Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ακόμα και έτσι να είναι,

σε άλλη αντίστοιχη περιπτώση δικηγόρος που είναι και μέλος της νομοπαρασκευαστικής επιτροπής του κράτους με παρότρυνε να αναφέρω το εξης σε τοπογραφικα για δικόγραφα που τα διεκδικούμενα όρια εμπίπτουν εντός καθορισμένης ζώνης αιγιαλού  <<- Η εφαρμογή των oριογραμμών γραμμών Αιγιαλού και Παραλίας βάσει ΦΕΚ ....... δεν λαμβάνεται υπόψιν επί των ιδιοκτησιακών δικαιωμάτων για τη διορθωση των αρχικων κτηματολογικών εγγραφων βάσει ΝΟΜΟΛΟΓΙΑΣ Α.Π. 217/2019 ,1141/2019, 116/2018 κ.α. .>>

για το συγκεκριμένο ακίνητο υπάρχουν επίσης παλιοί τίτλοι ιδιοκτησίας μαζί με τοπογραφικό που φαίνεται εκεί η θέση του ακινήτου και πάνω σ αυτα θα βασιστεί και ο δικηγόρος αλλά και πάλι ειναι στην ευχέρεια του δικαστή αν θα απορρίψει την αγωγή η όχι λόγω αιγιαλού. Γ ολα αυτά είναι ενημερωμένος προφανώς ο πελάτης μου όπως και για την μηδενική αξία που θα έχει το ακίνητο λόγω μη οικοδομησιμότητας και εκμετάλλευσης του!

 

Edited by soulis13pao
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι αυτά αφορούν του παλαιούς αιγιαλούς, δηλαδή την ζώνη μεταξύ νέου και παλαιού αιγιαλού, για τα οποία πράγματι έχουν αλλάξει πολλά τα τελευταία χρόνια υπέρ της διεκδίκησης από ιδιώτη.

Σημ.: Πρέπει και ο νέος και ο παλαιός αιγιαλός να έχουν καθοριστεί με ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

το φεκ του αιγιαλού καθορίστηκε το 2006! αλλά και πάλι ξαναλέω είναι δουλειά του δικαστή να απορρίψει ή όχι κάποιο διεκδικούμενο τμήμα εάν εμπίπτει σε οποιδήποτε απαγορευμένη ζώνη! εμάς δουλειά μας είναι να <<δείξουμε>> τα φερόμενα όρια ιδιοκτησίας (καθ υποδειξη ιδιοκτήτη)  και μάλιστα ειδικά σε περιπτώσεις που υπήρχαν παλιοί τίτλοι ιδιοκτησίας αλλά δεν δηλώθηκαν ποτε στο κτηματολόγιο και τωρα όλοι τρέχουν να προλάβουν τη προθεσμία της οριστικοποίησης των αρχικών κτηματολογικών εγγραφών.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, soulis13pao said:

Καλησπέρα συνάδελφοι ήθελα να ρωτήσω ενα τεχνικό θέμα για το αρχείο dxf που θέλω να υποβάλω για ΚΗΔ ηλεκτρονική υποβολή για τοπογραφικό γεωμετρικών μεταβολών που θα χρησιμοποιηθεί σε δικόγραφο....πρόκειται για διεκδικούμενο τμήμα (τμήμα επέκτασης προβλήτας βάσει υφιστ. κατάστασης) το οποίο εμπίπτει σε περιοχή εκτός κτηματολογικής ανάρτησης (θάλασσα βάσει κτηματολογικού χάρτη) και θέλω να μου πείτε αν γνωρίζετε πως μπορώ να τα χειριστώ (πως θα τοποθετήσω τα περιγράμματα-layers dgm και area D?) ευχαριστώ!

Πέρα από το νομικό κομμάτι που συζητήθηκε προηγουμένως, για το καθαρά τεχνικό κομμάτι, μια ιδέα που θα πρότεινα είναι η εξής:

Το τμήμα για το οποίο δεν υπάρχει ΚΑΕΚ, δημιούργησε μόνος σου ένα PST_KAEK ίσο με το AREA_D, που θα το ονομάσεις ΝΕΟ_ΚΑΕΚ, ώστε να επεκτείνεις μέχρι εκεί το DGM_PROP_FINAL.

Δε μπορώ να γνωρίζω αν θα πετύχει κατά την έκδοση του ΚΗΔ και της Αναφοράς Εφαρμογής, ίσως είναι μια συζήτηση που πρέπει να κάνεις με το Τεχνικό Τμήμα της Κτηματολόγιο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, angusmacgyver said:

Πέρα από το νομικό κομμάτι που συζητήθηκε προηγουμένως, για το καθαρά τεχνικό κομμάτι, μια ιδέα που θα πρότεινα είναι η εξής:

Το τμήμα για το οποίο δεν υπάρχει ΚΑΕΚ, δημιούργησε μόνος σου ένα PST_KAEK ίσο με το AREA_D, που θα το ονομάσεις ΝΕΟ_ΚΑΕΚ, ώστε να επεκτείνεις μέχρι εκεί το DGM_PROP_FINAL.

Δε μπορώ να γνωρίζω αν θα πετύχει κατά την έκδοση του ΚΗΔ και της Αναφοράς Εφαρμογής, ίσως είναι μια συζήτηση που πρέπει να κάνεις με το Τεχνικό Τμήμα της Κτηματολόγιο.

σ ευχαριστω πολυ! μου φαινεται μια πολυ λογικη προσεγγιση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.