Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σίδερο πλακας


Αδαμος

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Χτίζεται σπίτι και ο σίδερας μου, μου έβαλε 2 τόνους λιγότερο σίδερο στην πλάκα για να μου γλυτώσει λεφτά είπε.  Έβαλε το σίδερο από δοκω μέχρι τον άλλο δοκών χωρίς να εξεμπει. Αυτό είναι σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Ο επιβλέπων πολιτικός μηχανικός του έργου που ακριβώς είναι; 

Τον έχεις ενημερώσει ότι έγινε παραλαβή και τοποθέτηση οπλισμού; Αν όχι να το κάνεις πάραυτα. Δεν κανονίζει ο σιδεράς τι θα μπει και τι δεν θα μπει στην οικοδομή, αλλά ο μηχανικός του έργου σύμφωνα με τις εγκεκριμένες μελέτες.

 

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Αδαμος said:

... ο σίδερας μου, μου έβαλε 2 τόνους λιγότερο σίδερο στην πλάκα για να μου γλυτώσει λεφτά είπε.  ...

σίγουρα δεν κάνεις πλάκα ε?? 

 

κι αν δεν (έτσι για την ιστορία) πόσους ορόφους το σπίτι και περιοχή γενικά που ο σιδεράς σου έγινε ο προστάτης σου?

 

και φυσικά τήλ αύριο πουρνό πουρνό τον Μηχανικό σου και διώξε σουταριστό στον σιδερά σου. Ότι και να κάνει του σουτάρεις κανονικά απο δω και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αδάμος , σταμάτα τώρα κάθε εργασία που γίνεται μέχρι να ελεγχθεί από τον μηχανικό του έργου

Οτι κάνεις και δεν είναι σύμφωνο με τα σχέδια της άδειας είναι παράνομο.
Ειδικά σε ότι αφορά σίδερα και μπετόν , διακινδυνεύεις την ζωή των ανθρώπων που θα μείνουν στο κτίριο.
Σε περίπτωση απώλειας ζωής , επειδή είσαι και γνώστης του τι έχει συμβεί ,  καθώς θα έχεις ρισκάρει συνειδητά την ζωή των ανθρώπων για  προσωπικό όφελος
θα  διωχθείς ποινικά  από  ανθρωποκτονία με ενσυνείδητη αμέλεια ( πλημμέλημα) μέχρι   ανθρωποκτονία με ενδεχόμενο δόλο (κακούργημα ).

Που είναι ο  επιβλέπων μηχανικός ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν πάει καλα. Ακομα και 200 τ.μ να είναι η πλακα, μαζι με δοκαρια κτλ δε βγάζει παραπνω απο 5-6 τόνους οπλισμο. Αν ο σιδερας έκοψε τους 2 τονους, τότε μιλάμε για 30%! 

Αρα, ή ο σιδεράς είναι τρελος ή τον δουλεύει τον ιδιοκτήτη...Σε κάθε περπτωση είναι εγκληματικό να γίνεται σιδερωμα χωρίς τον επιβλέποντα.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.