Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνυπογραφή πολιτικού μηχανικού και πρόγραμμα αμοιβών ΤΕΕ


Recommended Posts

Αντισεισμικό υπογράφει μόνο ο Πολιτικός μηχανικός, όχι ο Αρχιτέκτονας.

Στην περίπτωση που υπογράφει Αρχιτέκτονας ο Πολιτικός Μηχανικός προσυπογράφει τη μελέτη και την επίβλεψη του αντισεισμικού και την θεμελίωση (τεύχος + ξυλότυπος θεμελίωσης αν η θεμελίωση δεν είναι μόνο με πέδιλα και συνδετήριες δοκούς).

 

Χάρη, σχετικά με την υπογραφή Αρχιτέκτονα για τον αντισεισμικό μου το έχουν πει από το ΤΕΕ. Συγκεκριμένα είχαμε υποβάλει αμοιβές στο όνομα ενός συναδέλφου Πολιτικού Μηχανικού έργων υποδομής και είχαμε δώσει το 85% της μελέτης σε αυτόν και το 15% για την ειδική θεμελίωση σε Διπλ.Πολιτικό Μηχ. Μας πήραν λοιπόν από το ΤΕΕ και μας είπαν ότι ο ΤΕ δεν έχει δικαίωμα να υπογράψει τον αντισεισμικό και ρώτησα αν μπορώ εγώ (Αρχιτέκτων Μηχ) και μου είπαν ναι. Και σίγουρα το κατάλαβαν σωστά γιατί ήταν η εποχή που για αμοιβές μικρότερες τις ελαχίστης μας έστελναν ξεχωριστά την εντολή πληρωμής (έτσι άλλωστε είδαν και εξ' αρχής ότι ο ΤΕ δεν είχε δικαίωμα υπογραφής)

 

Στην πολεοδομία δεν μας είχανε ποτέ ζητήσει ανάλογο διαχωρισμό. Ίσχυε το 85-15 μέχρι εμφανίσεως του ΤΕΕ.

 

Και για άλλη μια φορά εγώ νοιώθω ότι πλέουμε σε πέλαγος που κάνουμε κάθε φορά ότι ζητήσει ο εκάστοτε υπάλληλος της πολεοδομίας και έχουμε απέναντι μας μία τόσο δαιδαλώδη και θολή νομοθεσία (αυτό αφορά και το ΓΟΚ) που μας αφήνει έρμαια του κάθε δημοσίου υπαλλήλου, τον οποίο και δεν μπορούμε να συγχύσουμε γιατί μπορεί και να μην πάρουμε ποτέ την άδεια!

Βγήκα εκτός θέματος, αλλά είναι το παράπονο που έχω κάθε φορά που βγαίνω από την πολεοδομία και όχι μόνο....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Προσυπογράφοντας θεμελίωση (πεδιλοδοκοί) με Αρχιτέκτονα, προκύπτουν ευθύνες και επί της επίβλεψης ή μόνο επί της μελέτης?

Η Πολεοδομία δεν ζήτησε κατάθεση αμοιβών για προσυπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ilias, γενικά οι ευθύνες της επίβλεψης -όπως γνωρίζεις- δεν είναι απολύτως ξεκαθαρισμένες.

Αν προσυπογράψεις, να το κάνεις για μελέτη την οποία έχεις ελέγξει (και εγκρίνει) στο σύνολό της.

Τυπικά, μάλλον δεν έχεις ευθύνες για την επίβλεψη, λόγω προσυπογραφής της μελέτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Για περιπτωση συνυπογραφης ΠΜ με Μηχανικο Δομικων Εργων, για τη μελετη, τι ποσοστα αναλογουν στον καθενα?

Ο ΠΜ συνυπογραφει για τον αντισεισμικο μονο?

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν ισχύει από τα παραπάνω τέρυ ? Χωρίς να μου έχει τύχει από αυτά που διάβασα :

 

Αντισεισμικός : 55% ΤΕΙ -  45% ΠΜ

Πεδιλοδοκοί : 85% ΤΕΙ - 15% ΠΠ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.