Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαταξη οπλισμού στο κάτω μέρος τοιχίου


 

Recommended Posts

Μου στήλανε ένα στατικό μιας δεξαμενής και στο κάτω μέρος των οπλισμών του τειχείου υπάρχει οπλισμός σε φορφή ανεστραμένου "Π", Φ12/10. και στον κορμό του "Π" υπαρχουνε 6Φ12, 3 ανα πλευρά. Για ποιό λόγο υπάρχει αυτός ο οπλισμός δεν μπορεί να παραληφθεί?

post-3181-131887220209_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι, περισσότερο εντύπωση μου κάνει το πάχος της πλάκας θεμελίωσης. Τι έδαφος έχεις;

 

Επειδή πολλά έχω ακούσει για βλάβες σε πισίνες και ακόμα περισσότερα για το κόστος επισκευής τους, καλό είναι να είμαστε πολύ συντηρητικοί και προσεκτικοί. Αν και το ανεστραμένο Π σε συνδιασμό με το φάλτσο μου φαίνεται πως δεν θα δουλέψει. Αν δεν υπήρχε η περιμετρική διαμόρφωση με φάλτσο ίσως να είχε κάποιο λόγο ύπαρξης.

Link to comment
Share on other sites

είναι γενική κοιτόστρωση και γιαυτό το πάχος είναι τόσο μεγάλο.

αλλά στην περίπτωση που δεν υπήρχε το φάλτσο ποιά θα ήταν η χρησημότητά του?

Link to comment
Share on other sites

Το ανάποδο Π είναι για το απαιτούμενο μήκος αγκύρωσης-παράθεσης για τον κατακόρυφο οπλισμό των τοιχείων Φ14/20. Εγώ στην περίπτωση θα έβαζα το Π και αυτό Φ14/20.

Αλλά κανονικά η διάταξη σε θετική ροπή σε κόμβο γίνεται αλλιώς και όχι έτσι αν και η λύση με τα Π τουλάχιστον καλύπτει κάποιο μήκος αγκύρωσης. (Υπάρχει διάταξη στο din που λέει πως οπλίζονται οι γωνίες σε περίπτωση θετικής και αρνητικής ροπής).

Link to comment
Share on other sites

Τον DIN μπορείς να τον αγοράσεις. Για αρχή δές εδώ

 

http://www.ec2-tools.com/examples.htm

 

Και μιa εικόνα για το πως οπλίζονται οι γωνίες ανάλογα τις ροπές.

post-3730-131887220253_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι διαταξεις ειναι για περιπτωσεις χωρις σεισμο...Τωρα βεβαια στη δεξαμενη τη σεισμο να εχεις αν ειναι εντος εδαφους...

Link to comment
Share on other sites

Μα και για σεισμό έτσι οπλίζεις, απλώς από τον συνδυασμό με τις μεγαλύτερες ροπές αυξάνεις την διατομή του οπλισμού. Δηλαδή τις ακμές πως τις οπλίζουν ? Διαφορετικά ? Δείξτε μου διάταξεις γιατί μου διαφεύγουν αυτή την στιγμή.

Διάταξη οπλισμού στις γωνίες ζητώ. Με παράγραφο ΕΑΚ και όλα τα συναφή, σχέδια κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Μα και για σεισμό έτσι οπλίζεις, απλώς από τον συνδυασμό με τις μεγαλύτερες ροπές αυξάνεις την διατομή του οπλισμού. Δηλαδή τις ακμές πως τις οπλίζουν ? Διαφορετικά ? Δείξτε μου διάταξεις γιατί μου διαφεύγουν αυτή την στιγμή.

Διάταξη οπλισμού στις γωνίες ζητώ. Με παράγραφο ΕΑΚ και όλα τα συναφή, σχέδια κ.τ.λ.

 

 

 

aν οπλισεις συμφωνα με τις λεπτομεριες που εχει παρεθεσει εισαι σιγουρος οτι ο σεισμος δε θα σου αντιστρεψει τις ροπες????Εγω γενικα στους κομβους του τελευταιου οροφου αφηνω παντα αναμονες...Οποτε δε μου εχει τυχει τετοια διαταξη...Στη σχολη θυμαμαι που καναμε οπλιση κομβων να τα υπολογιζουμε ολα αυτα, πως προκυπτει αυτη η διαταξη, ο οπλισμος κτλ...και στο τελος του μαθηματος τον καθηγητη να λεει "Ωραια ολα αυτα, τα μαθαμε , αλλα δεν γινεται τετοια διαταξη για περιοχες οπως η χωρα μας με προβληματα σεισμου..." Θα ψαξω λιγο γιαυτο που με ρωτησες και οτι βρω θα το ανεβασω...

Link to comment
Share on other sites

...και στο τελος του μαθηματος τον καθηγητη να λεει "Ωραια ολα αυτα, τα μαθαμε , αλλα δεν γινεται τετοια διαταξη για περιοχες οπως η χωρα μας με προβληματα σεισμου..." Θα ψαξω λιγο γιαυτο που με ρωτησες και οτι βρω θα το ανεβασω...

 

Ίσα-ίσα που είναι πολύ καλή διάταξη και αυτή ενδύκνεται παντού σε τέτοιες περιπτώσεις !!!

Μα καλά είναι δυνατόν? Πως οπλίζεται ρε παιδία τότε ο κόμβος ? Έχω παραθέσει 5-6 διαφορετικούς τρόπους. Ο Σεισμός είναι συνδυασμός και με σχέση τους άλλους συνδυασμούς βλέπεις ποιος είναι ο δυσμενέστερος. Δεν σημαίνει ότι επειδή είναι και σεισμός θα είναι και πάντα ο δυσμενέστερος. Και τι σημαίνει δεν οπλίζουμε έτσι τους κόμβους ? Έχω ξαναπεί (γιατί εγώ δεν έχω βρει ελληνική διάταξη κατά ΕΑΚ όπλιση κόμβων) τι σημασία έχει που έχει σεισμό ? Δηλαδή αυτή η όπλιση είναι λάθος ή δεν κάνει για σεισμό ? Τότε δείξτε μου διάταξη οπλισμού κατά ΕΑΚ για κόμβους για σεισμό. Δεν έχει ρε παιδιά μόνο αυτή η χώρα σεισμό !!! Εχουν και άλλες που από εκεί εγινε αντιγραφή ο ΕΑΚ. (Δείτε το βιβλίο Pauley, Priestley) Δεν τον βγάλανε οι έλληνες καθηγηταράδες !!! Και ο ΕΚΩΣ δεν είναι πόνημα των ελληνων πάλι καθηγηταράδων !!! Αντιγραφή του DIN είναι και προσαρμογή στα ελληνικά δεδομένα. Στα σχήματα για τις πλάκες ακόμα είναι τα ίδια σχέδια με το DIN.

Δηλαδή οι υπόλοιποι που κάνουν δυναμική των κατασκευων και τα υπόλοιπα σχετικά δεν γνωρίζουν ??? (Από Αγγλία μέχρι Γερμανία και Ρουμανία)

Έλεος αυτή η ιστορία με τον σεισμό !!!!

 

Θετικές και αρνητικές ροπές σε κόμβους.

http://aspdin.wifa.uni-leipzig.de/archiv/studium/2005/hochbaukonstruktion/ue_12.pdf

post-3730-13188722036_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.