Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή αποπεράτωσης υφισταμένου και προσθήκης νέου.


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω ενα υφισταμενο διόροφο του οποιου το ισόγειο δεν εχει περατωθεί παρα μονο οι κολώνες, ενώ ο όροφος ειναι περατωμένος και κατοικείται από το '75. Θελω να ολοκληρώσω το ισόγειο & να κάνω προσθήκη κατ' επέκταση του υφιστ. ισογείου..Στις αμοιβές τι στο καλό θα γίνει?καμια πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Για το τμήμα της αποπεράτωσης θα υπολογίσεις προϋπολογισμό για αρχιτεκτονικά στο 70%(αφαιρείται ποσοστό 30% για τα έτοιμα μπετά), δεν έχεις στατικά, και για τις υπόλοιπες μελέτες κανονικά ο προϋπολογισμός. Για το άλλο τμήμα κανονικά προθήκη.

Link to comment
Share on other sites

alf το 30% και στις μελέτες & στις επιβλέψεις?

Στο υφιστάμενο ισόγειο όμως θέλω να κάνω & αλλαγή χρήσης...μήπως δεν πρεπει να αφαιρέσω τα στατικα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι 70% σε μελέτες και επιβλέψεις. Επειδή έχουν γίνει τα μπετά.

Έχεις υφιστάμενο υπόγειο? Αν δεν έχεις τότε δεν νομίζω να αλλάζει κάτι στα στατικά με την αλλαγή χρήσης. Οπότε δεν έχεις στατικό έλεγχο υπάρχοντος.

 

Υ.Γ. καλύτερα όμως να κάνεις μια ερώτηση στον φοροτεχνικό της πολεοδομίας γιατί νομίζω ότι είναι στην ευχαίριά του η απομείωση κατα 30% των αρχιτεκτονικών. Πες του μου είπαν το και το.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.