Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηκίδες και μήκη λυγισμού


 
panos

Recommended Posts

Εσεις θεωρείται οτι οι μηκίδες προσφέρουν στο υποστύλωμα αρκετη προστασία απο πλευρικό λυγισμό? Κατά την συνήθη κατασκευαστική πρακτική που συνδεόνται όχι απ'ευθείας στο υποστύλωμα αλλά σε έλασμα που συγκολλάται πάνω στο υποστύλωμα, πόσο αυτη μπορεί να θεωρηθεί επαρκής στήριξη κατά την ασθενή διεύθυνση?

Link to comment
Share on other sites

Οι μηκιδες μπορουν να συμβαλουν στη μειωση του μηκους λυγισμου των στυλων μονο εφοσον συνδεονται με τους διαγωνιους συνδεσμουςοποτε στηριζουν το συστημα και δεν συμπαρασυρονται κατα τον λυγισμο των στυλων (Εξαιρετικο για πρακτικα θεματα μεταλλικων κτιριων η ειδικη εκδοση του περιοδικου κτιριο)

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο την ακαμψια των υποστυλωματων και την ακαμψια της μηκιδας παντα στη διευθυνση που εξεταζεις.συνηθως αποτελουν δεσμευση για τον εκτος επιπεδου λυγισμο.

Link to comment
Share on other sites

Οι μηκιδες δεν θεωρειται οτι προσφέρουν πλευρική αντιστηριξη εναντι λυγισμου στους στυλους και αυτο γίνεται για λογους ασφαλειας. Για να ληφθουν υποψη στο λυγισμο πρεπει να υπαρχει επιμελημενη συνδεση με τους χιαστι συνδέσμους και το σταστικό σύστημα των μηκίδων να ειναι συνεχές. Για να είμαστε όμως υπερ της ασφαλειας δεν λαμβανονται υποψη στον υπολογισμο, γιατι μη συνδεση τους, με τους συνδεσμους δυσκαμψιας το μηκος λυγισμου αυξάνεται επικινδυνα το μηκος λυγισμού.

Link to comment
Share on other sites

ge_liakos νομίζω οτι συμφωνούμε. και εγώ δεν νομίζω να είναι ρεαλιστικό οτι η μηκίδα αποτελεί εγκάρσια στήριξη στο υποστύλωμα. Ειδικά με τις συνηθισμένες κατασκευαστικές πρακτικές. Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.