Μετάβαση στο περιεχόμενο

καταλογισμος προστιμου ικα


Recommended Posts

 καλημέρα . θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Σε διωροφη οικοδομη με υπογειο που αδεια εκδοθηκε 26/04/2004 εγινε αλλαγη χρησης τμηματος του ισογειο από κατάστημα σε κατοικια

Η αναθεωρηση της αδειας και η αλλαγη χρησης εγινε 07/05/2007 και και αναφέρεται ότι η οικοδομη βρεθηκε στο σταδιο των επιχρισματων . Όταν εγινε η αναθεωρηση οντως η οικοδομη βρισκοταν στα επιχρισματα αλλα όχι ολοκρηρη αλλα μονο το τμημα για το οποιο εγινε η αλλαγη χρησης. 

Στο υπολοιπο κτηριο τα επιχρίσματα ολοκληρωθηκαν τον σεμπτεβριο του 2016,

Η τελευταια απδ που εχει κατατεθεί στο ικα εχει ημερομηνια 08/01/2008 και αφορα κ μερος των ενσημων από τα χτισηματα (για εργασιες που εγιναν από 1/12 εως 31/12/2007),

 Την προηγουμενη  βδομαδα κατεθεσα απδ για τα επιχρησματα ολης της οικοδομης χωρις να γνωρίζω ότι αναφερωταν στην αναθεωρηση,  

Δυο μερες αργοτερα μου τηλεφωνει ο υπάλληλος του ικα και μου λεει να ερθω να παρω πισω τις απδ καθως από την αναθεωρηση προκυπτει ότι το 2007 η οικοδομη βρισκοταν στο σταδιο των επιχρησματων και ότι θα μου καταλογιστει προστιμο όπως και ότι τα ενσημα θα πανε υπερ αγνωστων.  ο μηχανικος μου λεει ότι εχει παραγραφει η απαιτηση για ενσημα καθως εχει παρελθει δεκαετια . ο λογιστης μου λεει ότι δεν ισχυει κατι τετοιο. παρακαλω αν μπορει καποιος να με βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.