Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Πάντως η λίστα επαγγελμάτων που έδωσε ο σιδεράς, δεν απέχουν από την πραγματικότητα.....Ετσι είναι. Οι μηχανικοί έχουν καταντήσει η τελευταία τρύπα στην φλογέρα, και όσο και να ξινίζει αυτή είναι η αλήθεια.. Και την μεγαλύτερη κρίση έχουν από όλους και θα (εαν) ανακάμψουν τελευταίοι.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας! Eίμαι νέο μέλος του forum και ήθελα να ρωτήσω το εξής: Αυτό τον καιρό τελειώνω τη διπλωματική μου και μετά το πτυχίο θα ενταχθώ στο στρατό.Προς το παρόν σκέφτομαι να μην γραφτώ στο ΤΕΕ και θα ήθελα να ρωτήσω ότι αν αποφασίσω να γραφτώ για παράδειγμα μετά από δύο χρόνια οι εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ θα ξεκινήσουν να μετράνε για το χρόνο που είμαι εγγεγραμένος στο ΤΕΕ ή θα περιλαμβάνουν και τα δύο αυτά χρόνια!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Eίμαι νέο μέλος του forum και ήθελα να ρωτήσω το εξής: Αυτό τον καιρό τελειώνω τη διπλωματική μου και μετά το πτυχίο θα ενταχθώ στο στρατό.Προς το παρόν σκέφτομαι να μην γραφτώ στο ΤΕΕ και θα ήθελα να ρωτήσω ότι αν αποφασίσω να γραφτώ για παράδειγμα μετά από δύο χρόνια οι εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ θα ξεκινήσουν να μετράνε για το χρόνο που είμαι εγγεγραμένος στο ΤΕΕ ή θα περιλαμβάνουν και τα δύο αυτά χρόνια!

Ευχαριστώ!

 

Τι κατευθυνση έχεις? Χρειάζεται να γραφτείς στο ΤΕΕ?

Άσχετο, έχουν πάρει χαμπάρι οι μελλοντικοί μηχανικοί τι τους περιμένει εκεί έξω?

Link to comment
Share on other sites

Ενεργειακός...Από αυτά που έχω διαβάσει δεν είναι καλά τα πράγματα και δεν έχω σκοπό να δώσω για το ΤΕΕ τουλάχιστον για όσο θα είμαι στο στρατό. Απλά ήθελα να ξέρω αν αποφασίσω κάποια στιγμή στο μέλλον να γραφτώ να μην έχω μετά και αναδρομικές εισφορές για το χρόνο που θα έω το πτυχίο και δεν θα είμαι μέλος του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιοι είχαν ρωτήσει τι θα γίνει αν οι οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ, "περάσουν" στην Εφορία...

Ό νόμος που ψηφίστηκε επιτρέπει τα εξής:

 

"Δεν προβλέπεται, προς το παρόν, «όριο προστασίας» για κατασχέσεις επί των καταθέσεων προς είσπραξη ληξιπρόθεσμων οφειλών από την Εφορία, σύμφωνα με οδηγό του υπουργείου Οικονομικών που εκδόθηκε την Τετάρτη και αφορά τα μέτρα αναγκαστικής είσπραξης βεβαιωμένων οφειλών...."

"Ποινική δίωξη μπορεί να ασκηθεί εφόσον η οφειλή, συμπεριλαμβανομένων τόκων ή προσαυξήσεων, ξεπερνά τα 5.000 ευρώ ενώ όσον αφορά τις κατασχέσεις κινητών η ακινήτων, υπαγωγή σε ρύθμιση οδηγεί σε αναστολή εκτέλεσης του προγράμματος κατάσχεσης."

 

 

Θεωρητικά και μετά από ένα χρόνο μη πληρωμής στο ΤΣΜΕΔΕ έχει ξεπεραστεί το όριο των 5000 ευρώ, και το νομικό εργαλείο είναι έτοιμο... όποτε θέλουν μπορούν να ενεργοποιήσουν τον νόμο. Γιατί άραγε φρόντισαν να κατεβάσουν το όριο τόσο χαμηλά?

Link to comment
Share on other sites

Κολλάει στο ότι στο Μνημόνιο2 προβλέπεται, στα πλαίσια της εισφοροδιαφυγής, η μεταφορά των χρεών σε ασφαλιστικά ταμεία, σε χρέη προς το δημόσιο. Εδώ και πάλι το νομικό υπόβαθρο δημιουργήθηκε, το θέμα είναι αν θα εφαρμοστεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.