Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Διαφορετική θέση ανέγερσης κτιρίου (αλλαγή θέσης)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 4/13/2024 at 5:45 PM, ΚΑΝΑ said:

δεν βλέπω ούτε δρόμο ούτε πρασιά!

ισως αυτη η φωτο βοηθησει !! 

με μπλε είναι η γραμμή των 2.5μ που ισχύει στους οικισμούς κατω των 2Κ κατοίκων 

βεβαία μπροστά στον δρόimage.thumb.jpeg.55dcb34ba867dc74c0e71633f869f050.jpegμο δεν έχω πρόβλημα γιατί εφάπτεται στον δημοτικό δρόμο 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους

Πολυκατοικία, με οικοδ. άδεια του 1988, κατασκευάστηκε σύμφωνα με το περίγραμμα της οικοδ. άδειας αλλά σε άλλη μη νόμιμη θέση (εντός δ) και χωρίς επικάλυψη με την αρχική. Το τμήμα το οποίο βρίσκεται εντός δ είναι το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο (βλ. εικόνα), το οποίο έχει το περίγραμμα της οικοδ. άδειας αλλά δεν έχει κοινό σημείο με τη θέση της οικοδ. άδειας.

Επειδή έχουν γίνει ήδη υπαγωγές για κάποιες από τις οριζόντιες ιδιοκτησίες (διαμερίσματα) του  κτηρίου, η ρύθμιση των παραβάσεων του κτηρίου θα γίνει ανά οριζόντια ιδιοκτησία και χωριστά για τα κοινόχρηστα.

Στη δήλωση των παραβάσεων των κοινοχρήστων, η μετατόπιση του κλ/σίου θα δηλωθεί ως Κατηγορία 3  στην οποία θα προστεθούν οι παραβάσεις μετακίνησης σε μη νόμιμη θέση Κατηγορίας 5? Άρα, συνεπώς δεν θα μπορεί να ρυθμιστεί στην παρούσα φάση?

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος με τον οποίο να μπορέσει να ολοκληρωθεί η ρύθμιση της μετατόπισης του κτηρίου?

Ευχαριστώ οποιονδήποτε αφιερώσει χρόνο να απαντήσει.

φωτό κτηρίου.pdf

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Προτιμότερο είναι να ανεβάσεις την κάτοψη αποτύπωσης και το δ. κάλυψης. 

Αν τώρα έχεις το κτίριο σε άλλη-μη επικαλυπτόμενη-θέση στο οικόπεδο τηρώντας το ίδιο περίγραμμα, τότε το μέρος αυτό θα υπαχθεί κατηγορία 3. Όμως, το τμήμα κτιρίου που παραβιάζει τις διατάξεις (πχ παραβίαση Δ) και λόγω του ότι δεν υπάρχει επικάλυψη με το αρχικώς εγκεκριμένο περίγραμμα σε καμία θέση, θα πρέπει να πάει με Υ.Δ  χωρίς οικοδομική άδεια (παράρτημα Α). Κάτι άλλο δεν βλέπω να υπάρχει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι.έχω μία περίπτωση ισόγειου κτιρίου ίδιου εμβαδού αλλά με διαφορετικό περίγραμμα σε σχέση με την ΟΑ.Από την αλλάγη του περιγράμματος,ένα τμήμα του κτιρίου είναι εντος του  δ,το οποιο τακτοποιώ με το γνωστό τρόπο.(ΥΔ,ΥΚ).Περαν αυτού η αλλαγή του περιγράμματος υπολογίζεται ως λοιπή παράβαση,και αν ναι,τι θα βάλλω στον αναλυτικό προυπολογισμό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δες μήπως μπορείς να κάνεις χρήση της περίπτωσης γιδ) της κατηγορίας 3 του άρθρου 96. Επειδή έχεις μετακίνηση σε μη νόμιμη θέση, θα χρεώσεις και 1 παράβαση κατ.3 για την μετακίνηση του κτιρίου. Δες αναλυτικά το εν λόγω άρθρο 96, καθώς και την ερμηνεία της Εκγ.2.

Link to comment
Share on other sites

Απότι βλέπω η κατηγορία 3 ισχύει εφόσον η νεα θέση δεν παραβιάζει τα πολεοδομικά μεγέθη(στην περίπτωση μου έχω παραβίαση δ).

 Ανεξάρτητα αυτού,έχω απορία εάν η αλλαγή περιγράμματος εντάσσεται στην αλλαγή θέσης ή  είναι άλλη παράβαση και πρεπει να πάει με αναλυτικό ουτως ή άλλως?

 Επισης,αν και δεν ξέρω αν αφορά στο παρόν thread,έχω απορία εάν η περιτοίχιση του άνωθεν εντος σχεδίου οικοπέδου θεωρείται παράβαση σε όλο το τμήμα της ή μόνο στο τμήμα που υπερβαίνει κατα ΓΟΚ ?

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι επιφάνεια εξέχει του νομίμου περιγράμματος ρυθμίζεται ως ΥΔ και ΥΚ. Δεν ασχολείσαι με τις επιφάνειες σε εσοχή του νομίμου περιγράμματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εντέλει για το εντος νομιμου περιγράμματος τμήμα,η αλλαγή περιγράμματος δηλώνεται σαν κατηγορία 3 ή ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

Αν κινηθείς όπως παραπάνω σου λέω, τότε δεν έχεις αυτή την παράβαση που αναφέρεις και βεβαίως δεν ασχολείσαι μαζί της...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.