Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορτία χιονιού σε κατασκευή απο σκυρόδεμα


 

Recommended Posts

Σε ορεινες περιοχες, με εντονη χιονοπτωση το χειμωνα, βαζετε κινητο φοριο λογω χιονιου στην τελευταια πλακα και αν ναι τι μεγεθος???Μιλαμε για κατασκευη απο σκυροδεμα με πλάκα χωρίς κλιση...

Link to comment
Share on other sites

Στον τελευταίο όροφο φορτίζω την πλάκα για G=2.50KN/m² και Q=2.50KN/m² σε όλες τις περιπτώσεις. Μπορεί να ανέβουν να δούν κάτι πολλοί άνθρωποι, μπορεί έξυπνοι να βάλουν αντικείμενα επάνω, γενικά δεν ξέρεις, αλλά σε όλες τις περιπτώσεις οπλίζω την τελευταία πλάκα με τα παραπάνω φορτία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να εξηγησεις αυτα τα νουμερα? Συμφωνουμε αλλα να δουμε το σκεπτικο...

Απλα σκεφτομαια οτι αν εχει μισο μετρο χιονι στην τελευταια πλακα θα ειναι προβλημα...

 

Πριν εγραφες G=2.00KN/m² και Q=2.00KN/m² ή κανω λαθος??? Εγω μιλαω για πλακα τελευταιου οροφου που δεν ειναι καν βατη...ουτε αντικειμενα, ουτε ανθρωποι... 2.5 στα μονιμα μου φαινεται πολυ...Σε ενδιαμεσο οροφο ποσο βαζεις??

Link to comment
Share on other sites

terry για τι περιοχή και για τι υψόμετρο μιλας?

Τα φορτία που βγάζει ο EC1 τα κοίταξες? Υπάρχει και σχετικό thread αν ψάξεις

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κοιταξα τον ec1 ...Μιλαμε για ορεινη περιοχη, στο νομο Χανιων υψομετρο δε γνωριζω αλλα μπορω να εκτιμησω γυρω στα 1000μ....Δωσε λινκ αν μπορεις για το τοπικ που λες γτ στην αναζητηση δεν το βγαζει..

Link to comment
Share on other sites

το να γίνει στέγη το έχεις αποκλείσει? Στη Β. Ελλάδα ακόμα και σε πολυκατοικίες βάζουν

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=495

 

γενικά ψάχνε με την αναζήτηση google.

 

και βασικά πρέπει να γίνει συνένεωση με το ανωτέρω thread. καλύτερα συνέχισε από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μια στεγη με κεραμιδια θα κοστισει περισσοτερα απο την πλακα σκυροδεματος εχει αποκλειστει...Διριχτη στεγη απο σκυροδεμα δεν θελει ο ιδιοκτητης για λογους αισθητικης..Τωρα ειδα λιγο τον ec1 και γενικα τα φορια του χιονιου δεν εινα πολυ μεγαλα και εξαρτωνται απο την περιοχη κα το υψομετρο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλαω για πλακα τελευταιου οροφου που δεν ειναι καν βατη...ουτε αντικειμενα, ουτε ανθρωποι... 2.5 στα μονιμα μου φαινεται πολυ...Σε ενδιαμεσο οροφο ποσο βαζεις??

 

Ναι μόνο για πλάκα τελευταίου ορόφου. Εγώ σαν μελετητής κοιτάζω να είμαι μέσα στο πλαίσιο των κανονισμών, αλλά κανείς δεν μου απαγορεύει να βάλω φορτίο για πλάκες τελευταίου ορόφου G=2.00KN/m² ή G=2.50KN/m². Στους ενδιάμεσους ορόφους κανονικά. Στα κλιμακοστάσια για παράδειγμα βάζω G=3.50KN/m² και Q=3.50KN/m². Στον τελευταίο όροφο εξήγησα γιατί. Μπορεί να ανεβούν άνθρωποι μαζικά να θέλουν να δουν κάτι, παρέλαση κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να εξηγησεις αυτα τα νουμερα? Συμφωνουμε αλλα να δουμε το σκεπτικο...

Απλα σκεφτομαια οτι αν εχει μισο μετρο χιονι στην τελευταια πλακα θα ειναι προβλημα...

?

 

μισό μέτρο χιόνι δεν είναι πρόβλημα. Είναι περίπου 62.5 Κιλά/μ2. Πολύ λίγο....

Και πάγος να γίνει είναι κάτω από 200Κιλα/μ2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.