και μετα μπορει καθε "ιδιοκτητης" του ξεχωριστου οικοπεδου  να δοσει εντολη για τακτοποιηση των δικων του αυθαιρεσιων

  Σωστα εγινε διακοπη του πατερα.

Πολυ λαθος-και επικινδυνη - ηταν η προταση να διορθωθει το Ε9, απο αλλον, μετα τον θανατο του...

 

Κατα τα λοιπα, δεν αντιλαμβανομαι τι προβληματα  δημιουργουν-και ποιά-  -και ποιοί- σε σχεση με την διαδικασια.

 

.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως υποθέτω ότι δεν προκύπτουν άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα.
Στην περίπτωση  για κάθετες συνιδιοκτησίες το βλέπω να καταλήγει.
 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Είναι απαραίτητο το τοπογραφικό στις διαθήκες? Δεν ρωτάω αν είναι καλό να υπάρχει αλλά αν είναι απαραίτητο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στις  "αποδοχες" εννοεις...

 

και βεβαια  ειναι απαραιτητο, αφου ποτε δεν ειχαν  κάνει  καμμια ακριβη καταμετρηση του οικοπεδου.

 

αλλως θα συνεχιζαν να κανουν τα ιδια με τον πατερα που ειχε κανει  αποδοχη απο τον παππου "μετρημενο με την μεζουρα"

 

[ειδικα εδω, μαλιστα, οπου γινεται και κατατμηση του οικοπεδου...απαιτειται  βεβαιως...βεβαιως...]

υγ

συνηθως,και   τα χωραφια, συνοδευονται απο καποιο τοπογραφικο

Τωρα, πόσο σωστο ή λαθος ειναι...θα φανει   στο μελλον

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εάν  εννοεις.... αν ειναι "υποχρεωτικο"...

 

εγω θα το ελεγα   "αναγκαιο"

 

Κι αν θυμαμαι καλα δεν ειναι υποχρεωτικη η δηλωση 651 σε γονικες παραχες και σε μικρης αξιας χωραφια..

Αλλα,

σημερα στις ΔΟΥ -και επι μεταβιβασεων και επι κληρονομιων-

απαιτουν να αποδειχνονται τα πολεοδομικα στοιχεια  ωστε να ειναι σωστος ο υπολογισμος της αντικειμενικης.

 

Θα ελεγα οτι ειμαι υπερ του τοπογραφικου...

ετσι λυνονται μια και καλη ολα τα  προβληματα, που σιγουρα θα προκυψουν καποια στιγμη αργοτερα

οταν μετρηθει "σωστα" και βρεθει να εχει διαφορά απο το  μη καταμετρημενο σωστα ακινητο,'με αποτελεσμα να υπαρχει  προσθετος φορος [λεγομενος χρησικτησιας εκ διαφορας στα τμ]

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοούσα... υποχρεωτικό αν είναι...

Οπότε δεν είναι...αλλά καλό είναι να υπάρχει....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Σε κάθετη καταλήξαμε. Δεν υπάρχουν άρτια. Τελικά βρήκα άκρη και δε χρειάζεται κάτι άλλο.

Μάλλον λόγω παρανοήσεων παραλίγο να γίνει η πατάτα με το Ε9. Επομένως:

Το τοπογραφικό για να είναι όλα σωστά καταγεγραμμένα και να μην υπάρχουν προβλήματα στο μέλλον, δημοσίευση της διαθήκης και μετά αναλαμβάνει ο συμβολαιογράφος.

 

Και κάτι ακόμα:

Η αποδοχή θα γίνει μέσα στο 4μηνο. Στο Ε9 του καθενός μας θα φαίνεται από την αρχή όπως γράφεται στη διαθήκη και δεν θα είναι εξαδιαιρέτου (δεν ξέρω αν το λέω σωστά) μέχρι τώρα που θα γίνει η αποδοχή. Σωστά;

Θα χρειαστεί να γίνει μετά τροποποίηση στο Ε9 του πατέρα μου από εμάς για τα προηγούμενα χρόνια που αναγραφόταν τα σωστά τμ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Σε κάθετη καταλήξαμε. Δεν υπάρχουν άρτια.

Σωστα ειχαμε υποψιασθει οτι  "κατι" δεν πηγαινε καλα  με την κατατμηση.

 

Τελικά βρήκα άκρη και δε χρειάζεται κάτι άλλο.

Μάλλον λόγω παρανοήσεων παραλίγο να γίνει η πατάτα με το Ε9. Επομένως:

Το τοπογραφικό για να είναι όλα σωστά καταγεγραμμένα και να μην υπάρχουν προβλήματα στο μέλλον, δημοσίευση της διαθήκης και μετά αναλαμβάνει ο συμβολαιογράφος. [σωστα]

 

Και κάτι ακόμα:

Η αποδοχή θα γίνει μέσα στο 4μηνο. Στο Ε9 του καθενός μας θα φαίνεται από την αρχή όπως γράφεται στη διαθήκη και δεν θα είναι εξαδιαιρέτου (δεν ξέρω αν το λέω σωστά) μέχρι τώρα που θα γίνει η αποδοχή. Σωστά;

Θα χρειαστεί να γίνει μετά τροποποίηση στο Ε9 του πατέρα μου από εμάς για τα προηγούμενα χρόνια που αναγραφόταν τα σωστά τμ;

Για τα παραπανω, και τις προθεσμιες που αναφερεις,

επειδη κανεις "λαθη",   το σωστο ειναι να συννενοηθεις  με τον συμβολαιογραφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.