Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ - ΕΣΠΑ - Startups


belon

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

τελείωσα Ηλεκτρολόγος Μηχανικός στο Μετσόβειο. Είμαι σε δίλημμα για το αν πρέπει να γραφτώ στο ΤΕΕ. Γενικότερα, στο κοντινό μέλλον θα φύγω στο εξωτερικό. Αλλά ενδέχεται να ξεκινήσω μια startup στην Ελλάδα και παράλληλα να δουλέψω σε consulting εταιρία στην Αθήνα. Η πιθανότητες να δουλέψω αυστηρά ως μηχανικός είναι λίγες. Αλλά είναι αρκετά πιθανό η startup μου να έχει σχέσει με τις σπουδές μου... Στην περίπτωση που ξεκινήσω εταιρία στην Ελλάδα (μπορεί να έχεις σχέση με ηλεκτρολογία-μηχανολογία είτε όχι) ενδέχεται να μπώ σε κάποιο ΕΣΠΑ. Αυτά είναι τα δεδομένα. 

 

Θα αναγκαστώ να γραφτώ όταν ξεκινήσω κάποια startup (σχετική ή όχι με το επάγγελμα του μηχανικού); Θα πρέπει να είμαι στο ΤΕΕ για να πάρω κάποιο ΕΣΠΑ;  Πρέπει να γραφτώ στο ΤΕΕ αν είμαι σε συμβουλευτική εταιρία; Υπάρχει κάποιος λόγος να γραφτώ στο ΤΕΕ με αυτά τα δεδομένα;

Θα ήθελα μια γενική απάντηση με βάση τα παραπάνω δεδομένα απο κάποιον που έχει πληροφορίες για όλα τα αναφερώμενα θέματα και κατανοεί την κατάσταση. 

Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ, αρχικά βάλε σε μία τάξη στο μυαλό σου τα πράγματα γιατί από το post διακρίνω κάποια σύγχυση...

Αν έχεις σκοπό να την κάνεις για άλλες πολιτείες μη γραφτείς. Αν και κάποιοι γράφονται πριν φύγουν καθότι το χρησιμοποιούν ώς στοιχείο βιογραφικού

την απόδοση άδειας από ένα  επιμελητήριο.

Αν έχεις σκοπό να καθίσεις εδώ να γραφτείς. Για λόγους προφανείς και μή. Άλλωστε, απο το 16 και δώθε 

έχει αποσυνδεθεί το ΤΕΕ με το ΤΣΜΕΔΕ και δε πληρώνεις ασφάλεια άσκοπα όπως παλαιότερα έχοντας ή μη δουλειά.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, laxanos said:

Αδερφέ, αρχικά βάλε σε μία τάξη στο μυαλό σου τα πράγματα γιατί από το post διακρίνω κάποια σύγχυση...

Αν έχεις σκοπό να την κάνεις για άλλες πολιτείες μη γραφτείς. Αν και κάποιοι γράφονται πριν φύγουν καθότι το χρησιμοποιούν ώς στοιχείο βιογραφικού

την απόδοση άδειας από ένα  επιμελητήριο.

Αν έχεις σκοπό να καθίσεις εδώ να γραφτείς. Για λόγους προφανείς και μή. Άλλωστε, απο το 16 και δώθε 

έχει αποσυνδεθεί το ΤΕΕ με το ΤΣΜΕΔΕ και δε πληρώνεις ασφάλεια άσκοπα όπως παλαιότερα έχοντας ή μη δουλειά.

 

Καμία σύγχυση.

- Θα φύγω στο εξωτερικό σε λίγο καιρό.

- Θα επιστρέψω σε 1-2 χρόνια.

- Όταν επιστρέψω αρχικά μάλλον θα δουλέψω σε consulting.

- Θα ξεκινήσω μια startup που μπορεί ή όχι να έχει σχέση με το επάγγελμα του μηχανικού.

- Αν ξεκινήσω την startup ενδέχεται να μπώ στο ΕΣΠΑ.

 

Με αυτά τα δεδομένα θα χρειαστεί πουθενά το ΤΕΕ;

Ευχαριστώ!

 

Edited by belon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.