Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπερδεμένη υπόθεση


Recommended Posts

Ναι σε περιπτώσεις που αμφιβάλλω ή η απόκλιση παραείναι μεγάλη το αναγράφω για να είμαι καλυμένος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν καταλαβαίνω γιατί να απαξιώνουμε έτσι zavi το τοπογραφικό διάγραμμα και κατ' επέκταση τη δουλειά μας .

Τι πάει να πει εφαρμόζουμε ότι διαστάσεις γράφει ο τίτλος και δεν μετράμε καθόλου ;

 

Και αν οι διαστάσεις είναι στο περίπου απο το μυαλό, του τότε ιδιοκτήτη , που είπε έναν καιρό στον συμβολαιογράφο ; Η αν μετρούσε κεκλιμένες αποστάσεις ;

Εμείς θα πρέπει να αναπαράγουμε αυτήν την κατάσταση ; Γι αυτό μας πληρώνει ο ιδιοκτήτης ; Για να πιούμε τον ελληνικό και να τσεπώσουμε 5 δεκάρες χωρίς να του αποδώσουμε ορθά σε χαρτί την ιδιοκτησία που γνωρίζει .

 

Μιλάμε κανονικά για λογική αρπαχτής . Κοροϊδεύουμε τον ιδιοκτήτη και κάνουμε ζημιά στους υπολοίπους που θέλουν να δουλέψουν σωστά. Επίσης μπερδεύουμε κάθε επόμενο μηχανικό που θα ασχοληθεί με την ιδιοκτησία . Πόσοι δεν έσπασαν το κεφάλι τους για να δούνε που το "πήγαινε" ο προηγούμενος . Αυξάνεται το χάος .

 

Την προηγούμενη φορά μιλούσες για τοπογραφικά με χρήση κορδέλας και gps χειρός και τώρα πήγες ένα βήμα πιο πέρα . Στο περιγραφικό διάγραμμα . Καφέ , λίγο autocad και παντελόνιασμα . Για σιγά .

 

Η επόμενη μέθοδος ποια θα είναι . Το τηλετοπογραφικό . Τηλεφωνάκι 11840 και με παπί τα σχέδια.

 

Από τους παλαιότερους παραλάβαμε χάος . Μην τα κάνουμε χειρότερα τα πράγματα .

Link to comment
Share on other sites

Aν καταλαβα καλά εννοεί οτι σε περίπτωση μεγάλης απόκλισης απο την πραγματικότητα και με δεδομένο ότι συνάδελφος έχει συρθεί στα διακαστήρια και ο δικαστής δεν πείσθηκε με την δήλωση ιδιοκτήτη, είναι προτιμότερο να φυλάμε πρώτα τον εαυτό μας και μετά τον πονηρίδη πελάτη που σου δείχνει εκει που είναι η πέτρα. Όλοι ξέρουμε την νεοελληνική πραγματικότητα και την αντιμετωπίζουμε με χιούμορ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν σου δείχνει την πέτρα εσύ δε θα την πάρεις και θα πάρεις ότι γουστάρεις εσύ , επειδή είσαι 2 φορές πονηρός ;

 

Είναι αυτό που λέει ο λαός " έλα πονηρίδη παππού να σου δείξω το σπιτικό σου " . ;) Απίστευτο ...

 

Δ ή λ ω σ η μ η χ α ν ι κ ο ύ : Εγώ υπέδειξα τα όρια στον ιδιοκτήτη και αυτός συμφώνησε

και δύο υπογραφές .

 

Καλύτερα να βάλεις ιδιοκτησία βάση υπόδειξης και βάση τίτλου και αν είσαι και μερακλής να αποδόσεις την τελευταία κατά το δοκούν στο σχέδιο παρά να παραβλέψεις τελείως την υπόδειξη του ιδιοκτήτη .

 

Δουλειά μας είναι η κατά το δυνατό ακριβής γεωμετρική αποτύπωση της πραγματικότητας που αντιλαμβανόμαστε ή μας υποδεικνύουν στην προκειμένη περίπτωση .

 

Δεν κάνουμε τον επιθεωρητή Κλουζό να εντοπίζουμε δόλιους ιδιοκτήτες με κίνητρα και αφελείς τουρίστες - θύματα και η ετυμηγορία να είναι το τοπογραφικό διάγραμμα . Judge Dredd 3 : Το τοπογραφικό διάγραμμα .

 

Μέρος της νεοελληνικής πραγματικότητας είμαστε και εμείς και γελάνε και άλλοι με μας , αυτό είναι το ωραίο .

Link to comment
Share on other sites

Σαφως θα δείξεις την πέτρα. Και αν σου δείξει μετακινημένο πάσσαλο εσυ τι θα βάλεις? Γιατί έχω δει και τέτοια. Το τελευταίο που λες είναι η καλυτερη τακτική αν και πάλι είναι τέτοιες οι αβεβαιότητες (σχήμα διαστάσεις) που καλύτερα να μην το δείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα πρέπει να αναπαράγουμε αυτήν την κατάσταση ; Γι αυτό μας πληρώνει ο ιδιοκτήτης ; Για να πιούμε τον ελληνικό και να τσεπώσουμε 5 δεκάρες χωρίς να του αποδώσουμε ορθά σε χαρτί την ιδιοκτησία που γνωρίζει .

 

Μιλάμε κανονικά για λογική αρπαχτής . Κοροϊδεύουμε τον ιδιοκτήτη και κάνουμε ζημιά στους υπολοίπους που θέλουν να δουλέψουν σωστά. Επίσης μπερδεύουμε κάθε επόμενο μηχανικό που θα ασχοληθεί με την ιδιοκτησία . Πόσοι δεν έσπασαν το κεφάλι τους για να δούνε που το "πήγαινε" ο προηγούμενος . Αυξάνεται το χάος .

 

Ποστάρω μόνο για μία φορά,για να εξηγήσω,αν δεν γίνω κατανοητός δεν θα συνεχίσω,γιατί οι κάρτες μου είναι overload.

 

Η περίπτωση του παραδείγματος είναι γήπεδο περιφραγμένο μόνο από τη μία πλευρά.Περίφραξη κ όρια στις υπόλοιπες πλευρές-κορυφές δεν γνωρίζω αν υπάρχουν.

 

Στην περίπτωση λοιπόν που δεν υπάρχουν,το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει ο συνάδελφος είναι να ψάξει για ίχνη ξηλωμένου συρμ/τος.Αν δεν βρει,τότε να ψάξει για ίχνη φυσικών ορίων.Αν δεν βρει ούτε αυτά,να πάρει το συμβόλαιο κ να περπατήσει επί τόπου το γήπεδο να βρει στο περίπου τα όρια βάσει των διαστάσεων του συμβολαίου.Αν δεν κάνει ούτε αυτό,να του υποδείξει τα όρια ο ιδιοκτήτης και ο συνάδελφος τότε να συγκρίνει με τις διαστάσεις του συμβολαίου.Αν αυτή η απόκλιση είναι μεγάλη,τότε να μην στηθεί και να γυρίσει στο γραφείο,και αυτό είναι το σωστό,το νόμιμο,το ηθικό και αυτό που προστατεύει το νέο συνάδελφο από χρησικτησίες,πονηριές και κακεντρέχιες και απολογίες σε Εισαγγελείς.

 

Γιατί,αν ο κυριούλης-ιδιοκτήτης είναι πονηρίδης και συνορεύει με δασική έκταση?Με δημόσια έκταση γενικά?Νομίζεις ότι θα συμβουλέψω δημοσίως το νέο συνάδελφο να μετρήσει ό,τι του δείχνει ο κάθε περίεργος,χωρίς να ξέρει να το αξιολογήσει,επειδή και καλά ''καλυπτόμαστε'' από τη δήλωση υπόδειξης ορίων????????Την κατάτμηση λόγω χρησικτησίας την έλαβε κανένας υπ' όψιν???????????????????Η περίπτωση που περιγράφει ο chrisven είναι ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ εν έτει 2009,αν τα επιπλέον 1200 τ.μ. που προσέθεσε στην ιδιοκτησία δεν αποτελούν ΕΝΙΑΙΟ γήπεδο και βάσει του Τοπογραφικού του συντελεστεί συμβολαιογραφική πράξη......Με τους γνωστούς υπόλογους στο Νόμο και τον Εισαγγελέα.......

 

Στο ΤΣΑΚ το Σεπτέμβριο γλύτωσα από Εβραίο πελάτη που ήθελε να καταπατήσει 15 στρέμματα της Λαυρεωτικής,και αυτό επειδή του φάνηκε ακριβή η τιμή μου για την αποτύπωση!!!!:)

Και αυτό το ανακάλυψα ύστερα......

 

Πόσες φορές πιστεύεις φίλε thomas ότι αξίζει ο νέος συνάδελφος να χάσει τις μέρες του με αναβολές δικών,για να προσέχει τί αποτυπώνει?????

 

Είπα και ξαναλέω:σε μία χώρα όπου δεν υπάρχει χωροταξικό,δασολόγιο,το κτηματολόγιο είναι ημιτελές αλλά ακόμα και να ολοκληρωθεί θα είναι μούφα κ θέλει 100 χρόνια να τακτοποιήσει την εκτός σχεδίου ιδιοκτησία,ακόμα νομίζεις ότι μιλάω για αρπαχτές????

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΩΝ στην Ελλάδα,εκτός από αυτά που για κάποιο λόγο είναι γνωστές οι συν/νες των κορυφών τους.....

ΣΤΙΣ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ ΜΟΝΟ ΤΙΤΛΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ 2%.

Απόκλιση 10-20-30% είναι ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.Εκτός κ αν ο ιδιοκτήτης ζητάει τοπογραφικό για χρησικτησία,οπότε ο καθένας μας πρέπει να μπει σε άλλου είδους ψάξιμο,έλεγχο τίτλων κλπ με δικηγόρο μισθωμένο από τον ιδιοκτήτη,(για να αποφευχθεί η κατάτμηση) και ΜΕΤΑ θα πάμε για αποτύπωση....

Πατέρας παιδικού μου φίλου,όταν πηγαίναμε καλοκαίρι στο εξοχικό του,μας έβαζε να τον βοηθήσουμε να κουνήσει τη μάντρα 1 μέτρο προς το βουνό.....Επί 12 καλοκαίρια....κ εμείς που ήμασταν πιτσιρίκια το βρίσκαμε παιχνίδι!!!!!!!!Στο τέλος έφτασε την αντιπυρική!!!!!:))))))))))))))))))))))ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ

 

Αν ύστερα από αυτές τις διευκρινήσεις συνεχίζεις να θεωρείς τον τρόπο σκέψης μου λάθος,δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω και μακάρι να βρισκόμασταν να δώ με ποιό τρόπο λειτουργείς κ να ανταλλάξουμε απόψεις,ΜΕ ΗΡΕΜΙΑ ΠΑΝΤΑ,μην με παρεξηγήσετε πάλι.

 

Κρίνω σωστό να απαντήσω,για την προστασία νέων συναδέλφων.Τις δικές μου αποφάσεις τις έχω πάρει,και ΟΣΟ και να με ξεψαχνίσει ο κάθε περίεργος ΕΙΜΑΙ πεντακαθαρίδης.:smile:Αν ο κάθε ιδιώτης γουστάρει χρησικτησια γιατί τη ζητάει το αίμα του,τότε ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΙΤΛΩΝ του όμορου,τουλάχιστον να το ''φάει'' ΟΛΟΚΛΗΡΟ,όχι καταμήσεις στο βιογραφικό μου.........................Αλλιώς,η αποτύπωση ΚΟΝΤΑ στον τίτλο.Ας διόρθωνε τον τίτλο όσο ήταν καιρός,ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ τη μ@@@@@α του καθενός.Και πίστεψέ με thomas,έχω μεγαλύτερο σεβασμό στις Διατάξεις απ' ότι στους πελάτες μου που θέλουν να τις υποσκελίσουν.Γιατί γνωρίζω το Νόμο και το ΤΕΕ γι' αυτό με έχει ξαμολήσει στην πιάτσα,να εξυπηρετώ τον καθένα μέσα στο πλαίσιο του Νόμου.Κ ακόμα κ αν θεωρώ αυτούς τους Νόμους λιγότερο χρήσιμους κ από χαρτί κουζίνας (είπαμε,για να μην πω καμία κακή κουβέντα πάλι),σε 10-15 χρονάκια από τώρα δεν θέλω κανένα να μου χτυπάει το κουδούνι,αν δεν είναι καλεσμένος.:)

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, στα τοπογραφικά που πηγαίνω για συμβόλαιο δια της χρησικτησίας πάω με καλή την πίστη πως όλα γίνονται καθαρά και ο ιδιοκτήτης δεν είναι παγαποντίδης.

Αν ακούσω δεν υπάρχει τίτλος, δεν ελέγχω περαιτέρω . Νομίζω, σχεδόν όλοι, το ίδιο κάνουμε .

 

Συμφωνώ απόλυτα με την σεμιναριακή ανάλυση που έκανες φίλε zavi . Είσαι μανούλα σε κάτι τέτοια !

 

Όρια ιδιοκτησιών υπάρχουν στην εκτός σχεδίου από αυτούς που μεριμνούν να διασώζονται τα όρια . Οι νοικοκύρηδες σημαίνουν καλά τα όρια τους . Αν φύγουν αυτοί τι γίνετε ;

 

Τελικά εδώ στην επαρχία έχουμε να προσέχουμε από πολύ λιγότερα πράγματα από εσάς εκεί στην πρωτεύουσα .

Απλά εδώ δεν υπάρχουν πονηράκιδες αλλά καραμπινάκιδες .

Στις αμφισβητήσεις βγαίνουν οι καραμπίνες ... Φούκας και όποιον πάρουν τα σκάγια ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους για τις συμβουλες τους αλλα να ξεκαθαρίσω κάτι που μάλλον παρέλειψα.

Υπάρχει διανομή για το συγκεκριμένο χωράφι.

Από τη μία υπάρχει περίφραξη (η οποια μου είπε ο ιδιοκτήτης ότι μπορεί να είναι λάθος) από τους δίπλα ενώ από την άλλη δεν υπάρχει τίποτα.

Εγώ να το αποτυπώσω και να το δείξω όσο βγαίνει το εμβαδόν από τη διανομή και το συμβόλαιο ή από το κτηματολόγιο;

Και ποιό θα είναι το πρόβλημα στην κάθε περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Αααα καλά !!! Το σημαντικότερο παρέλειψες ρε συ topo85.

Αλλάζει το τροπάρι πατριότ. ;)

 

Η διανομή είναι ισχυρότερη του Κτηματολογίου καθώς το δεύτερο πάτησε στο πρώτο . Τα υπόλοιπα έχουν ειπωθεί και χιλιοειπωθεί . Λιώσαν τα κουμπιά του πληκτρολογίου να τα λέμε.

Ψάχνεις και βρίσκεις .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.