Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφε σταυρο. για την κατασκευη wc και εσωτερικες διαρρυθμισεις θα βγαλω μια 48ωρη γνωστοποιηση.

οσο για την αλλαγη χρησης , επειδη ειναι στον ιδιο οροφο και στο μεγαλυτερο μερος του ειναι δηλωμενο κυε τοτε και οι διπλα χωροι, τα δωματια, θεωρουνται χωροι του εφοσον εχουν επικοινωνια μεταξυ τους. αρα δεν χρειαζεται η αλλαγη χρησης . συν οτι δεν ειναι κυριοι χωροι του κυε. αλλα βοηθητικης χρησης. ολα αυτα τα δεχονται στην πολεοδομια με αυτο το σκεπτικο.

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν καταλαβαίνω πλέον τι νόημα έχει η άδεια αλλαγής χρήσης για υγειονομικού ενδιαφέροντος. Αν δεν αλλάζουν τα πάρκινγκ δεν χρειάζεται ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

μαλλον κατι τετοιο συμβαινει. δηλ να μην απαιτουνται ολες οι μελετες για αλλαγη χρησης. εκτος αν γινεται ριζικη διαρρυθμιση. τοτε μπορει να σου ζητησουν αδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος πάντως από τη στιγμή που ο όρος Κ.Υ.Ε. δεν αναφέρεται στον κτιριοδομικό θεωρώ την έννοια της: ''Αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε Κ.Υ.Ε.'' αδόκιμη.

Κατανοώ την έκδοση αδείας για εκτεταμένες παρεμβάσεις στο κατάστημα αλλά αλλαγή χρήσης μόνο για την μετατροπή του σε Κ.Υ.Ε. δεν την αντιλαμβάνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή χρήσης αν είναι αναγκαία κρίνεται από διάφορους παράγοντες.Ενας είναι η χρήση που φαίνεται στην οικοδ. άδεια και το έτος έκδοσής της. Αν έλεγε απλώς κατάστημα και το μέγεθος του ξεπερνάει τα 50 άτομα τότε αλλάζουν οι μελέτες πυρασφάλειας οπότε θα χρειαστεί.Επίσης μία άδεια θα χρειαστεί σε περίπτωση μεγάλων αλλαγών σε μηχανολογικά ή σε ριζική ανακαίνιση οπότε αν ονομάζεται και αλλαγή χρήσης τι πειράζει.Προσοχή χρειάζεται και σε περίπτωση υποχρεωτικής δημιουργίας χώρων ΑΜΕΑ οπότε πάλι θέλει άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγκ 8/90

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 5ο:

ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ:

Οι Αμοιβές (μελετών και επιβλέψεων) και οι κρατήσεις υπολογίζονται πάνω στη διαφορά:

ΤΟΥ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΧΡΗΣΗ ΣΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΙΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

ΜΕΙΟΝ

ΤΟΝ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΙΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

Σε περίπτωση κατά την οποία δεν δημιουργείται θετική διαφορά προϋπολογισμού ο μελετητής αμοίβεται με την αμοιβή αποτύπωσης.

Εάν παράλληλα γίνονται εργασίες διαρρύθμισης κλπ, υπολογίζονται αμοιβές και λοιπές κρατήσεις πάνω στον αναλυτικό προϋπολογισμό των εργασιών αυτών.

Ήρθε και η σειρά μου να μου κάτσει για πρώτη φορά άδεια για ΚΥΕ. Διάβασα όλα τα σχετικά τόπικ και το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι δεν βγήκε συμπέρασμα. Για τα διαδικαστικά θα ξεκινήσω ρωτώντας σε Πολεοδομία και Δήμο και βλέπουμε. Το θέμα που με καίει η προσφορά που πρέπει να δώσω στον πελάτη. Δεν έχω ιδέα πως υπολογίζεται η ελάχιστη αμοιβή. Από την παραπάνω παράθεση του Manolis gon δεν καταλαβαίνω τι εννοούμε με το "προϋπολογισμός έργου" για τη νέα και για την παλαιά χρήση. Πως υπολογίζονται αυτά? Θέλω έστω στο περίπου να δω τι θα έχω να πληρώσω σε εισφορές κλπ που υπολογίζονται με βάση τη νόμιμη ώστε να μπορέσω να υπολογίσω τι προσφορά θα δώσω. Δεν ρωτάω να μου πείτε τι αμοιβή να ζητήσω, απλώς αν υπάρχει μια τάξη μεγέθους ελάχιστης αμοιβής. Μιλάμε για χώρο 20 τμ που θα γίνει take-away αναψυκτήριο χωρίς καθίσματα, χωρίς παρασκευή προϊόντων κλπ.

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.