Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακοπή λειτουργίας fan coil με μαγνητικές παγίδες


panos1974

Recommended Posts

Γεια σας,

Πρόκειται για μια πέτρινη κατοικία με ψύξη/θέρμανση από Αντλία Θερμότητας με fan coils. Θα αξιοποιηθεί για τουριστικούς σκοπούς και για λόγους οικονομίας σκέφτομαι να μπουν μαγνητικές παγίδες στα παράθυρα και στην πόρτα οι οποίες θα συνδεθούν με τα fan coils και όχι με την αντλία θερμότητας.

α) Είναι σωστή αυτή η σκέψη; Να γίνεται δηλαδή διακοπή λειτουργίας των fan coils και όχι της αντλίας θερμότητας όταν τουλάχιστον ένα παράθυρο/πόρτα είναι ανοιχτό; Είναι αξιόπιστη λύση;

β) Όπως το έχω σκεφτεί η κάθε παγίδα συνδέεται με μια ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα η οποία κόβει την ροή του νερόυ στο fan coil με το οποίο είναι συνδεδεμένη. Αρα θέλουμε μία ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα ανά fan coil ή μπορεί να μπει μία ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα στο κολλεκτέρ και να συνδεθεί π.χ. με 3 fan coil που αντιστοιχούν σε τρία δωμάτια;

γ) Αν γίνει το παραπάνω, κατανοώ, ότι όταν έχουν διακοπή (άνοιγμα παραθύρου), δεν έχουμε ροή νερού σε συγκεκριμένο(α) fan coil. Αυτό θα έχει κάποια επίπτωση στο υπόλοιπο σύστημα π.χ. αύξηση πίεσης; Είναι εύκολο να ελεγχεί με κάποιον αυτοματισμό; Αξίζει τον κόπο;

δ) Όταν διακόπτεται η ροή νερού στο fan coil τι γίνεται με τον ανεμιστήρα του fan coil; Θα εξακολουθεί να δουλεύει διότι ο θερμοστάτης του θα διαβάζει διαφορετική θερμοκρασία; Υπάρχει τρόπος ώστε να διακόπτεται και ο ανεμιστήρας του fan coil; 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων   

 

Link to comment
Share on other sites

Ολες  οι εταιρειες εχουν ετοιμα συστηματα , κανε κουβεντα με το μελετητη της αντλιας θερμοτητας   κ αυτος με τη σειρα του θα το κουβεντιασει με τον ηλεκτρολογο σου για να δουν ποιο συστημα  ταιριαζει  να τοποθετησεις. Συνηθως , στα διαμερισματα που βγαζουν προς ενοικιασει στην airbnb  το καθε κλιματιστικο εχει ανεξαρτιτο συστημα επιτηρησης κ κοινο κατα την  αποχωρηση απο το διαμερισμα . Προσωπικα με Α/Θ δεν εχω ασχοληθει  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται, χωρίς κακή επίδραση στην Α.Θ. αρκεί να σχεδιαστεί σωστά το δίκτυο νερού και αυτοματισμών, με τα σωστά εξαρτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

Υποθέτω antloukidis ότι το όλα γίνονται αφορά και στα 4 ερωτήματά μου. Κάνω αυτές τις ερωτήσεις γιατί συζητώντας με τον κάθε επαγγελματία θα ήθελα να έχω και εγώ μία γνώση επί των θεμάτων. Έχεις κάποια συμβουλή να μου δώσεις, τεχνικής φύσεως,  που αφορά στα ερωτήματα που έθεσα;

 

Link to comment
Share on other sites

Για την αποφυγή ανισορροπίας στο δίκτυο, απλοποίησης της εγκατάστασης, και οικονομικότερης εγκατάστασης προτιμότερο είναι να "κόβουν" μόνο οι ανεμιστήρες των fan coils. Οι απώλειες θα είναι μηδανιμές.

Επιπλέον, θα πρέπει να κόβει η αντλία όταν όλα τα πορτο-παράθυρα είναι ανοιχτά.

Όλα αυτά ως αυτοματισμοί υπάρχουν στο εμπόριο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καθώς όλα εξαρτώνται από το δίκτυο τα βασικά, θα έλεγα, είναι τα εξής :

1. 'Οταν όλα τα παράθυρα είναι ανοιχτά δεν πρέπει να λειτουργεί τίποτα

2.  Η Α.Θ. ενεργοποιείται μόλις κλείσει 1 τουλάχιστον παράθυρο και συγχρόνως υπάρχει εντολή ενεργοποίησης από κάποιο διακόπτη ή θερμοστάτη ή χρονοδιακόπτη

3. Απαιτείται απαραιτήτως κυκλοφορητής πρωτεύοντος κυκλώματος που θα λειτουργεί σε σταθερή παροχή ανεξάρτητα του αριθμού των FCU που θα λειτουργούν. Ο / οι κυκλοφορητές του / των δευτερευόντων κυκλωμάτων θα στέλνουν νερό στα FCU που ζητούν νερό (έχουν ανοιχτή ηλεκτροβάνα και όχι Η/Μ βαλβίδα).

4. Οι ηλεκτροβάνες των FCU ενεργοποιούνται - ανοίγουν από τον θερμοστάτη του κάθε FCU.

5. O κυκλοφορητής του κάθε δευτερεύοντος κυκλώματος που τροφοδοτεί τα FCU ενεργοποιείται από την ηλεκτρική επαφή της ηλεκτροβάνας.

6. Αν οι ηλεκτροβάνες είναι δίοδες ο / οι κυκλοφορητές δευτερεύοντος πρέπει να είναι inverter ρυθμισμένοι σε σταθερό μανομετρικό, ενώ αν οι ηλεκτροβάνες είναι τρίόδες ο / οι κυκλοφορητές πρέπει να λειτουργούν σε σταθερή παροχή (προτιμηταία η πρώτη εναλλακτική)

Θα μπορούσα να πω και άλλα "must", αλλά σκοπός μου δεν είναι να σε μπερδέψω (που μάλλον το έκανα), αλλά να σου δείξω πόσο απαραίτητα σου χρειάζεται μηχανολόγος, γνώστης του θέματος, που θα κάνει μελέτη, και ρύθμιση του συστήματος. 

Edited by antloukidis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. antloukidis  δεν με μπερδεύεις καθώς το πλαίσιο των συμβουλών σου είναι IF..THEN..AND...OR. Οπότε ΟΚ

Κάνω αυτές τις ερωτήσεις ώστε να έχω και μια καλή γνώση των οδεύσεων και των οπών που θα χρειαστούν πριν μιλήσω με τον μηχανικό, καθώς το σπίτι είναι πέτρινο παλιό και θέλω να αποφύγω τα μερεμέτια αργότερα. Οπότε  antloukidis νομίζω ότι χρειαζόμαστε:

α) οδεύσεις από τον πίνακα προς το κάθε fan coil,

β) οδεύσεις από το κάθε fan coil προς το κολλεκτέρ (ηλεκτροβάνες) και

γ) οδεύσεις από το κάθε άνοιγμα (παγίδα) προς το κολλεκτερ (ηλεκτροβάνες)

Είναι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, panos1974 said:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. antloukidis  δεν με μπερδεύεις καθώς το πλαίσιο των συμβουλών σου είναι IF..THEN..AND...OR. Οπότε ΟΚ

Κάνω αυτές τις ερωτήσεις ώστε να έχω και μια καλή γνώση των οδεύσεων και των οπών που θα χρειαστούν πριν μιλήσω με τον μηχανικό, καθώς το σπίτι είναι πέτρινο παλιό και θέλω να αποφύγω τα μερεμέτια αργότερα. Οπότε  antloukidis νομίζω ότι χρειαζόμαστε:

α) οδεύσεις από τον πίνακα προς το κάθε fan coil,   ΣΩΣΤΟ

β) οδεύσεις από το κάθε fan coil προς το κολλεκτέρ (ηλεκτροβάνες) και  ΑΠΟ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣ ΣΥΛΛΕΚΤΗ

γ) οδεύσεις από το κάθε άνοιγμα (παγίδα) προς το κολλεκτερ (ηλεκτροβάνες) ΠΡΟΣ ΠΙΝΑΚΑ  + ΑΠΟ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣ Α.Θ.

(ΙΣΩΣ Ο ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ)

Είναι έτσι;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.