Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτουμενη αμοιβή για πληρότητα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Για πληρότητα πρέπει να εχω διπλότυπο απο την εθνική μεκαποιες αμοιβές. Για να κατατεθούν οι αμοιβές αυτές στην τραπεζα πρεπει να υπάρχει το χαρτι του ΤΕΕ απο την Online υποβολή? Αν ναι τότε στο ΤΕΕ πρέπει να δηλώσουμε μόνο τις μελέτες ( & επιβλέψεις?) οι οποίες απαιτούνται για την πληρότητα?

Link to comment
Share on other sites

σωστα!!! βαλε μονο τις αμοιβες μελετων των αρχιτεκτονικων, παθητικης και τοπογραφικου.

 

υπεβαλε το στο ΤΕΕ και οταν θα φτασεις στα φορολογικα υποβαλεις νεο αρχειο με το συνολο των αμοιβες μελετων και επιβλεψεων και μετα κανεις μια βολτιτσα στο τεε με τα καταθετηρια που είχες καταθεσει για να στα αφαιρεσουν και να σου δωσουν νεο κωδικο πληρωμης. (ενοειται πως εχεις υπολογισει εσυ τα ποσα και τη διαφορα και εκεινοι απλα το εγκρινουν)

 

προσωπικα αυτο κανω χωρις προβλημα απο το ΤΕΕ η πολεοδομια

 

Ας δουμε μηπως καποιος αλλος κανει κατι διαφορετικο για να παρουμε ιδεες μιας και το νεο συστημα των αμοιβων αφηνει περιθωρια πειραματισμου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς τη δεύτερη φορά απλά να υποβάλλεις τις μελέτες που έχουν απομείνει? πχ στατικά Η/Μ και άλλα? Γιατί η έγκριση απο το ΤΕΕ είναι χρονοβόρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν εχω καταλάβει είναι στο Civil πώς θα αφήσω μόνο τις μελέτες και όχι τις επιβλέψεις των:

Αρχιτεκτονικα , ΠΑθητική Πυροπροστασία, Περιβάλλων χώρος, Τοπογραφικό

 

Επίσης θα βάλω και τα φορολογικά που αφορούν τις συγκεκριμένες μελέτες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Panos, αυτό κάνω.

Ενα αρχείο με τις μελέτες αρχ, παθ, τοπ και ένα δεύτερο στην έκδοση της άδειας με τις υπόλοιπες μελέτες ή και επιβλέψεις.

 

whatisthis, έχει επιλογή σε κάποια καρτέλα.

Οταν λες φορολογικά, αν εννοείς του ιδιοκτήτη όχι.

Αν εννοείς των αμοιβών (ΤΣΜΕΔΕ, ΦΕΜ) εγώ καταθέτω και αυτά αν και το ΦΕΜ δεν είναι υποχρεωτικό να πληρωθεί άμεσα διότι έχει κάποιο χρονικό περιθώριο (που δεν θυμάμαι πόσο είναι)

ΦΠΑ βέβαια σίγουρα καταθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

....αν και το ΦΕΜ δεν είναι υποχρεωτικό να πληρωθεί άμεσα διότι έχει κάποιο χρονικό περιθώριο (που δεν θυμάμαι πόσο είναι).

 

Μέχρι την εικοστή ημέρα του επόμενου μήνα από την ημερομηνία έκδοσης του ΑΠΥ. Δηλαδή αν η ΑΠΥ εκδοθεί τον Μάρτιο το ΦΕΜ πρέπει να πληρωθεί έως την 20η Απριλίου ειδάλλως υπόκειται σε τόκο υπερημερίας (1,5% ανά μήνα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.