Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάθετη ιδιοκτησία σε γήπεδο εξ αδιαιρέτου με κτίσματα


Recommended Posts

Σε εκτός σχεδίου γήπεδο 850 τ.μ. με δύο συνιδιοκτήτες 50-50 υπάρχουν δύο ανεξάρτητες μονοκατοικίες 100 τ.μ. η κάθε μία.

Το ερώτηματα μου είναι 2:

1) Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα (νόμος 4495/2017)  πρέπει να ειναι τακτοποιημένα-νομιμοποιημένα και τα δύο κτίσματα για να γίνει κάθετη;

2) Εάν το κτίσμα είναι 1 μπορεί να γίνει κάθετη και να πάρει ο ένας το κτίσμα και το μισό γήπεδο και ο άλλος το υπόλοιπο μισό γήπεδο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1)Ναι

2)Θεωρητικά μπορεί, πρακτικά αν το κτίσμα έχει εξαντλήσει τη δόμηση ο άλλος δεν θα μπορεί να χτίσει και φυσικά δεν αναιρείται το 1

Μιλάς με τον μηχανικό σου για να εξετάσει τις δυνατότητες του συγκεκριμένου ακινήτου

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, danaikaterina said:

1)Ναι

2)Θεωρητικά μπορεί, πρακτικά αν το κτίσμα έχει εξαντλήσει τη δόμηση ο άλλος δεν θα μπορεί να χτίσει και φυσικά δεν αναιρείται το 1 

Μιλάς με τον μηχανικό σου για να εξετάσει τις δυνατότητες του συγκεκριμένου ακινήτου

Μηχανικός και συμβολαιογράφος μου λένε ότι για να γίνει κάθετη χρειάζονται δύο κτίσματα..... με ένα δεν γίνεται.

Ξέρω τα προβλήματα που δημιουργούνται με το συντελεστή δόμησης, αλλά θα προκύψουν όταν και άμα μπει στο σχέδιο έτσι δεν είναι;

Δεν είναι άρτιο ούτε οικοδομήσιμο το γήπεδο,  έτσι γράφουν τα παλιότερα τοπογραφικά. Υπάρχει συντελεστης δόμησης σε κάτι τέτοιο για την ώρα;

Η αλήθεια είναι ότι η δεύτερη μονοκατοικία του άλλου συνιδιοκτήτη έχει πέσει η σκεπή και είναι απαλλαγμένη απο ενφια με βεβαίωση μηχανικού. Στην πραξη δηλαδή απλά περιμένουμε να πέσει από μόνη της.

Επειδή λοιπόν θέλω να κάνω αποδοχή κληρονομιάς εξ αδιαθέτου και επειδή ο μπαμπάς μου στη δικία του αποδοχή έχει περιγράψειτην δικιά μας γερή μονοκατοικία με λιγότερα τετραγωνικά απο ότι είναι χρειάζομαι τοπογραφικό για την διόρθωση και αποδοχή ώστε να προχωρήσει σωστά και η τακτοποίηση.

Το τελικό ερώτημα είναι περιγράφω την ασκεπή μονοκατοικία του άλλου στο τοπογραφικό και στην αποδοχή μου με οτι αυτό συνεπάγετε;

Ή να μην την περιγράψω μιας και είναι χάλασμα. Το αστείο είναι ότι η ασκεπής μονοκατοικία έχει τακτοποιηθεί καπου το 1982-83 όλα της τα τετραγωνικά αλλά η βεβαίωση έχει χαθεί. Θα την αναζητήσω στην πολεοδομία αλλά από ότι ακούω οι πιθανότητες είναι εναντίον μου. :)

Αν σκευτεί κανείς οτί θέλουμε και κάθετη το πράγμα μπερδεύεται ακόμα πιό πολύ. Φυσικά αν βρεθεί η βεβαίωση όλα κάλα. Αν δεν βρεθεί όμως πρέπει ή να ταχτοποιηθεί ξανά το ασκεπές πραγμα ασύμφορο ή να κάνουμε πως δεν υπάρχει στο τοπογραφικό και την αποδοχή μιας και είναι χάλασμα. Στην δεύτερη περίπτωση μου λένε δεν γίνεται κάθετη γιατί θα φένεται μόνο ένα κτίσμα..... έσεις μου λέτε γίνεται θεωρητικά. Στην θέση μου τι θα κάνατε;

Πολλές οι ερωτήσεις που βάζω το ξέρω αλλά το ένα φέρνει το άλλο.... συγνώμη. Και να σκευτεί κανείς οτί είμαστε μόνο 2 συνιδιοκτήτες που συμφωνούμε κιόλας. Δηλαδή σχετικά απλή περίπτωση.

Και πάλι ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Η σύσταση καθέτου γίνεται με σκοπό την οικοδόμηση ανεξάρτητων τμημάτων. Σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο δεν έχει νόημα. Αν έχεις 2 κτίρια αυθαίρετα μπορείς να μοιράσεις τουλάχιστον μετά την ρύθμιση τα υφιστάμενα. 

Κατά τα άλλα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δεν μπορούν να δοθούν εξ' αποστάσεως απαντήσεις χωρίς να έχουμε όλα τα στοιχεία και χωρίς να έχουμε δει το ερείπιο/κτίσμα που περιγράφεις. Θα πρέπει να εμπιστευτείς το μηχανικό σου που γνωρίζει όλα τα δεδομένα

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, danaikaterina said:

Η σύσταση καθέτου γίνεται με σκοπό την οικοδόμηση ανεξάρτητων τμημάτων. Σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο δεν έχει νόημα. Αν έχεις 2 κτίρια αυθαίρετα μπορείς να μοιράσεις τουλάχιστον μετά την ρύθμιση τα υφιστάμενα. 

Κατά τα άλλα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δεν μπορούν να δοθούν εξ' αποστάσεως απαντήσεις χωρίς να έχουμε όλα τα στοιχεία και χωρίς να έχουμε δει το ερείπιο/κτίσμα που περιγράφεις. Θα πρέπει να εμπιστευτείς το μηχανικό σου που γνωρίζει όλα τα δεδομένα

Η μοιρασια μετα την ρυθμιση καθετη ιδιοκτησια δεν λεγετε; Ο λογος που θελουμε να τα χωρησουμε ειναι προφανης. Κι ας μην ειναι αρτιο και οικοδομησιμο. Απλα να ξερει με συμβολαια καθενας τι εχει.... και εμεις και τα παιδια μας και καποιος πιθανος αγοραστης. Πιστευετε οτι ειναι καλυtερα με ιδιωτικο συμφωνητικο και οχι με καθετη;
Επισης.... αληθευει οτι μπορει να βρω τα τοτε σχεδια στην δεη αν δεν τα βρω στην πολεοδομια;  Θα φενετε σε αυτα η τακτοποιηση που ειχε γινει τοτε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.