Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης απο κατοικία σε κατάστημα


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα είμαι καινούργιος στο forum και χρειάζομαι την βοήθεια σας ανέλαβα μια αλλαγή χρήσης απο κατοικία σε κατάστημα (εμπορικό κατάστημα) ξέρει κανείς να με βοηθήσει τι διαδικασίες χρειάζονται γιατί η πολεοδομία του βόλου ειναι πολύ αφιλόξενη ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επιτελους εχω ολες τις πληροφοριες ειναι αλλαγη χρησης απο κατοικία σε κατάστημα απλής εμπορικης χρησης 105μ2 ισόγειο στην περιοχη του αλμυρού.Απλά αν ξέρει κάποιος αν χρειάζεται στην αλλαγή χρήσης ύδρευση αποχέτευση και ηλεκτρικά και αν χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη ενέργεια που δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, ηθελα να ρωτησω κατι για αλλαγή χρήσης, χωρις να ανοίξω άλλο θεμα!: σε περίπτωση που γινει αλλαγή χρήσης σε ενα υπογειο αλλα δεν υπάρχει περιθώριο στον συντελεστή δόμησης, γίνεται και αν όχι άλλες λυσεις υπάρχουν ;

Link to comment
Share on other sites

σχεδόν αδύνατον χωρίς συντελεστή δόμησης

 

κάποιοι μιλούν για μεταφορά συντελεστή άλλα είναι πολύπλοκη και ακριβή διαδικασία

και με συγκεκιμένες προυποθέσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα. Έχω την εξής περίπτωση: Στον πρώτο όροφο ενός κτιρίου που ήταν κατοικία, θέλουμε να γίνει χώρος περιποίησης προσώπου. Χρειάζεται αλλαγή χρήσης ή όχι; Ανήκει στα καταστήματα, οπότε θα γίνει αλλαγή χρήσης σε κατάστημα;

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία, με τόνους και το πρώτο γράμμα κεφαλαίο

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.acnt

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια χρήση (χώρος περιποίησης προσώπου) δεν υπάρχει. Το μόνο σχετικό είναι μανικιούρ - πεντικιούρ.

Τουλάχιστον αυτό μου απάντησε πρόσφατα η πολεοδομία σε σχετική ερώτηση.

Με βάση τα απαιτούμενα για την άδεια λειτουργίας, θα αποφασίσεις τον χαρακτηρισμό του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Ελεγξέ το ως προς τη σκάλα του κτιρίου.Αν είναι με λοξές βαθμίδες μπορεί να μην σου επιτρέψουν να κάνεις αλλαγή χρήσης. αν και κανονικά σε κτίρια μεικτής χρήσης υπερισχύει η χρήση με το μεγαλύτερο ποσοστό οπότε και έχεις και την ανάλογη σκάλα τύπου Ι,ΙΙ ή ΙΙΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Για να γίνει αλλαγή χρήσης ισογείου διαμερίσματος πολυκατοικίας σε κατάστημα χρειάζεται συναίνεση των λοιπών ιδιοκτητών ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

όχι, θες υπευθυνη δήλωση ότι δεν απαγορεύεται η συγκεκριμενη χρήση από το διαχειριστή

 

αν κάνεις αλλαγές στην οψη θες συναίνεση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.