Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή Απορροφητήρα


JohnyB78

Recommended Posts

Γει χαρά.

Όπως λέει και ό τίτλος ψάχνω απορροφητήρα κοντά στα 100 ευρώ ο ένας γιατί θέλω 2 για 2 σπίτια. Το ερώτημα είναι μπορώ σε αυτά τα χρήματα (ή και λιγότερα) να βρω απορροφητήρα με καλή απορροφητικότητα και ποιον? Άλλοι μου λένε για Fourlis άλλοι μακριά από Teka. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Edited by JohnyB78
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

κανείς δεν νομίζω να απαντήσει στην ερώτηση σας. Το forum είναι για συζητήσεις και προβλήματα τεχνικού περιεχομένου και όχι για προτάσεις συγκεκριμένων εταιρειών! Ρωτήστε σε καταστήματα πώλησης ή σε άλλο forum που ασχολείται με τιμές και απορροφητήρες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι βλέποντας φόρουμ μηχανικών, θεωρούν ότι το σάιτ είναι κάτι μεταξύ μηχανικού (τεχνίτη) και ελεύθερου επαγγελματία (προμηθευτή ηλ. ειδών). 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Είχα διαβάσει κάποιο παλαιότερο θέμα σχετικά με επιλογή απορροφητήρα και θεώρησα ότι απαντιούνται και τέτοια θέματα.

Σε καταστήματα πώλησης σου πουλάνε ότι θέλουν. Εκεί πας συστημένος.

Ευχαριστώ παιδιά. Σόρρυ για την αναστάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο στοιχείο είναι ότι οι απορροφητήρες έχουν στα τεχνικά χαρακτηριστικά την απόδοση απορρόφησης σε κυβικά αέρα ανά ώρα...

το πρόβλημα είναι ότι μη επώνυμοι δεν ελέγχονται από κανέναν, οπότε μπορούν ελεύθερα να γράφουν όσα κυβικά αέρα θέλουν.... 

Επίσης οι εγκαταστάσεις του σπιτιού και της κουζίνας θα πρέπει να είναι σύμφωνες με τον εκάστοτε κατασκευαστή απορροφητήρων ....

Δύο βασικές παράμετροι είναι:

α) η διάμετρος της σωλήνας εξόδου (τουλάχιστον όσο προτείνεται από τον κατασκευαστή) και η διαδρομή της (όσο λιγότερες καμπύλες, τόσο καλύτερα)

β) το ύψος τοποθέτησης σε σχέση με τις εστίες να συμφωνεί με το manual 

 

Link to comment
Share on other sites

σε αυτα τα λεφτα το μονο που θα απορροφουν ειναι οι οσμες (και αν...).

Η φθηνοτερη λυση ειναι μια απλη χοανη και ενας ανεμιστηρας in line. ΘΑ κοστισει ομως παραπανω απο 100€.

Link to comment
Share on other sites

Οι οικιακοί απορροφητήρες ακόμα και σε ακριβά μοντέλα που έχω δει απορροφούν τις οσμές αν και εφ' όσον:

α) όγκος κουζίνας <36κ.μ. ----> επιφάνεια κουζίνας < 12τ.μ. 

β) πόρτα απομόνωσης κουζίνας κλειστή

γ) όχι τζάκι 

δ) έξαγωγή απορροφητήρα στα 2 μ. maximum με μια καμπύλη το πολύ

και αν !!!

οπότε συμφωνώ με @maneni

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.