Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

@kostas tsorbatzis

Συνάδελφε, αν και μηχανικός, απαξιώνεις τους συναδέλφους μας που ασχολούνται με θέρμανση σπιτιών.

Είναι σαν να ρωτάς το γείτονα, που πήρε χαπάκι κορτιζόνης, πώς του φάνηκε, χωρίς να ξέρεις γιατί του το έγραψε ο γιατρός (κάθε σπίτι είναι διαφορετικό με άλλες ανάγκες)

Ενημερωτικά μία ΑΘ χαμηλών θερμοκρασιών, έχει πάντα καλύτερο cop, και συμφέρει ακόμα και αν χρειαστεί να αλλάξεις 1 ή περισσότερα θερμαντικά σώματα.

Edited by antloukidis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 887
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, antloukidis said:

@kostas tsorbatzis

Συνάδελφε, αν και μηχανικός, απαξιώνεις τους συναδέλφους μας που ασχολούνται με θέρμανση σπιτιών.

Είναι σαν να ρωτάς το γείτονα, που πήρε χαπάκι κορτιζόνης, πώς του φάνηκε, χωρίς να ξέρεις γιατί του το έγραψε ο γιατρός (κάθε σπίτι είναι διαφορετικό με άλλες ανάγκες)

Ενημερωτικά μία ΑΘ χαμηλών θερμοκρασιών, έχει πάντα καλύτερο cop, και συμφέρει ακόμα και αν χρειαστεί να αλλάξεις 1 ή περισσότερα θερμαντικά σώματα.

Γειά χαρά,

Ευχαριστώ για την απάντηση και φυσικά η παρατήρηση δεκτή γιατί γράφω στο post μου οτι έχω καταλήξει οτι οι ανάγκες σε θέρμανση μου είναι 14 KW μη γράφοντας οτι  αυτό αποφασίστηκε απο κοινού με τον εγκαταστάτη  μου. 

Δυστυχώς τα σώματα στο σπίτι είχαν διαστασιολογηθεί για θέρμανση κλασσική με 80 βαθμούς. Αν καταλήξω στην χαμηλών θερμοκρασιών θα προστεθεί ενα fan coil στο σαλόνι και 2 μεγαλύτερα σώματα στο υπόλοιπο σπίτι. 

Συμφωνώ για το καλύτερο cop που αναφέρεις  αλλά έχοντας κρατήσει αριθμούς απο τα post οι 2 φίλοι με τις Hitachi μένουν και οι 2 Πρέβεζα, έχουν τα ίδια τ.μ ,  έχουν μονωμένα σπίτια και η αντλία  υψηλών θερμοκρασιών αν και μεγαλύτερη σε KW φαίνεται οτι είναι πιο οικονομική.

 

Edited by kostas tsorbatzis
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, kostas tsorbatzis said:

Γειά χαρά,

Ευχαριστώ για την απάντηση και φυσικά η παρατήρηση δεκτή γιατί γράφω στο post μου οτι έχω καταλήξει οτι οι ανάγκες σε θέρμανση μου είναι 14 KW μη γράφοντας οτι  αυτό αποφασίστηκε απο κοινού με τον εγκαταστάτη  μου. 

Δυστυχώς τα σώματα στο σπίτι είχαν διαστασιολογηθεί για θέρμανση κλασσική με 80 βαθμούς. Αν καταλήξω στην χαμηλών θερμοκρασιών θα προστεθεί ενα fan coil στο σαλόνι και 2 μεγαλύτερα σώματα στο υπόλοιπο σπίτι. 

Συμφωνώ για το καλύτερο cop που αναφέρεις  αλλά έχοντας κρατήσει αριθμούς απο τα post οι 2 φίλοι με τις Hitachi μένουν και οι 2 Πρέβεζα, έχουν τα ίδια τ.μ ,  έχουν μονωμένα σπίτια και η αντλία  υψηλών θερμοκρασιών αν και μεγαλύτερη σε KW φαίνεται οτι είναι πιο οικονομική.

 

θα βάλεις μεσαίων τέλος, ακόμη κ αν χρειαστεί να αλλάξεις κάποια σώματα σε μεγαλύτερα. Πχ του σαλονιού κ να βάλεις τα υπάρχοντα σε δωμάτια μπάνια κλπ. το να πάρεις αντλία κ να την παίζεις με 60-70 βαθμούς είναι απόλυτα αντιοικονομικό. Προσωπικά έχω την s-80 κ την παίζω 35-42 βαθμούς. Θα δείς μόνο τις ενεργειακές σου ανάγκες η αντλία σου να τις αποδίδει στο χειρότερο καιρικά σενάριο ανάλογα με την περθιοχή σου. πχ στους 0 βαθμούς εξωτερική.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georges81 said:

θα βάλεις μεσαίων τέλος, ακόμη κ αν χρειαστεί να αλλάξεις κάποια σώματα σε μεγαλύτερα. Πχ του σαλονιού κ να βάλεις τα υπάρχοντα σε δωμάτια μπάνια κλπ. το να πάρεις αντλία κ να την παίζεις με 60-70 βαθμούς είναι απόλυτα αντιοικονομικό. Προσωπικά έχω την s-80 κ την παίζω 35-42 βαθμούς. Θα δείς μόνο τις ενεργειακές σου ανάγκες η αντλία σου να τις αποδίδει στο χειρότερο καιρικά σενάριο ανάλογα με την περθιοχή σου. πχ στους 0 βαθμούς εξωτερική.

Eυχαριστώ για την απάντηση georges81, είσαι ο ενας απο τους 2 φίλους που έχουν την Hitachi. 

Πολύ σημαντική η πληροφορία που μου δίνεις οτι δουλεύεις τελικά την αντλία σου σε χαμηλή θερμοκρασία αν και είναι υψηλής. Γιατί εγκατέστησες όμως υψηλών θερμοκρασιών για το λόγο της έκτακτης ανάγκης;

Edited by kostas tsorbatzis
Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2024 at 11:32 ΠΜ, kostas tsorbatzis said:

Eυχαριστώ για την απάντηση georges81, είσαι ο ενας απο τους 2 φίλους που έχουν την Hitachi. 

Πολύ σημαντική η πληροφορία που μου δίνεις οτι δουλεύεις τελικά την αντλία σου σε χαμηλή θερμοκρασία αν και είναι υψηλής. Γιατί εγκατέστησες όμως υψηλών θερμοκρασιών για το λόγο της έκτακτης ανάγκης;

oxi απλα απο αγνοια!

Επίσης εάν καταλήξεις στην hitachi βάλε ένα καλύτερο θερμοστάτη κ άσε τον παρεχόμενο απλά για να ελέγχεις τη λειτουργία της αντλίας.

Edited by georges81
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα ό,τι και να σου είπε ο εγκαταστάτης, εκ προοιμίου δεν το λαμβάνουμε υπόψη μετά λόγου γνώσεως, ελάχιστοι γνωρίζουν να διαστασιολογήσουν και να επιλέξουν Α.Θ.
Οπότε ξεκινάμε από το μηδέν. Έχεις ένα χώρο 100 τετραγωνικά πολύ καλά μονωμένο, βάζω στοίχημα ότι οι συνολικές σου απώλειες είναι κάτω των 10 kw συμπεριλαμβανομένων τυχόν θερμογεφυρών και συντελεστή προσαύξησης αναθέρμανσης. Τέλος πάντων αν δεν γίνει κανονική μελέτη υπολογισμού απωλειών δεν βγάζεις ασφαλές συμπέρασμα.
Δεύτερον. Βάζω επίσης στοίχημα καθώς δεν μας το αναφέρεις, ότι τα σώματα είχαν υπολογιστεί στους 80 αλλά πριν γίνει η ενεργειακή αναβάθμιση της κατοικίας. Επομένως μπορεί τα ίδια σώματα στους 60 ή και παρακάτω, να σε καλύπτουν στις νέες χαμηλότερες απώλειες, ή στην χειρότερη, να χρειαστεί να αλλάξεις ένα - δύο σώματα σε μεγαλύτερα, για επίτευξη χαμηλότερων θερμοκρασιών. Και επειδή θα παίζεις με αντιστάθμιση και συνεχώς αναμμένη την αντλία, είναι εξαιρετικά πιθανόν να καταλήξεις να παίζεις με θερμοκρασίες νερού κοντά στους 40-45 την περισσότερη διάρκεια του χρόνου.
Οπότε θα πρότεινα πρώτον για να κάνεις μια σωστή διαστασιολόγηση και επιλογή μοντέλου να κάνεις μια μελέτη απωλειών, δεύτερον πακέτο με τη μελέτη διαστασιολόγηση των σωμάτων και επιλογή της θερμοκρασίας λειτουργίας με τυχόν αλλαγή κάποιων σωμάτων, βλέπεις τί συμφέρει τεχνικά και οικονομικά και στην συνέχεια επιλέγεις μοντέλο αντλίας.
Κλίνω κι εγώ στην μονομπλόκ χαμηλών/μεσαίων, πιο αποδοτική, πιο απλή κατασκευή, μειωμένη φθορά...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mechpanos said:

Πρώτα απ' όλα ό,τι και να σου είπε ο εγκαταστάτης, εκ προοιμίου δεν το λαμβάνουμε υπόψη μετά λόγου γνώσεως, ελάχιστοι γνωρίζουν να διαστασιολογήσουν και να επιλέξουν Α.Θ.
Οπότε ξεκινάμε από το μηδέν. Έχεις ένα χώρο 100 τετραγωνικά πολύ καλά μονωμένο, βάζω στοίχημα ότι οι συνολικές σου απώλειες είναι κάτω των 10 kw συμπεριλαμβανομένων τυχόν θερμογεφυρών και συντελεστή προσαύξησης αναθέρμανσης. Τέλος πάντων αν δεν γίνει κανονική μελέτη υπολογισμού απωλειών δεν βγάζεις ασφαλές συμπέρασμα.
Δεύτερον. Βάζω επίσης στοίχημα καθώς δεν μας το αναφέρεις, ότι τα σώματα είχαν υπολογιστεί στους 80 αλλά πριν γίνει η ενεργειακή αναβάθμιση της κατοικίας. Επομένως μπορεί τα ίδια σώματα στους 60 ή και παρακάτω, να σε καλύπτουν στις νέες χαμηλότερες απώλειες, ή στην χειρότερη, να χρειαστεί να αλλάξεις ένα - δύο σώματα σε μεγαλύτερα, για επίτευξη χαμηλότερων θερμοκρασιών. Και επειδή θα παίζεις με αντιστάθμιση και συνεχώς αναμμένη την αντλία, είναι εξαιρετικά πιθανόν να καταλήξεις να παίζεις με θερμοκρασίες νερού κοντά στους 40-45 την περισσότερη διάρκεια του χρόνου.
Οπότε θα πρότεινα πρώτον για να κάνεις μια σωστή διαστασιολόγηση και επιλογή μοντέλου να κάνεις μια μελέτη απωλειών, δεύτερον πακέτο με τη μελέτη διαστασιολόγηση των σωμάτων και επιλογή της θερμοκρασίας λειτουργίας με τυχόν αλλαγή κάποιων σωμάτων, βλέπεις τί συμφέρει τεχνικά και οικονομικά και στην συνέχεια επιλέγεις μοντέλο αντλίας.
Κλίνω κι εγώ στην μονομπλόκ χαμηλών/μεσαίων, πιο αποδοτική, πιο απλή κατασκευή, μειωμένη φθορά...

Γειά χαρά και ευχαριστώ για την απάντηση,

Αναφέρω στο 2ο post μου  οτι : ''Δυστυχώς τα σώματα στο σπίτι είχαν διαστασιολογηθεί για θέρμανση κλασσική με 80 βαθμούς. Αν καταλήξω στην χαμηλών θερμοκρασιών θα προστεθεί ενα fan coil στο σαλόνι και 2 μεγαλύτερα σώματα στο υπόλοιπο σπίτι.''  υπολογισμένα με το σπίτι ενεργειακά αναβαθμισμένο. 

Ο μηχανικός/αντιπρόσωπος των αντλιών είδε το σπίτι και πρότεινε 12 KW σε Mitsubishi/Hitachi η 14 KW σε κάτι λιγότερο επώνυμο πχ Midea. Επίσης πρότεινα την αλλαγή του ενός σώματος στο σαλόνι με fancoil και μου είπε οτι τα υπάρχοντα σώματα με καλύπτουν. Η εξήγηση του ηταν  οτι πχ στο πετρέλαιο δουλεύουν μέν στους 80 βαθμούς αλλά για πολύ λίγο, μετά πέφτει η θερμοκρασία,  ενώ με την αντλία δουλεύουν πάντα στους 50  βαθμούς και έτσι ο μέσος όρος θερμοκρασίας είναι ο ίδιος ( θα μπεί και ενα μικρό δοχείο αδράνειας) .  

Link to comment
Share on other sites

Το δοχείο αδράνειας δεν έχει σχέση (κατά 99% είναι και περιττό*). Επίσης το ότι θα δουλεύει συνέχεια, έχει μικρή σχέση.
Δηλαδή αν έξω κάνει παγωνιά -1 για μέρες ολόκληρες, και συνέχεια να δουλεύει στους 50, απλά τα σώματα δεν θα μπορούν να καλύψουν τις απώλειες θερμότητας. 
Πες ρε παιδί μου, ότι έχεις να ανέβεις με ένα αυτοκίνητο μια απότομη ανηφόρα, αν έχεις smartάκι και η ανηφόρα είναι 50 μέτρα, και με την φόρα που έχεις από το ίσιωμα την ανεβαίνεις, άντε να επιβραδύνεις λίγο μέχρι να φτάσεις στην επάνω μεριά. Αν όμως η ανηφόρα είναι 5 χιλιόμετρα απότομη ανάβαση σε βουνό, θα χρειαστείς ισχύ για να μπορέσεις να ανέβεις και να μην σε πάρει πίσω η κατηφόρα :) 
Ε την ισχύ αυτή μπορεί να την έχει η αντλία, αλλά θα πρέπει να μπορεί να την βγάλει και κάπως! Οπότε ή πας με 1η και υψηλές στροφές (σώματα στους 80) ή με 3η και χαμηλές στροφές (σώματα στους 40-50 αλλά πρέπει ο κινητήρας να είναι μεγάλος, να δίνει την ροπή από χαμηλά -> μεγάλα σώματα). Πότε θα έχεις μικρότερη
κατανάλωση; Ε κάτι παρεμφερές είναι με την αντλία.

Μου αρέσει να ποδοσφαιροποιώ και να αμαξοποιώ την μηχανική, για να γίνεται αντιληπτή με πιο εύπεπτους όρους :) 

Εν πάσει περιπτώσει, πρέπει να επιβεβαιωθεί ότι πράγματι, τα σώματα έχουν διαστασιολογηθεί για θέρμανση στους 80 ή μπήκαν στο περίπου και βάλε και λίγο παραπάνω για να έχουμε, πολύ πιθανό να σε καλύπτουν και στους 50-60 στα ακραία κρύα, και στους 40-45 στον πιο ήπιο καιρό. 
Από εκεί και πέρα δεν κοιτάμε επωνυμίες και ισχείς για την επιλογή. Κοιτάμε πίνακες, αν η Χ "14άρα", στους -1 ή όσο έχουν υπολογιστεί οι απώλειες, τις καλύπτει (γιατί τα 14kw κατά κανόνα αναφέρονται σε εξωτερική +7oC, στους -1 θα δεις 10-11 kw πχ). Μετά πάμε και λέμε με καλύπτει πχ η 12άρα Mitsu γιατί έχει καλή καμπύλη απόδοσης και η 14άρα Midea γιατί έχει λίγο χειρότερη, και μεταξύ των 2 επιλέγω την τάδε γι'αυτό και αυτό το λόγο. Μπορεί να καλύπτει και η 12άρα Midea όμως....παράδειγμα λέμε...

 

*αν υπάρχει ήδη όμως λέβητας πετρελαίου, τζάμπα το συζητάμε!
Βάζεις δοχείο, κουμπώνεις επάνω και τον λέβητα, και ρυθμίζεις στις ήπιες θερμοκρασίες να δουλεύει η αντλία και στις ακραίες θα βοηθάει ο λέβητας. Τον αυτοματισμό τον αναλαμβάνει η αντλία. Τρελή οικονομία.

Edited by mechpanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.