Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι τζάκι συμφέρει;


VasilisGR

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ψάχνομαι αρκετό καιρό με το θέμα της θέρμανσης σε σπίτι που είχε κάποτε κλασικό τζάκι (δεν αξίζει-μακριά!).

Πλέον κοιτάζω την λύση με τα ενεργειακά τζάκια, όχι με μπουριά σε όλο το σπίτι, αλλά με περσίδες, αερόθερμα νομίζω λέγονται. Γενικά έχω μπερδευτεί αρκετά και θα ήθελα την γνώμη ανθρώπων που γνωρίζούν από τέτοια τζάκια. Δυστυχώς όσο και να ρώτησα το κόστος φτάνει συνολικά με εγκατάσταση ~3000€ (καθώς θέλω και 10 μέτρα καμινάδα ίνοξ) αλλά δεν ξέρω αν ζητάνε πολλά.

Προσωπικά θέλω να ζεστάνω σίγουρα χώρο 40τμ σαλονοτραπεζαρία και αν γίνετε έστω και λίγο το υπόλοιπο σπίτι που είναι 85τμ.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από το κόστος εγκατάστασης και των ξύλων αλλά και του απαραίτητου χώρου αποθήκευσης, έχετε σκεφτεί ότι αν δεν ρίχνετε συνέχεια ξύλα.....θέρμανση τέλος!

Δηλαδή όταν είστε κουρασμένος από τη δουλειά, όταν δεν έχετε διάθεση, όταν είστε άρρωστος (εύχομαι ποτέ!)....τι θα γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

θα αναβει το  "16αρι" αιρ κοντισιον  ...

υγ

ούτε κουβαλημα [Αντώνηηηη, παλι βρεγμενα ξυλα εστειλε ο κυρ Αντρεας,...ειναι και φιλος σου...]

Ούτε κάπνα  ουτε στάχτες :-D

τις καλημερες μου

Link to comment
Share on other sites

Να πας σε ένα μηχανολόγο να σου πει μία σοβαρή λύση , αντί να γίνεσαι θύμα κάθε επιτήδειου . 

Και μέχρι τότε να είσαι διαβασμένος γιατί θα σε εξετάσει...8)

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=nKyyw2jV6w0%3D&tabid=282&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος θέλει να αλλάξει το τζάκι... δεν λέει πουθενά ότι θα καταργήσει το καλοριφέρ, οπότε αν είναι άρρωστος - κουρασμένος κλπ., απλά δε θα το ανάβει, υποθέτω...

Μπορείς να βάλεις ακριβή επένδυση που βγαίνει σε κόστος όσο και η εστία, μπορείς να βάλεις την εστία με τέτοιο τρόπο ώστε να μη μπει επένδυση, παρά μόνο γυψοσανίδα, απλά θα κοιτάξεις το μέγεθος της εστίας να είναι τέτοιο που να καλύπτει το χώρο σου. 

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος ζητάει τζάκι που...συμφέρει.

Αν δείτε το συνημμένο του συναδέλφου BAS ανωτέρω, το ενεργειακό τζάκι συμφέρει ελάχιστα έναντι του πετρελαίου σε μερικές μόνο περιπτώσεις.

Εννοείται βέβαια, ότι σε αυτές τις περιπτώσεις, κάνει απόσβεση μετά από κάποιο χρόνο, αν χρησιμοποιείται αποκλειστικά και όχι περιστασιακά.

Με περιστασιακή χρήση.....δεν πρόκειται να κάνει ποτέ απόσβεση και άρα ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το μόνο τζάκι που συμφέρει, είναι ένα ΑΤΜ, βαζεις πάνω ένα τενεκεδάκι και μέσα να καίει καρβουνάκι, αν θες βάλε και λιβάνι, να δώσει μια ευχάριστη ατμόσφαιρα, Αρχιτεκτονικά μιλάω. Κατόπιν πρέπει να έχεις κάρτες και κωδικούς να αρχίσει να σε συμφέρει :) :) : ) :)

 

υγ: το Ατμ γεματο, μη σε πιάσουν hillbilly

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.