Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρησιμοποιει κανεις Data Collectors?


Recommended Posts

Συμφωνώ σ' όλα αυτά που είπαν οι συνάδελφοι και ανακεφαλαιώνω:

1. Είναι ασυνήθιστο να δουλεύεις total station στην Ελλάδα με controller.

2. Είναι εξίσου ασυνήθιστο να μην δουλεύεις controller με GPS.

 

Απλά, όπως πολλά πράγματα στη γωνιά αυτή του πλανήτη, έχουμε στρεβλή εικόνα για τις εξελίξεις στον χώρο μας:(

 

Επρεπε λοιπόν να έρθουν στη ζωή μας τα GPS (εννοώ γεωδαιτικά και 2συχνα RTK) για να ανακαλύψουμε την ευκολία που είχαν οι συνάδελφοι του εξωτερικού, ειδικά στην Αμερική. Εκεί, με 1000-1200 δολλάρια παίρνουν ένα εξαιρετικό προγραμματάκι (TDS ή Carlson κλπ) και τους δίνεται δώρο και ο controller.

 

Αυτό το προγραμματάκι αναλαμβάνει τον χειρισμό του οργάνου (μάλιστα στα ρομποτικά ο χειριστής ούτε αγγίζει κοχλίες ούτε βλέπει στον προσοφθάλμιο για το στοχοφόρο- που είναι ο ίδιος αρκετές φορές) αναλαμβάνει την διαχείριση της πληροφορίας στο επιθυμητό datum και προβολή, δέχεται κροκί (εμφανίζει τα ήδη ληφθέντα σημεία, αυτό κι αν σώζει...) το ενδεχόμενο υπόβαθρο σε DXF ή TIFF, κάνει υπολογισμούς COGO, έχει δυνατότητες δηλαδή "δεξιού χεριού" για τον τοπογράφο.

 

Και το κυριότερο, έχει συμβατότητα με οτιδήποτε κυκλοφοράει από εξοπλισμό, όργανα, κεραίες, modem, αρκεί να πληρώσεις και να κάνεις και τις αναβαθμίσεις firmware.

 

Προσωπικά έχω Carlson Software σε 2 controllers, ένα άφθαρτο:!: και πανάκριβο Allegro που δουλεύει με όλα τα GPS και όλα τα total station κι ένα φτηνό JETT που το παίρνω με τα παληά ηλεκτροοπτικά όργανα που τα μεταμορφώνει σε total station. Εννοείται ότι και το JETT μπορεί να σετάρει τα GPS και τα νέα total, απλά εγώ επέλεξα να έχω δυο controller έτσι ώστε αν χρειαστεί να μπορεί κάποιος χειριστής να σετάρει το base τη στιγμή που το rover είναι 25 χιλιόμετρα μακριά, μαζί με το Allegro 8-)

 

Για το software της TDS (το χρησιμοποιούν πολύ στα όργανα της Topcon) που βρίσκεις σε άλλα controllers δεν έχω άποψη, ο κουμπάρος μου ο Γιάννης όμως ορκίζεται οτι δεν υπάρχει καλλύτερο.

 

Τελικά, από τότε που τα έβαλα στη ζωή μου έπαψα να σέρνω λάπτοπ στις αποτυπώσεις εκτός έδρας και είμαι ήσυχος γυρίζοντας οτι η δουλειά "έκλεισε".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.