Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σε όλους!

Θα ηθελα να ρωτήσω κατι σχετικά με την αδειοδότηση των φ/β. Μπορεί κάποιος αυτη τη στιγμή να ξεκινήσει διαδικασια αδειοδότησης? Επικοινώνησα με τη ΡΑΕ και μου είπαν πως δεν δέχονται πλέον αιτήσεις (είχα διαβάσει και τη σχετική απόφαση)! Για ένα σύστημα μικρότερο των 20kw ισχύει το ίδιο? Μπορείς να κάνεις σύμβαση αγοροπωλησίας με τη ΔΕΗ? ο πέλάτης θέλει να βάλει δύο 20αρια Tracker.

 

Υ.Γ. Ρωτάω γιατί έχω ακούσει οτι πολλοί ξεκινούν διαδικασίες τώρα! Δεν είναι άσκοπο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε σύστημα μικρότερο των 20kWp δεν έχεις να κάνεις με τη ΡΑΕ. Παρότι υπάρχει δυνατότητα να υπογράψεις σύμβαση με τη ΔΕΗ πρέπει να ρωτήσεις πρώτα το τοπικό γραφείο αν δέχεται νέες εγκαταστάσεις. Μου έχει τύχει σε τοπικό γραφείο ΔΕΗ να μη δεχτούν 20αρι λόγο κορεσμού του τοπικού δικτυου!

Τώρα για 2*20 υπάρχουν περιορισμοί...Διάβασε τα προηγούμενα post και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Euklides,

για να είμαστε ειλικρινείς και μεταξύ μας, τα πολλά 20άρια σε μια συνεχόμενη έκταση συστήνουν μεγαλύτερο έργο και άρα απαιτούν περιβαλλοντική μελέτη. Όμως, η μέχρι τώρα νομοθεσία, και αναφέρομαι κυρίως στην ΚΥΑ με το ΦΕΚ 344/09, δεν απαγορεύει πουθενά τη σύσταση πολλών συνεχόμενων τέτοιων εγκαταστάσεων σε διαφορετικό όνομα βέβαια. Προσωπικά, και έχοντας μια εμπειρία από το δημόσιο σε θέματα περιβάλλοντος, κι εγώ πιθανόν να το θεωρούσα μεγαλύτερο έργο. Κι αυτό γιατί οι ενοικιασμένες εκτάσεις αποτελούν ενιαίο οικόπεδο/αγροτεμάχιο. Και τι έχουμε όταν σε ένα αγροτεμάχιο βάλουμε 5*20 KW? Έργο Φ/Β 100 KW!!

Η αδυναμία όμως του νόμου ο οποίος δεν προέβλεψε το γεγονός ότι ο Ελληνας είναι πολυμήχανος, είναι το δικό μας παραθυράκι για να στήσουμε αυτή την πατέντα. ΄Τώρα, για το αν θα στραβώσει η περίπτωσή σου....τι να πω..Δώσε σε κάποιον να διεκπαιρεώσει τα μισά ή ζήτα χρέωση σε διαφορετικούς υπαλλήλους για να αποφύγεις τη διασταύρωση.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας τη συζήτηση για το ενιαίο αγρόκτημα στο οποίο κάποιος μπορεί να εγκαταστήσει 5*20kw φωτοβολταϊκά συστήματα με 5 εταιρείες. Γιατί δεν γίνεται κατάτμηση ανά 500 τ.μ. προκειμένου να μην θεωρηθεί από την πολεοδομία ενιαία εγκατάσταση, αφού επιτρέπεται η εγκατάσταση 20kw σε μη άρτια οικόπεδα;

Link to comment
Share on other sites

harris84firefox,

φυσικά και μπορείς να κάνεις κατάτμηση σε 500άρια. Η κατάτμηση όμως είναι μια πράξη που αποδεικνύεται νομικά με την ύπαρξη συμβολαίου που έχει περάσει από το υποθηκοφυλάκειο και όχι με ιδιωτικά συμφωνητικά. Εκτός από αυτό με την κατάτμηση καταστρέφεις το οικόπεδο αφού δημιουργείς μη άρτια και μη οικοδομήσημα τμήματα.

Παρακαλώ, οι συνάδελφοι τοπογράφοι να με διορθώσουν αν τυχόν κάνω λάθος με το θέμα της κατάτμησης με συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

zena13 απ' όσο γνωρίζω σε εκτός σχεδίου περιοχές τα νέα γεωτεμάχια πρέπει να είναι μεγαλύτερα από 4 στρέμματα εκτός Αττικής, 16 στρέμματα εντός Αττικής και 8 στρέμματα στα νησιά.

Link to comment
Share on other sites

lefteriz,

το γνωρίζω αυτό αλλά νομίζω ότι σε εκτός σχεδίου μπορούμε να κάνουμε κατάτμηση σε μη άρτια και μη οικοδομήσιμα τμήματα. Φαντάζομαι πως δεν έχει αλλάξει κάτι πάνω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Μόλις έκανα εγγραφή και θα ήθελα να θέσω ορισμένα ζητήματα. 1ον: Σε γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας απαγορεύεται και η κατάτμηση και η εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων. 2ον: Δυστυχώς (κατά την άποψή μου) δεν απαγορεύεται από κανένα νόμο η κατάτμηση γηπέδου σε μη άρτια και μη οικοδομήσιμα, εκτός από το άρθρο 16 του από 17-7-23 Ν.Δ. που αναφέρεται στα εντός ζώνης γήπεδα και θέτει ως ελάχιστο εμβαδόν για κατάτμηση τα 1.000 τ.μ. 3ον: Δεν επιτρέπεται η περίφραξη τμήματος οικοπέδου ή γηπέδου και διαχωριστικών στους ακαλύπτους (έγγρ. 5678/05 ΥΠΕΧΩΔΕ, σημειώνεται ότι το άρθρο 17 του ΓΟΚ ισχύει και για την εκτός σχεδίου δόμηση). Εγώ λοιπόν μπορώ να δώσω έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για 2ο ή 3ο φωτοβολταϊκό <20 kW, αν υποβληθεί αίτηση από διαφορετικό ιδιοκτήτη που θα έχει μισθώσει τμήμα γηπέδου, αλλά ΧΩΡΙΣ περίφραξη, παρά μόνο της πρώτης αίτησης που θα είναι για όλο το γήπεδο. Τώρα, εάν η ΔΕΗ το δεκτεί είναι άλλο θέμα. Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με το περιβάλλον όταν για τα <20 δεν απαιτείται περιβαλλοντική αδειοδότηση, αλλά με τα τόσα συνεχόμενα ξεφεύγουμε και από τα >150?

Παρακαλώ για οποιαδήποτε αντίρρηση απαντήστε μου. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.