Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα με κληρονομιά - Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόχρηστο χώρο


pap2018

Recommended Posts

Παρακαλώ βοήθεια...

Η πολυκατοικία έχει δύο ιδιοκτήτες δύστυχος εγώ έχω λιγότερο από το 49%, οι αλλαγές έγιναν μετά τα μπετά και τα τούβλα και πριν σοβάντισμα, ηλεκτρικά κλπ...

Έχουμε 3 ορόφους  στο ισόγειο το 30% του φωταγωγού είναι προσβάσιμο και δεν έχει κλειστεί στους δύο επάνω ορόφους έχει κλειστεί.

Στον πρώτο και είναι νομιμοποιημένος με έγκριση του 100% των ιδιοκτητών και στον δεύτερο και τελευταίο έχει ξεκινήσει η διαδικασία νομιμοποίησης - η έχει ολοκληρωθεί (δεν το γνωρίζω) με την λογική του 51% μιας και ο ιδιοκτήτης κατέχει 51%+ 

Θέλω να ακυρώσω - εμποδίσω την νομιμοποίηση μπορώ? 

Έχει σχέσει με άρρωστο άνθρωπο που ξεγελάστηκε να γράψει ακίνητο  που πάνε τώρα να το σκοτώσουν...

 

Παρακαλώ τι μπορώ να κάνω, που να απευθυνθώ. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα που δεν λες...

υπαρχει οικοδομη αποτελουμενη απο  ισογειο και 2 οροφους.

Εχει γινει συσταση ΟΙ

Οι διηρημενοι χωροι  ανηκουν  στον....με ποσοστο και στον....με ποσοστο....

 Εγινε τακτοποιηση του ισογειου με το 100%...Θα γινει τακτοποιηση και των οροφων οχι απο το 100%. Μπορει να γινει?

[μπορει να γινει με βαση το αρθρο 98 παρ.4]

 

θα ρωτησεις τον δικηγορο σου και θα σου πει οτι:

Εφοσον εισαι συνιδιοκτητης, δεν  μπορει να γινει μεταβιβαση "ολοκληρου" χωρις την συνυπογραφη σου.

 Ποίος ειναι ο ασθενης?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

Πρόκειται για τον άρρωστο αδερφό μου, με τον οποίο μοιραζόμαστε μεταξύ μας όλα τα ακίνητα της πολυκατοικίας, χωρίς να είμαστε όμως  συνιδιοκτήτες σε κανένα ακίνητο από αυτά...

Ισόγειο δικός του με δύο ακίνητα -  χωρίς παράβαση στο φωταγωγό - αλλά με άλλες παραβάσεις - μη νομιμοποιημένες

Πρώτος όροφος δικός μου με ένα ακίνητο, με παράβαση: κλείσιμο φωταγωγού -  νομιμοποιημένο

Δεύτερος όροφος δικός του με ένα ακίνητο, με παράβαση κλείσιμο φωταγωγού - μη νομιμοποιημένο

θα κοιτάξω τη σύσταση ΟΙ για τα ποσοστά και θα επανέλθω.

 

Link to comment
Share on other sites

επομενως  εχει  ο καθε ενας τα δικα του διαμερισματα.

Τα οποια μπορει να τα διαθετει όπως θελει, υπο τους ορους του νομου περι αυθαιρετων

[ειναι λιγο περιεργα τα χιλιοστα...να εχεις εσυ με εναν οροφο 462 και το ισογειο και ο δευτερος 538 χιλιοστα...μαλλον ο 2ος ειναι μικροτερος σε εμβαδον.....τεσπα...αυτο δεν επηρεαζει την ανω  απαντηση]

Το προβλημα ποιό ειναι?

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

(έχω παραθέσει παραπάνω την κατανομή των διαμερισματων είναι περισσότερα από δύο γι αυτό και τα περίεργα χιλιοστά)....

Έχει καταπατηθεί όπως λέω πιο πάνω κοινόχρηστος χώρος από δικό ττου διαμέρισμα.... δηλαδή ο φωταγωγός...
Μπορεί να τα νομιμοποιήσει όπως και όποτε θέλει? Χωρίς την υπογραφή μου?
Δεν μπορώ να τον μπλοκάρω ώστε να μην γίνει η πώληση?

Εμείς είχαμε ζητήσει την υπογραφή του και νομιμοποιήσαμε παρόμοια παράβαση.... πριν αρκετό καιρό...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, pap2018 said:

...

Εμείς είχαμε ζητήσει την υπογραφή του και νομιμοποιήσαμε παρόμοια παράβαση.... πριν αρκετό καιρό...

εσείς το κάνατε με τον 4178/13

Τώρα λογικά το κάνουν με τον 4495/17 που υπάρχουν μερικές διαφορές σχετικά με αυτό το ειδικά το ζήτημα.

Πας σε Μηχανικό, το αναθέτεις, σου δίνει επίσημη γνωμάτευση.

Αλλά.... ενα μεγάλο ΑΛΛΑ για πιο λόγο εσύ να μπείς εμπόδιο στην πώληση ιδιοκτησίας που δεν είναι δική σου. 

Όχι μόνο αυτό αλλά αναζητάς και δωρεάς συμβουλές στο νετ για αυτο.....

Δεν θέλουμε κάνουν χρήση των υπηρεσιών μας λόγοι προσωπικής αντιπαλότητας κλπ κλπ....

Αν δεν υπάρχει κάτι άλλο ουσιαστικό το θέμα θα κλειδώσει.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Καταρχήν ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε.

Λυπάμαι πολύ που παίρνει προσωπική τροπή η ερώτηση ...

(δεν ξέρω και γιατί τα ρωτήσατε ποιος είναι ο άρρωστος εξαρχής.....)

Μην ανησυχείτε θα πληρώσω τους κατάλληλους ανθρώπους για να μας βοηθήσουν,
απλά πρόκειται για πολύπλοκη υπόθεση και θα ήθελα να είμαστε καλυμμένοι για κάθε ενδεχόμενο 

Δεύτερον δεν πρόκειται για προσωπική αντιπαλότητα,
ο άνθρωπος είναι σε πάρα πολύ βαριά φαρμακευτική αγωγή με αδυναμία κρίσης και χωρίς ανάγκη χρημάτων.
Για πιο λόγο να μην βοηθήσω την οικογένειά του να κρατήσει - κληρονομήσει τα ακίνητα?
Κάποιος τον εκμεταλλεύεται αυτή τη στιγμή και τα ζητάει μισή τιμή και θα το πάρει! Και δεν ακούει κανέναν....
Σίγουρα θα προσφύγουν για την ακύρωση της αγοραπωλησίας αλλά το θέμα είναι να αποφύγουν τα δικαστήρια...
αφού είναι τόσο σημαντικό να το ξέρετε....

Εγώ θέλω να μάθω κάτι περίπλοκο χωρίς κανένα προσωπικό τόνο στην ερώτηση

καθώς έχω μιλήσει σήμερα που είναι Δευτέρα και εργάσιμη μέρα ,σε 3 μηχανικούς συνεργάτες μας, ένα δικηγόρο και συμβολαιογράφο και ο καθένας μου απάντησε διαφορετικά!

Το ερώτημα χωρίς προσωπικό χρωματισμό είναι το εξής και παραμένει:

17 hours ago, pap2018 said:

διαδικασία νομιμοποίησης - η έχει ολοκληρωθεί (δεν το γνωρίζω) με την λογική του 51% μιας και ο ιδιοκτήτης κατέχει 51%

Μπορεί να καταπατηθεί κοινόχρηστος χώρος χωρίς την συγκατάθεση των υπολοίπων ιδιοκτητών? Και με ποιες προυποθέσεις?

Ρώτησα αν οι δύο προϋποθέσεις παίζουν ρόλο μεμονωμένα ή αν πρέπει και οι δύο να ισχύουν  

17 hours ago, pap2018 said:

στο ισόγειο το 30% του φωταγωγού είναι προσβάσιμο και δεν έχει κλειστεί στους δύο επάνω ορόφους έχει κλειστεί.

δηλαδή αν η παράβαση είναι ΜΟΝΟ σε 2 από τους 3 "ορόφους" και όχι σε όλο το κτήριο  και

17 hours ago, pap2018 said:

οι αλλαγές έγιναν μετά τα μπετά και τα τούβλα και πριν σοβάντισμα, ηλεκτρικά κλπ...

αν θεωρείτε πως έγιναν κατά την κατασκευή κλπ.

Τέλος

Στο forum σας ο dimitris GMέχει απαντήσει σε τρελά post, εκεί διάβασα για τις δύο προϋποθέσεις και τον ευχαριστώ πολύ....

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.