Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός Αμοιβής


emantsik

Recommended Posts

μηπως μπορείτε να επαναλάβετε πως βγαίνει το ποσοστό για τον χρονικό προγραμματισμό;

 

στον προυπολογισμό εργασίας θα βάλω το 10% του συνολικού προυπολογισμού;

 

και να με πληροφορήσετε αν χρειάζεται χρονικός προγραμματισμός για αλλαγή χρήσης;

 

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο χρονικός προγραμματισμός είναι μέρος της αμοιβής των αρχιτεκτονικών άρα όποτε έχεις αμοιβή αρχιτεκτονικών έχεις και χρονικού προγραμματισμού.

 

Σαν προϋπολογισμό βάζεις τον συνολικό (περιλαμβάνεται και ο προϋπολογισμός για τη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου) επί το ποσοστό.

Το ποσοστό είναι 10% αλλά στη σελίδα του ΤΕΕ έχει επιλογή και για 20%.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, ειδικά για την περίπτωση της αλλαγής χρήσης που ρωτάει η myri, νομίζω ότι με βάση την νομοθεσία δεν υποχρεούμαστε να βάλουμε χρονικό προγραμματισμό και τεύχη δημοπράτησης.

 

Το συμπέρασμα αυτό βγαίνει από την Εγκ.57/90 παρ.5γ όπου αναφέρει:

 

γ) Αναθεώρηση για τη αλλαγή χρήσης χωρίς αλλαγή μελέτης (δηλαδή από αποθήκη σε κατάστημα κλπ) εφ όσον προκύπτει διαφορά του προϋπολογισμού η αμοιβή μελέτης θα υπολογιστεί στη διαφορά του προϋπολογισμού συν 15% για τον έλεγχο της αρχιτεκτονικής μελέτης (αρθ. 89 Π.Δ. 696/74) και χωρίς το β2 και β3.

 

Το χωρίς το β2, β3 στην ανωτέρω παράγραφο σημαίνει βέβαια χωρίς Χρονικό Προγραμματισμό και χωρίς Προμέτρηση-Προϋπολογισμό (Τεύχη Δημοπράτησης).

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αν δεν κατασκευάσεις τίποτα να κάνεις χρονικό προγραμματισμό για ποια εργασία;

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που αλλαγή χρήσης απαιτεί και καινούρια μελέτη.

Πχ από Αποθήκη σε κατάστημα θα κάνεις αρχιτεκτονική μελέτη για διαρρυθμίσεις ή και κατασκευή αποχωρητηρίου, θερμομόνωσης, στατική μελέτη ενίσχυσης φέροντα οργανισμού κ.λπ. Σ' αυτήν την περίπτωση έχεις και χρονικό προγραμματισμό καθότι έχεις εργασίες να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σας ευχαριστώ για το χρόνο και τις απανήσεις σας

η αλλάγή χρήσης απαιτεί νέες διαμορφώσεις-αρχιτεκτονικά

οπότε πάω με αναλυτικό προυπολογισμό και όχι τη διαφορά

άρα έχω και χρονικό προυπολογιμό

 

αυτό που με προβληματίζει είναι οτι αν βάλω στο πρόγραμμα του ΤΕΕ το 100% στον προυπολογισμό εργασίας του χρονικού

βγαίνει μια τεράστια αμοιβή 550 ευρώ το μισό των αρχιτεκτονικών που είναι παράλογο!

έχω ένα πίνακα με ποσοστά μελετών πχ

Αρχιτεκτονικά 100%

περιβάλλων χώρος 5%

Στατικά 30%

Θερμομόνωση 5%

Παθητική Πυροπροστασία 2%

κλπ

αλλά για Χρονικό Προγρ δε γράφει τίποτα

 

θα ξαναδοκιμάσω στο πρόγραμμα και αν βγάλω νεότερο συμπέρασμα

θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

Σαν προϋπολογισμό βάζεις τον συνολικό (περιλαμβάνεται και ο προϋπολογισμός για τη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου) επί το ποσοστό.

Το ποσοστό είναι 10% αλλά στη σελίδα του ΤΕΕ έχει επιλογή και για 20%.

 

Άρα ο προϋπολογισμός του χρονικού προγραμματισμού είναι:

Προϋπολογισμός Χρονικού = 0,10*Προϋπολογισμός

Link to comment
Share on other sites

Πολυ προσφατα στην κεντρικη πολεοδομια της Αθηνας , σε αναθεωρηση για αλλαγη χρησης (με τροποποιηση διαρρυθμιση) , μου ζητηθηκε στον αναλυτικο να βαλω και απροβλεπτα 10%.

 

Επειδη αυτο δεν μου το εχει ζητησει κανεις αλλος , το εχετε υπ'οψη σας και σε ποια διαταξη βασιζεται ?

 

(Ρωταω για να ξερω για αλλη φορα διοτι τον τροποποιησα οπως ηθελε να ξεμπερδευω - ηταν μικρος προυπολογισμος οποτε μικρη διαφορα)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αλλά και εγώ το βάζω

 

ειδικά όταν φτάσεις στα φορολογικά και σου τροποποιήσουν λίγο τις εργασίες είναι πολύ χρήσιμο

γιατί διαφορετικά ξαναυπολογίζεις τις αμοιβές και καλά ξεμπερδέματα

τα extra τα πληρώνεις από την τσέπη σου

τι θα πεις στον πελάτη δώσε μου άλλα 50 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να αναφέρεται πουθενά αλλά και εγώ βάζω πάντα απρόβλεπτα για να μην τρέχω για μικροδιαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.