Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση Υπογείου εκτός περιγράμματος, μετράει στην Κάλυψη;


Recommended Posts

  • 10 months later...
  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παράθεση

Τυχόν κύριες χρήσεις που χωροθετούνται σε υπόγειο χώρο του κτιρίου εμπίπτουν στο περίγραμμά του, αποτελούν λειτουργικό προσάρτημα του και δεν μπορούν να βρίσκονται στην εκτός περιγράμματος του κτιρίου επέκταση

 

ΑΝ λοιπόν έχω κύρια χρήση σε υπόγειο και μάλιστα σε επέκταση, δηλαδή εκτός περιγράμματος κάλυψης
α) Μετράει στην Κάλυψη ΚΑΙ στη Δόμηση;
Εγώ καταλαβαίνω από τον ΝΟΚ ότι ΔΕΝ μπορώ να έχω χώρους ΚΧ εκτός περιγράμματος κάλυψης για ΚΧ, αλλά κάποιοι συνάδελφοι επιμένουν ότι μπορώ να έχω μετρώντας σε Κ και ΣΔ.

Θα ήθελα μια διευκρίνηση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δυνατότητα φωτισμού/αερισμού με τις απαιτήσεις του Κ.Κ. σε επέκταση Υπογείου, οπότε δεν μπορείς να κάνεις Κ.Χ. μετρώντας σε Δόμηση και Κάλυψη  (αν δεν υπήρχε το θέμα φωτισμού/αερισμού θα έπρεπε να μετρήσει σε δόμηση και κάλυψη  ένας ανεξάρτητος Κ.Χ. που τον βάζουμε σε επέκταση υπογείου ).

Οι Κ.Χ. που μετράνε 50% σε δόμηση, εντός κάλυψης, και είναι λειτουργικό προσάρτημα της κατοικίας Ισογείου, έχουν απαλλαγή από φωτισμό/αερισμό, ενώ η επέκταση Υπογείου δεν μπορεί να είναι έως 1,20μ πάνω από το έδαφος, πρέπει να είναι κάτω από την οριστική στάθμη του εδάφους, οπότε δεν μπορείς να φτιάξεις σε επέκταση υπογείου ένα μακρόστενο παράθυρο για φωτισμό αερισμό, και αν τυχόν έχεις cours anglaise  έχει πλάτος 1,50μ < δ που θέλει για φωτισμό Κ.Χ.

 

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DimitrisTh said:

 

Θα ήθελα μια διευκρίνηση. 

 

Διευκρίνιση εγώ δε μπορώ να κάνω.

 

Η άποψη μου είναι πως οι συνάδελφοι έχουν δίκιο, δηλαδή μπορείς αλλά μετρανε οι χώροι στα πολεοδομικά μεγέθη.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος στο σημείο αυτό είναι σαφής. Χώροι κύριας χρήσης μόνο εντός περιγράμματος.

υγ. το περίγραμμα ορίζεται και οι προδιαγραφές των Χ.Κ.Χ. ελέγχονται από τον μελετητή.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, Αλέξανδρος said:

Όταν του δίνεις κάλυψη και δόμηση γίνεται αυτόματα περίγραμμα οικοδομής.

αυτό εννοώ στο πρώτο τμήμα του υστερόγραφου και τα του φωτισμού στο δεύτερο ...

 

υγ. έχω ακούσει όμως και ΥΔΟΜ να το επιτρέπει σε προκήπιο ... γι΄αυτό λέω ότι δεν πάμε καλά

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν είναι επέκταση υπόγειου.

Είναι κτίριο.

Θα πρέπει να έχει φωτισμό/αερισμό αν είναι ΚΧ.

Για να βγάλεις φωτισμό αερισμό υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις, σίγουρα θα πρέπει να εξέχει από το περιξ έδαφος και θα πρέπει όσο προεξέχει να μετρήσει και σε όγκο και φυσικά να σε παίρνει το +-1,50 των διαμορφώσεων.

 

Γενικά καμία σχέση με επέκταση υπόγειου όπως προβλέπεται στο άρθρο 11 και 17 του ΝΟΚ.

 

Σε κάθε περίπτωση στην επέκταση υπόγειου δεν υπάρχει περίπτωση να έχω κύριο χώρο.

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα που θα μετρήσει σε ΣΔ και ΣΚ σαφώς είναι κτήριο. Τα υπόλοιπα υπόγεια όμως είναι στην επέκταση, οπότε ισχύει αυτό που λένε "άμα μετρήσει ο Χ.Κ.Χ.".

Τα λοιπά περί διαμορφώσεων δεν είναι απαραίτητα, μπορεί ένας Χ.Κ.Χ. να είναι εντελώς υπόγειος (ακόμη και φυτεμένος) και ακόμη να έχει φυσικό φωτισμό και αερισμό (από την οροφή).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.