Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάθετη ιδιοκτησία και παλιό δίκτυο ύδρευσης/αποχέτευσης


Recommended Posts

Γεια σας,

Έχω ένα ερώτημα. Πρόσφατα πέρασε στην ιδιοκτησία μου με αποδοχή κληρονομιάς και σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας ένα σπίτι εντός οικοπέδου, σε σχέδιο πόλης, κι ένα μικρό τμήμα οικοπέδου-ακάλυπτου στο πίσω μέρος. Πρόσωπο σε δρόμο έχω μόνο τη φάτσα του κτιρίου και καθόλου οικόπεδο μιας και το συνολικό οικόπεδο ήταν μικρό και δεν άφηνε πολλά περιθώρια να χωριστεί εξίσου στα δύο. Το κτίριο είναι παλιό (προ του 60) και το δίκτυο ύδρευσης-αποχέτευσης επίσης. Αν και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον συνιδιοκτήτη μου που είναι συγγενής, το ερώτημα είναι τι γίνεται με το δίκτυο που περνάει ακριβώς δίπλα και παράλληλα στο κτίριο (σε απόσταση 1 μέτρου περίπου από αυτό) μέχρι να συναντήσει το δρόμο και βρίσκεται κάτω από την νέα πλέον κάθετη του άλλου ιδιοκτήτη. Θεωρείτε πως έπρεπε να γίνει πρόβλεψη στην συμβολαιογραφική πράξη για την εξασφάλιση του δικτύου σε περίπτωση πώλησης της άλλης κάθετης (μιας και χτίζεται)?. Να προσθέσω εδώ πως πέραν αυτής της οδού δεν υπάρχει άλλη πρόσβαση σε δρόμο μιας και από τις άλλες πλευρές του σπιτιού υπάρχουν γειτονικές ιδιοκτησίες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.