Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μ.Ε.Κ εγγραφή


BassMan

Recommended Posts

Κύριοι και κυρίες, καλημέρα. Έχω αναλάβει την εγγραφή του εργοδότη μου στο ΜΕΚ, αλλά εγώ δεν είμαι μηχανικός, οπότε είναι πολλά πράγματα που δεν καταλαβαίνω (διάβασα το αντίστοιχο τόπικ, αλλά δε μου καλύφθηκαν όλες οι απορίες) . Ενδέχεται οι ερωτήσεις μου να σας φανούν ανόητες, αλλά μου είναι εντελώς άγνωστα όλα αυτά. Θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσατε να με κατευθύνετε. Το ιστορικό έχει ως εξής:

1) Είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, απόφοιτος ΤΕΙ

2) Είναι ιδιοκτήτης επιχείρησης που έχει αναλάβει πολλά ηλεκτρομηχανολογικά έργα, αλλά μόνο για ιδιώτες / επιχειρήσεις.

3) Έχουν παρέλθει 8 χρόνια από τη λήψη του πτυχίου του.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

Για έργο π.χ. εγκατάσταση φωτοβολταϊκού σταθμού παραγωγής ενέργειας. Αξία σύμβασης (της εταιρείας) 110.000 ευρώ. Τα τιμολόγια είναι 100.000 ευρώ τιμολόγιο πώλησης - δελτίο αποστολής και 10.000 ευρώ παροχής υπηρεσιών.

1) Συμπληρώνοντας το Έντυπο Γ, θα πρέπει να βάλω ποσό εμπειρίας 110.000 (που είναι το σύνολο του προϋπολογισμού του έργου) ή 10.000 (που είναι η παροχή υπηρεσίας) ;

2) Αυτό το βάζω στα Η/Μ ή στα Β/Ε;

3) Την εμπειρία την βάζω ολόκληρη σε αυτό το άτομο (τον εργοδότη μου) ;

4) Ως "Επιβλέπων Μηχανικός" υπογράφει κάποιος από τη μεριά του πελάτη, ή ο ίδιος ο εργοδότης μου;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.