Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099-Ν.4495/17] - Διάγραμμα κάλυψης για υπαγωγή στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Η περίπτωση μου είναι λυόμενο ισόγειο κτίριο οικοδομικής αδείας του 1972(το οικόπεδο ήταν εκτος σχεδίου όταν βγήκε η άδεια και μπήκε στο σχέδιο αργότερα).Δεν υπάρχει διάγραμμα κάλυψης αδείας και οι όροι δόμησης αναφέρονται στην κάτοψη και το τοπογραφικό και προκύπτουν απο ένα διάταγμα με ΦΕΚ 1967(που απότι είδα αφορά παραθεριστικές κατοικίες εκτος σχεδίου).Συγκεκριμένα,το κτίσμα να είναι<50m2,ύψος κτιρίου<4,50μ και Εμβαδόν Βεράντας<20m2 και δεν αναφέρει καθόλου πλάγια απόσταση.

 Το ακίνητο έχει πολλές παραβάσεις διαφόρων κατηγοριών,αλλά το θέμα μου είναι τα εξης:

α)η βεράντα είναι 28 τ.μ,οπότε μήπως πρεπει να πάει με υπέρβαση δόμησης αντι για αναλυτικό,λογω των όρων δόμησης?

β)το κτίριο,λογω αλλαγήε περιγράμματος,έχει μετατοπιστεί κατα 40cm προς το πισω όριο του οικοπέδου και απέχει περίπου 2,10m απο αυτό.Δεδομένου οτί δεν αναφέρει για πλάγια όρια στους όρους δόμησης του ΦΕΚ 1967,μπορώ να μην θεωρήσω οτι έχω υπέρβαση Δ?(Υπόψιν,στον ΓΟΚ 55 οι πλάγιες και πίσω αποστάσεις είναι 2,50m)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.