Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση δώματος


bilis.kontogiorg

Recommended Posts

Αν σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς θα είναι σα να σου λέω τι να προσέξεις για να κάνεις μόνος σου την εργασία όταν ήδη σου έχω πει να βρεις εξειδικευμένο τεχνίτη (και μηχανικό να παρακολουθεί - επιβλέπει) για να εκτελέσεις την εργασία σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς θα είναι σα να σου λέω τι να προσέξεις για να κάνεις μόνος σου την εργασία όταν ήδη σου έχω πει να βρεις εξειδικευμένο τεχνίτη (και μηχανικό να παρακολουθεί - επιβλέπει) για να εκτελέσεις την εργασία σου.

Το θέμα όμως είναι άλλο ότι μόνο το κόστος τοποθέτησης ξεπερνάει το χιλιάρικο για ούτε 2 μέρες δουλειά και εγώ δυστυχώς αυτοί την στιγμή είμαι σε δύσκολη οικονομική κατάσταση κ προσπαθώ μόνος μου να μπαλοσω κάποια πράγματα στην ταράτσα γιατί το καλοκαίρι θέλω μέρα νύχτα αιρκοντισιον κ το χειμώνα 15 τόνους ξυλα. και επειδή ψιλοπιανουν τα χέρια μου δεν ξέρω εάν είναι τόσο δύσκολο να το βάλω?? Γιατί κ η εταιρεία που μηλησα αυτό μου είπε ότι θα βάλουν τα φελιζολ χωρίς κολλα μόνο κουμποτα θα απλωσουν γεωπανο και από πάνω 2 με 3 πόντους χαλίκι.Τέλος πάντων Τώρα εσείς έχετε δίκιο που δεν θέλετε να μου πειτε τι να κάνω κ λόγω δουλειάς κ λόγω συναδελφικοτητας. Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η συναδελφικότητα το θέμα.

Το θέμα είναι εάν σου πω πως να το κάνεις και το κάνεις λάθος ή προκύψει όποιο θέμα μετά μπορεί να επανέλθεις λέγοντας ότι σε συμβούλεψα λάθος. Αυτό δεν το κάνω ούτε στη δουλειά ούτε μέσω internet. Είναι θέμα σοβαρότητας.

Η άποψή μου είναι πως ότι νιώθεις ότι γλιτώνεις τώρα μπορεί να το βρεις στο μέλλον μεγαλύτερο. Η δουλειά δεν είναι για 2 μέρες καθώς είναι για μεγάλο βάθος χρόνου.

Είναι έτσι η οικονομική συγκυρία που σε καταλαβαίνω πραγματικά αλλά πρέπει να το δεις σοβαρά το πρόβλημα.

 

Όπως λες και εσύ ότι επένδυση κάνεις σήμερα θα την αποσβέσεις σε βάθος χρόνου μειώνοντας αυτό το ποσό των 15τν ξύλα και των a/c.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η συναδελφικότητα το θέμα.

Το θέμα είναι εάν σου πω πως να το κάνεις και το κάνεις λάθος ή προκύψει όποιο θέμα μετά μπορεί να επανέλθεις λέγοντας ότι σε συμβούλεψα λάθος. Αυτό δεν το κάνω ούτε στη δουλειά ούτε μέσω internet. Είναι θέμα σοβαρότητας.

Η άποψή μου είναι πως ότι νιώθεις ότι γλιτώνεις τώρα μπορεί να το βρεις στο μέλλον μεγαλύτερο. Η δουλειά δεν είναι για 2 μέρες καθώς είναι για μεγάλο βάθος χρόνου.

Είναι έτσι η οικονομική συγκυρία που σε καταλαβαίνω πραγματικά αλλά πρέπει να το δεις σοβαρά το πρόβλημα.

 

Όπως λες και εσύ ότι επένδυση κάνεις σήμερα θα την αποσβέσεις σε βάθος χρόνου μειώνοντας αυτό το ποσό των 15τν ξύλα και των a/c.

Σε ευχαριστώ πολύ δεν διαφωνώ σε αυτά που μου λες απλά δεν υπάρχει περίπτωση να σου ζητούσα ευθύνες αν κάτι πηγαινε στραβά απλά Κ ο εγγαταστασης που μηλησαμε μου είπε ότι μπορώ να το κάνω κ μόνος μου κ αυτός να μου πουλήσει τα φελιζολ που τα έχει σε καλή τιμή. Πάντως εάν μου έλεγες κάποια συμβουλή τοποθέτησης θα την εκτιμούσα κ πάλι ευχαριστώ!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο είναι να μη "λιμνιάζουν" νερά στην ταράτσα σε κανένα σημείο.

 

Κατάβρεξε καλά όλη την ταράτσα και έλεγξε μετά από 5 λεπτά.

 

Οι αρμοί του φελιζόλ και κυρίως οι ενώσεις του υφάσματος πρέπει να μην επιτρέπουν στο νερό να μπαίνει από κάτω (ξεκινάς από τα χαμηλά σημεία και ανεβαίνεις, κάπως σαν τα κεραμίδια).

 

Στα σημεία των υδρορροών και στις άκρες, δώσε ιδιαίτερη προσοχή και βάλε σχαράκια να κρατάνε φύλλα κλπ.

 

Αν τα καταφέρεις καλά, πάρε φωτό,και μετά πήγαινε στον προμηθευτή σου και ζήτησε δουλειά :smile: :-) :smile:

 

Καλή επιτυχία!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Σε δωμα που υπάρχουν αναμονες οπλισμου για μελλοντικό όροφο τι μόνωση μπορούμε να κάνουμε;; Πλακάκια, ασφαλτοπανα πως θα τα περάσουμε ανάμεσα στα σίδερα;;

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό είναι οι αναμονές να εγκιβωτιστούν μέσα σε μπετόν.

εδιτ: για το θέμα του κυρίου που θέλει να στεγανώσει-θερμομονώσει μόνος του θα κάνω δύο φιλικές παρατηρήσεις :

α. if you pay peanuts you get monkeys ήτοι αν είσαι διατεθειμενος να πληρώσεις με φυστίκια, αυτό που θα λάβεις είναι μαιμούδες.

β. οι κλισεις απορροής ενός δώματος (απ'οτι κατάλαβα ακόμη δεν βγάλατε άκρη αν υπάρχουν ή όχι) είναι "εκ των ων ου ανευ".

Ας σκεφτούμε όλοι μαζί το απλό: αν υπήρχε υλικό που να αντέχει μακροπρόθεσμα στην απόλυτη εκθεση με το (στάσιμο) νερό δεν θα υπήρχε το τεράστιο θέμα των υγρομονώσεων. εδώ το θέμα έχει γίνει επιστήμη, εμείς αναρωτιόμαστε αν είναι αναγκαίες οι κλίσεις.

Οκ, είπα δυο φιλικές παρατηρήσεις, αλλά θα κάνω και μια τρίτη:

γ.το λέω συχνά και στον δικό μου περίγυρο ανθρώπων που μου λένε τα προβλήματα τους αλλά δεν έχουν χρήματα για χάσιμο, δηλαδή για να πληρώσουν  τον μηχανικό :mrgreen:  :mrgreen: . Μου λένε: "ρώτησα τον τάδε, τον δείνα, δεν ξέρω τί να κάνω κλπ κλπ". Τους λέω:

i. Μίλα με κάποιον (έστω μάστορα) που έχει εξιδείκευση με το θέμα.

ii. Ζήτα οπωσδήποτε να δεις δουλειές του.

iii. Ζήτησε του να σου εξηγήσει προφορικά και γραπτά τί ακριβώς και για ποιον λόγο θα το κάνει. 

Με αυτα τα τρία βήματα σίγουρα θα κάνεις ένα ξεσκαρτάρισμα. Τώρα το αν θα κάνεις και σωστά την δουλειά σου, είναι συνισταμένη και άλλων παραμέτρων.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Το σημαντικότερο είναι να μη "λιμνιάζουν" νερά στην ταράτσα σε κανένα σημείο.

 

Κατάβρεξε καλά όλη την ταράτσα και έλεγξε μετά από 5 λεπτά.

 

Οι αρμοί του φελιζόλ και κυρίως οι ενώσεις του υφάσματος πρέπει να μην επιτρέπουν στο νερό να μπαίνει από κάτω (ξεκινάς από τα χαμηλά σημεία και ανεβαίνεις, κάπως σαν τα κεραμίδια).

 

Στα σημεία των υδρορροών και στις άκρες, δώσε ιδιαίτερη προσοχή και βάλε σχαράκια να κρατάνε φύλλα κλπ.

 

Αν τα καταφέρεις καλά, πάρε φωτό,και μετά πήγαινε στον προμηθευτή σου και ζήτησε δουλειά :smile: :-) :smile:

 

Καλή επιτυχία!

Έχω βάλει σωλήνα φ80 που τρέχει επάνω στην βεράντα πως θα μπει σχάρα αφού θα πατισω το φελιζολ στην άκρη από το τούβλο για να βουλώσει πόλη δύσκολα. το γεωνοπανο θα το βάλω το ένα πάνω στο άλλο??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό που λες, συνειδητοποιείς την ορθότητα της προτροπής των συναδέλφων.

 

Για να αποφύγεις τις, πολύ πιθανές για κάποιον ανειδίκευτο, αστοχίες στα κρίσιμα αυτά σημεία, πας σε εξειδικευμένη εταιρεία και πληρώνεις για την εμπειρία τους αλλά και την εγγύηση και υποχρέωσή τους να αποκαταστήσουν το όποιο κατασκευαστικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

κ. pirsogiannis +1 από εμένα. Σας ευχαριστώ για την παρέμβαση, γιατί με αυτά που διαβάζω θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.