Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση άδειας δόμησης για αποθήκη


Recommended Posts

Καλημέρα αγαπητοί συνάδελφοι,

Είμαι πολιτικός μηχανικός, προσφάτως αποφοίτησα και μέχρι τώρα έχω ασχοληθεί ως ελεύθερος επαγγελματίας μόνο με ενεργειακά πιστοποιητικά και αυθαίρετα. Μου ζητήθηκε όμως η έκδοση άδειας δόμησης για αποθήκη σε χωριό και τα έχω χάσει. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει να ξεκινήσω από κάπου; Στο οικόπεδο υπάρχει ήδη κτίσμα οπότε πώς θα μπορούσα να βρω τους συντελεστές δόμησης και κάλυψης ώστε να καταλάβω αν μπορεί να χτιστεί και αποθήκη και επιπλέον πόσων τετραγωνικών.; Επίσης τις αποστάσεις από τα όρια του οικοπέδου και λοιπές πληροφορίες που θα είναι απαραίτητες για το πρώτο στάδιο;

Καταλαβαίνω πώς μπορεί να σας φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις αλλά η νομοθεσία είναι χαοτική και τα έχω χάσει. Θα μου ήταν χρήσιμη η οποιαδήποτε απάντηση. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ μόνο γενικές οδηγίες μπορείς να πάρεις

Για πιο σίγουρα, προσπάθησε να συνεργαστείς με κάποιον έμπειρο συνάδελφο από την περιοχή σου.

Να σου λύσει δια ζώσης τις απορίες, γιατί μερικές φορές με τη λύση ενός προβλήματος προκύπτουν άλλα

Για αρχή

1. Βρίσκεις την οριοθέτηση του οικισμού (από ΥΔΟμ ή συνάδελφο) κι ελέγχεις τη θέση του γεωτεμαχίου. Από αυτό, θα δεις τους όρους δόμησης του οικισμού και τη θέση του γεωτεμαχίου (εντός ή εκτός)

2. Ελέγχεις τη νομιμότητα του υφιστάμενου κτίσματος 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.