Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μνήμες από τα παλιά


GeorgeS

Recommended Posts

H μεγάλη κόντρα της εποχής : Spectrum vs Amstrad vs Commodore (Η Αmiga και το Atari ήρθαν πιο μετά και είχαν τη δική τους "διαμάχη" ) .

 

Το ηρωικό μηχάνημα πάντως ήταν το Spectrum 48+ .

 

Ο ενθουσιασμός εκείνων των εποχών, μοναδικός και ανεπανάληπτος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θυμάμαι στον 6128 όλο απομαγνητίζονταν το drive και βάζαμε πάνω μαγνήτη από ηχεία !!!

 

Εννοείται και κοπάνημα μπουνιές μπας και συμμορφωθεί !!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκείνα τα χρόνια τα είχα πιάσει , αλλά δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα διότι στα μέρη μου ήταν εξαιρετικά σπάνιο να δεις υπολογιστή . Τα πρώτα μηχανήματα με τα οποία είχα επαφή ήταν οι CPC της Amstrad ... ώσπου μία μέρα αντίκρισα το τέρας που λεγόταν Atari ST ! Είχε το πιο όμορφο πληκτρολόγιο που έχω δει . Η σειρά με τα λειτουργικά πλήκτρα (F1 , F2 κτλ) ήταν κεραυνοβόλος έρωτας !

Link to comment
Share on other sites

Πριν η Hyndai βγάλει το ATOS ΚΑΙ ΤΟ GETZ έβγαζε...8088

 

1988:

Hyundai SUPER (:razz:) 16-TE

Processor: 8088

Processor Speed : 10MHz

Max. Onboard DRAM: 640KB

 

Κάρτα γραφικών είχε MDA ούτε καν Hercules lol

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ φαίνεται η μεγάλη επιτυχία ή αποτυχία (όπως το δει κανείς) του marketing. Η Amiga 500 με τον επεξεργαστή της motorola 100000^10000 φορές καλύτερο και πιο αξιόπιστο από τις αηδίες της intel και με πολύ καλύτερη αρχιτεκτονική δεν κατάφερε να επιβιώσει. Έτσι, μέχρι πρότινος για χρόνια βρισκόμασταν στην εποχή των winDOwS και των τρισεκατομμυρίων προβλήματα των ... 640 kB ram

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ο γείτονάς μου είχε αγοράσει PC την ίδια περίοδο με μένα . Μετά από μερικές μήνες το πούλησε για να πάρει Amiga ! Όλο παράταγα το γραφείο και πήγαινα απέναντι για να τον δω να παίζει παιχνίδια . Τα καταραμένα , ήταν καλλύτερα σε Amiga !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.