Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεγάλοι Έλληνες


Tyler_Durden

Recommended Posts

Πιστεύω όμως πως είναι μία απεικόνιση της ελληνικής κοινωνίας σήμερα. Όταν με τόσες χιλιάδες χρόνια ιστορίας βγάζουμε στους 100 μεγαλύτερους Έλληνες τον Λαζόπουλο, τι να πεις; Πάλι καλά που δε βγάλαμε το Σαργκάνη ή ακόμη χειρότερα τον Βαζέχα;!

 

σωστός !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνόντας με πολλά από τα παραπάνω, θα ήθελα να προσθέσω την ευχή μου την εκπομπή (έστω και με όλα της τα αρνητικά) να την παρακολουθήσει η νέα γενιά στην οποία στερούμε σιγά σιγά το δικαίωμα στην γνώση της ιστορίας του τόπου μας.

 

Μακάρι κάποιοι, με αφορμή ένα τηλεοπτικό show, να βρουν αφορμή να εμβαθύνουν στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Αυτος --> http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=158929&ct=114 που ειναι ?? Μας εχουν πρηξει τα νεφρα με την καθε σταρλετα για να χτυπιουνται και να αφριζουν ακομα και εδω μεσα για ελλαδισταν και αλλα τετοια γραφικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως περιμένω να τελειώσει επιτέλους αυτή η απίστευτη ανοησία με τους μεγάλους Έλληνες γιατί ακούω ΣΚΑΙ αρκετά και πραγματικά μας έχουν πήξει στη διαφήμιση.

Όσο για την δεκάδα, νομίζω ότι είναι λάθος... Ας πούμε ο Λαζόπουλος έπρεπε να είναι. Τόσους άλλους μεγάλους Έλληνες έχει αναδείξει: Έφη Θώδη, Έφη Σαρρή, Μιμή Ντενίση...

Τίποτα.... τελικά αυτή η χώρα τρώει τα παιδιά της.

Μηδέν σε επίπεδο, σε πρόσωπα, σε οργάνωση... Αχταρμάς (μεγάλη τούρκικη λέξη). Σε αφίσα είδα να διαφημίζουν τον Πλάτωνα με την προτροπή: Ψηφίστε στο 9011...

Τι άλλο θα δούμε πια...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνόντας με πολλά από τα παραπάνω, θα ήθελα να προσθέσω την ευχή μου την εκπομπή (έστω και με όλα της τα αρνητικά) να την παρακολουθήσει η νέα γενιά στην οποία στερούμε σιγά σιγά το δικαίωμα στην γνώση της ιστορίας του τόπου μας.

 

Ποιος στερεί το δικαίωμα της γνώσης από τη νέα γενια;

 

Και έστω ότι κάποιος το στερεί, τα media θα μας διδάξουν την ιστορία του τόπου μας; Με ποιο τρόπο; Με ποια επιστημονική βάση;

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς ποιός τη στερεί;

 

Τα σχολεία, οι δάσκαλοι, οι γονείς, οι πολιτικοί, τα ΜΜΕ.... Πότε έγινε κάτι σωστό στην παιδεία; Ποιός ενδιαφέρθηκε ποτέ; Ποιά πολιτική θα ήθελε αφυπνισμένους πολίτες;

 

Και επειδή ακριβώς αναφέρθηκα και στα ΜΜΕ με όλα τα σκουπίδια και την κινδυνολογία, ακριβώς λέω ότι αυτή η εκπομπή είναι ένα "αντίστροφο" βήμα. Και συμπληρώνω ότι και εμένα με ενοχλεί ο τρόπος προβολής, αλλά στο ζυγισμα νομίζω ότι η κίνηση είναι μάλλον θετική.

Link to comment
Share on other sites

Η εκπομπή αυτή μπορεί να χαρακτηριστεί ως θετική, μόνο συγκρινόμενη με τα υπόλοιπα προγράμματα της τηλεόρασης, και σαφώς όχι η κατάλληλη για να εκπαιδευτούν οι νέοι. Και καλά θα κάνουμε όλοι να τους προτρέψουμε (και τους εαυτούς μας επίσης) την ώρα που θα διαθέσουν για να δουν το συγκεκριμένο προϊόν, να ανοίξουν το βιβλίο της ιστορίας τους στο αντίστοιχο κεφάλαιο και να ενημερωθούν απο εκεί.

Και επίσης, αυτοί που θα ψηφίσουν για να κάνουν πλούσιο το τηλεοπτικό κανάλι, καλύτερα να διαθέσουν τα χρήματα τους και να αγοράσουν κανένα βιβλίο ιστορίας και να ενημερωθούν απο αυτό.

Κατά τα λοιπά, αν κοιτάξει κανείς το καλάθι των αχρήστων του, σίγουρα κάποια απορρίματα θα είναι πιο φανταχτερά και λιγότερο άχρηστα από κάποια άλλα... δεν παύουν όμως να είναι απορρίματα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του στυλ, ψηφοφορίας κτλ δεν νομίζω ότι μπορούμε να κατηγορήσουμε την παραγωγή για ιστορικές ανακρίβειες ούτε να αμφισβητήσουμε το "βάρος" των προσωπικοτήτων που παρουσιάζει. (Αν και δεν έχω παρακολουθήσει όλα τα αφιερώματα - ελάχιστα μάλλον).

 

Αντιστρέφοντας (ή συμπληρώνοντας αν προτιμάς) λοιπόν το παραπάνω σκεπτικό σου, εύχομαι τον χρόνο που θα διαθέσουν σε κάποιο άλλο ανούσιο πρόγραμμα της τηλεόρασης, να τον διαθέσουν στην εκπομπή αυτή.

 

Χαριτολογώντας, ας λειτουργήσει τέλος πάντων σαν "καρότο".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.