Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοηθητικοί χώροι και Ε9/ΕΝΦΙΑ


Kakomoiris

Recommended Posts

Γεια σας,

Καθε χρονο κάνω τη φορ.δήλωση μόνος μου καθότι μισθωτος και ειναι πολυ απλή. Οταν αγορασα το σπιτι μου μου είπε ο φοροτεχνικός του μηχανικού μου πως να δηλώσω στο Ε9 και απο τότε δεν το έχω αλλάξει, παρα μόνο για να βάλω νουμερο μετρητη κλπ..

Τελευταία μου έχουν μπει ψύλλοι πως ίσως έχει γίνει λάθος.

1) Ανοιχτή θέση στάθμευσης στον ακάλυπτο παρακολούθημα του ακινήτου χωρίς χιλιοστά δηλώνεται στο Ε9? Διάβασα σε καποια από τα πολλά άρθρα-οδηγο για το Ε9 πως πρέπει να δηλώνονται μόνο οι στεγασμένες δεσμευμένες θέσεις.

2) Αυθαίρετη κατασκευή στο δώμα που έχει τακτοποιηθεί με τον 3843 κι έχει δηλωθεί ως κύριος χώρος σε σύνδεση με την ΟΙ του διαμερίσματος, ορθώς δηλώνεται στο Ε9 ως κύριος χώρος, αθροιζόμενος με αυτα που αναφέρονται στο συμβόλαιο αγοράς/συσταση ΟΙ?

3) Τα χιλιοστά επί του οικοπέδου, πρέπει να δηλώνονται σε ξεχωριστή γραμμή στο Ε9?

Ξέρω πως κανονικά θα έπρεπε να ρωτήσω φοροτεχνικό/λογιστή αλλά ελπίζω να μου δώσετε τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

[οταν εχεις διηρημενη ιδιοκτησια, τα χιλιοστα δεν σε απασχολουν]

κατα τα λοιπα, δες την ΠΟΛ 1237/14

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19856

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Πάω για τροποποίηση!

"Το δικαίωμα υψούν, που έχει δημιουργηθεί ως αυτοτελής ιδιοκτησία με συμβολαιογραφικό έγγραφο, αναγράφεται ως οικόπεδο με το ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του όλου οικοπέδου, χωρίς να συμπληρώνεται η συνολική επιφάνεια των κτισμάτων που υπάρχουν στο οικόπεδο."

Ερώτηση: Το δικαίωμα υψουν έχει ΑΤΑΚ? Να τoν αναζητήσω στη ΔΟΥ? Ή βάζω τον ΑΤΑΚ του οικοπέδου? 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.