Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη ορόφου σε μπατική τοιχοποιία


 

Recommended Posts

Εγώ θα συνυπογράψω στους παραπάνω και ειδικά στην άποψη του ilias. Περαιτέρω θα σου πρότεινα να προσλάβεις επ αμοιβή έναν μηχανικό να σου κάνει μελέτη για να αποφανθεί υπεύθυνα πλέον αν γίνεται ή αν δεν γίνεται να προσθέσεις όροφο και υπό ποιές προυποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι απο τους 4 μηχανικους που μιλησα, οι 2 που ηταν καθετα αρνητικοι δεν ηρθαν καν να δουν το κτισμα και ηταν και κατηγορηματικοι ουτε δεν γινεται με κανεναν τροπο. Απο τους 2 που ειπαν οτι γινεται μονο ο ενας ηρθε στον χωρο και μου προτεινε να βγαλω τον εξωτερικο σοβα, να τοποθετησουμε χοντρο πλεγμα περιμετρικα του σπιτιου, να ριξουμε τσιμεντοκονια και μετα επανω να χτισουμε με 3Δ. Απο οτι φενεται τελικα οτι και να αποφασισω θα ειμαι με την αμφιβολια.....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ποια ειναι η σωστη διαδιακασια για καποιον που θα αναλαβει τη μελετη και θα πληρωθει γιαυτην....

1. θα ερθει αρχικα να δει το κτισμα

2. Τα δει οπτικα την κατασταση της τοιχοποιας και της στεγης

3. θα αποφασισει τι μετρησεις πρεπει να κανει

4. Θα ερθει για τις μετρησεις (κρουσιμετρησεις για να δει αντοχη τοιχοποιας, υπαρξη διαζωματων, θεμελιωση, πιθανον και μια γεωτρηση για να δε με τι εδαφος εχει να κανει

5. Μοντελοποιηση του υπαρχοντος σε προγραμμα Η/Υ

6. Αναλυση μοντελου για να δει τι βλαβες μπορει να δημιουργηθουν με τη προσθηκη και αν υπαρχει η απαραιτητη φερουσα ικανοτητα

7. Διαστασιολογηση προσθηκης

 

Αυτα ειναι σε πολυ γενικες γραμμες τα βηματα.....Ειναι χρονοβορα η μελετη, απαιτει εμπειρια και γνωσεις και καλη πληρωμη...Τα γραφω ολα αυτα γτ κατι αντιστοιχο κανω και γω τωρα οπως ανεφερα και τη λυση που προτεινα σε προηγουμενο ποστ...

Link to comment
Share on other sites

Εντος των ημερων θα κανω μια ερωτηση στο φορουμ σχετικα με την αυτη τη δουλεια γτ εχω προβλημα με τη θεμελιωση....

 

Δεν εχω κανει (το σπιτι ειναι στα Ασκυφου εσυ που ξερεις :smile: ), εχω πεισει τους ιδιοκτητες για πολλα πραγματα υπερ τις ασφαλειας τους, οχι υπερβολες, αλλα για γεωτρηση δεν τολμησα..

 

Εγκυκλοπαιδικα το ανεφερα...

 

ΥΓ. Ευχαριστω για τη βοηθεια σου στο Ινσταντ, δεν καταφερα να σου στειλω ουτε πμ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.