Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώροι στάθμευσης σε ακάλυπτο για αποφυγή αφαίρεσης δέντρων!


John Kouvakis

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται το εξής. Υπάρχει οικόπεδο με μονοκατοικία στην Γλυφάδα, στην οποία έχω ψιλή κυριότητα με επικαρπωτή την μητέρα μου. Θέλω να κάνω ανέργεση/προσθήκη ορόφου, κατα την οποία λόγω ΝΟΚ ο μηχανικός είπε απαραίτητη δεύτερη θέση στάθμευσης. Η ερώτηση είναι η εξής. Μπορούν οι 2 θέσεις στάθμευσης να είναι η μία πίσω από την άλλη. Η προσθήκη χώρου στάθμευσης στην άλλη πλευρά του οικοπέδου με αναγκάζει να ξεριζώσω 4 μεγάλα δέντρα τα οποία τα 2 είναι μεγάλης ηλικίας (2 λεμονιές). Σας επισυνάπτω τη κάτοψη του εξωτερικού χώρου. Επίσης μία εύλογη ερώτηση της μητέρας μου είναι εφόσον ο νόμος προβλέπει όροφος και θέση και εφόσον το συγκεκριμένο μπορεί να έχει 4 ορόφους στο σύνολο μαζί με το ισόγειο, αν κάθε θέση στάθμευσης πρέπει να έχει δική του είσοδο,  στο μέλλον θα πρέπει να κόψω από τη βεράντα του ισογείου και να κάνω θέσεις στάθμευσης και να πάρω παραπάνω από το 1/2 της πρόσοψης για αυτά; Επίσης μια άλλη ερώτηση είναι αν στην υποχρεωτική πρασιά μπροστά στο δρόμο να κάνω θέση στάθμευσης. Το οικόπεδο είναι από κληρονομιά και λόγω μονοκατοικίας το περισσότερο είναι γεμάτο δέντρα. Προσπαθώ να βρώ την καλύτερη λύση ώστε να αποφύγω την ξερίζωση αυτών.

Ευχαριστώ πολύ.

Untitled-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, John Kouvakis said:

... ο μηχανικός είπε απαραίτητη δεύτερη θέση στάθμευσης....

Αφού έχεις αναθέσει σε Μηχανικό την Άδεια για το έργο αυτό (και σωστά έκανες φυσικά) μιλάς μαζί του και σας ενημερώνει για τα πολεοδομικά απαιτούμενα και τις δυνατότητες βέλτιστης αξιοποίησης του ακινήτου σας με βάση τις Πολεοδομικές διατάξεις και τα κεφαλαία γράμματα και τα μικρά....

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι μιλάω μαζί του και ότι του έχω εμπιστοσύνη. Αλλά έχω έρθει σε αντιπαράθεση με την μητέρα μου της οποίας της είπαν στην πολεοδομία ότι ο ΝΟΚ δεν γράφει πουθενά για χώρους στάθμευσης με ξεχωριστή είσοδο παραμόνο για τετραγωνικά συγκεκριμένα. Έχω παγώσει τον μηχανικό μου για το θέμα αυτό... Ούτε ζητάω να αλλάξω μηχανικό ούτε ενεργώ πίσω από αυτόν... μία βοήθεια ζητάω για το θέμα και την γνώμη σας...

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.