Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση ελάχιστων αμοιβών


strudel7878

Recommended Posts

Αν συμβεί κάτι τέτοιο οι απώλειες από ΦΠΑ και φόρο για το κράτος, οι απώλειες για το ΤΕΕ λόγω του 2%, για το ΤΣΜΕΔΕ λόγω του 2%, για τα πολυτεχνεία και τις πολυτεχνικές σχολές λόγω του 1% υπέρ ΕΜΠ, για τον ΟΓΑ κ.λπ. θα είναι τεράστιες γιατί όλοι θα δηλώνουν αμοιβές 0,01€. Ποιος θα μας εμποδίσει;

 

Μάλλον αυτό θα είναι το μεθεπόμενο βήμα: αφού καταργηθούν οι ελάχιστες αμοιβές, θα "επανέλθουν", αλλά μόνο για την τεκμαρτή φορολόγηση στην εφορία και ΦΠΑ π.χ. θα σου λέει δεν ξέρω πόσα δήλωσες ότι πήρες, εγώ γι άδειες 1000 μ2 θέλω να μου δηλώσεις κατ' ελάχιστο 30.000 Ε ή κάπως έτσι. Ετσι θα είναι όλοι (πλην των μηχανικών) ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε ότι το βασικό ''όπλο'' του ΤΕΕ στην προάσπιση των ελάχιστων αμοιβών είναι η διατήρηση (έστω θεωρητική) ενός επιπέδου ποιότητας των μελετών και συνεπώς της ασφάλειας (το βασικό ζητούμενο) των κατασκευών. Προφανώς δεν έχουν άδικο και σαφώς δεν καθιστά το οικονομικό ως το σημαντικότερο ζήτημα.

 

Προσωπικά το θεωρώ ντροπή (για τους νέους τουλάχιστον μηχανικούς) να ενσωματώνουμε στην όποια επιχειρηματολογία για τη συζήτηση τις λεγόμενες ''εκπτώσεις'' - είτε γίνονται είτε όχι, ανεξαρτήτως ποσοστού μηχανικών, είναι κάτι που πρέπει να αντιμετωπιστεί νομικά, καθότι παράνομο, και όχι να χρησιμοποιείται ως όρος σύγκρισης.

 

Και το έχω ξαναπεί: οι ευρωπαϊκές οδηγίες δεν είναι υποχρεωτικές. Εξάλλου είναι τόσο γελοίο, γενικότερα μιλώντας, να προσπαθείς να επιβάλλεις κοινούς κανόνες όταν δεν έχει προηγηθεί εξίσωση σε οικονομικά-κοινωνικά-επαγγελματικά δεδομένα που τώρα πια έχω πειστεί ότι η ''Ενωμένη Ευρώπη'' (με τον τρόπο που αναπτύσσεται) είναι ένα αποτυχημένο ανέκδοτο με ημερομηνία λήξεως.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι ότι οι ελάχιστες αμοιβές θα καταργηθούν επειδή η επιτροπή ανταγωνισμού θεωρεί ότι εμποδίζουν την λειτουργία της ελεύθερης αγοράς. Το ΤΕΕ μάλλον δεν θα μπορεί να κάνει κάτι, καθώς λογικά θα απεμπλακεί από την όλη διαδικασία που ισχύει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προτείνω:

 

Να διατηρηθούν οι ελάχιστες και να πληρώνει το κράτος πρόστιμα για μη αποδοχή ευρ. οδηγίας, μη εναρμόνισης κλπ κλπ

 

Δλδ για τους ΧΥΤΑ γιατί πληρώνουμε την αδυναμία και ανικανότητα του κρατικού μηχανισμού ?

 

Αει σιχτίρ:-x

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε ότι το βασικό ''όπλο'' του ΤΕΕ στην προάσπιση των ελάχιστων αμοιβών είναι η διατήρηση (έστω θεωρητική) ενός επιπέδου ποιότητας των μελετών και συνεπώς της ασφάλειας (το βασικό ζητούμενο) των κατασκευών. Προφανώς δεν έχουν άδικο και σαφώς δεν καθιστά το οικονομικό ως το σημαντικότερο ζήτημα.

 

Αγαπητέ ss_sk τη δική μου άποψη στο θέμα την ξέρεις. Για το "όπλο" αυτό, που προσωπικό το θεωρώ προσχηματικό, νομίζω υπάρχουν πάρα πολλές αμφιβολίες από πολλούς συναδέλφους. Θα έπρεπε μεν να είναι έτσι αλλά ΔΕΝ....

 

 

Και το έχω ξαναπεί: οι ευρωπαϊκές οδηγίες δεν είναι υποχρεωτικές. Εξάλλου είναι τόσο γελοίο, γενικότερα μιλώντας, να προσπαθείς να επιβάλλεις κοινούς κανόνες όταν δεν έχει προηγηθεί εξίσωση σε οικονομικά-κοινωνικά-επαγγελματικά δεδομένα που τώρα πια έχω πειστεί ότι η ''Ενωμένη Ευρώπη'' (με τον τρόπο που αναπτύσσεται) είναι ένα αποτυχημένο ανέκδοτο με ημερομηνία λήξεως.

 

Έχω την άποψη ότι οι Κοινοτικές Οδηγίες είναι τελικά υποχρεωτικές να ενσωματωθούν στο εθνικό δίκαιο. Εν αντιθέσει με τους Ευρωπαϊκούς κανονισμούς που είναι σχεδόν σαν Νόμοι, οι κοινοτικές οδηγίες αφήνουν μεγαλύτερη ευελιξία στα μέλη κράτη να τις ενσωματώσουν. Αυτό όμως δεν νομίζω ότι σημαίνει πως δεν είναι υποχρεωτικές. π.χ. η μη ενσωμάτωση της κοινοτικής οδηγίας για την ενεργειακή απόδοση των κτιρίων είχε ως αποτέλεσμα την καταδίκη της χώρας μας από την Κοινότητα τον Ιανουάριο του 2008. Αναγκαστήκαμε λοιπόν να την ενσωματώσουμε ως χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.