Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kαλημερο...καλησπερο...καληνύχτες


X.R.Y.S.A

Recommended Posts

"Στου Ψηλορείτη την κορφή τα χιόνια δεν τελείωνουν, ώσπου να λιώσουν τα παλιά καινούργια τα πλακώνουν"

 

"Στο πέταγμα του αετού του Μυλοποταμίτη 8 μποφώρ σηκώνονται σ'ολόκληρη την Κρήτη"

 

"Ο Δίας ήτουνε βοσκός σ Ανωγειανό αόρι, το σπίτι του είχε βαθιά μέσα στο περαχώρι"

 

Και δεν την έχω επισκεφτεί ακόμα...:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ατάκα που μου είπαν τώρα που είμαι αθήνα... σας παραθέτω ολόκληρο τον διάλογο...:

 

Ευγενικός Γηραιότερος Συνομιλητής: " Και τι σπουδάζεις?"

Εγώ: "Μηχανικός Ορυκτών Πόρων στο Πολυτεχνείο Κρήτης."

Ε.Γ.Σ.:"Στα Χανιά δεν είναι αυτό?"

Ε:"Ναί."

Ε.Γ.Σ.: "Και τώρα έχεις ανέβει Αθήνα για τις διακοπές του Πάσχα ε?"

Ε:"Ναι"

Ε.Γ.Σ.:"Δεν το βρίσκεις οξύμωρο το να φεύγεις από την Κρήτη και να πηγαίνεις Αθήνα για διακοπές?"

Ε:"Πράγματι..."

 

 

Το πρόβλημα της υπόθεσης είναι ότι ο άνθρωπος έχει δίκιο!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

mred-akias δεδομένου ότι τον περισσότερο χρόνο της ζωής σου τον περνάς στην Κρήτη μπορείς ασφαλώς να θεωρήσεις τον εαυτό σου κάτοικο Χανίων. Έτσι, όπως και οι λοιποί κάτοικοι της επαρχίας, μπορείς να πεις ότι ανέβηκες στην Αθήνα για τουρισμό, ώστε να απολαύσεις τα πλεονεκτήματα που προσφέρει η πρωτεύουσα αφειδώς στους πολίτες της (κλαμπ, εστιατόρια, θέατρα, πάρκα αναψυχής κλπ) αλλά και να πειστείς εκ νέου για το πόσο καλό είναι να ζεις μόνιμα στην επαρχία (καθαρός αέρας, ήσυχη ζωή αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν είναι και τόσο ήσυχη η ζωή στα Χανιά...).

Link to comment
Share on other sites

(καθαρός αέρας, ήσυχη ζωή αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν είναι και τόσο ήσυχη η ζωή στα Χανιά...).

 

 

Α) Γεννημένος Αθηναίος, μεγάλωσα στην Αθήνα... νομίζω ότι θεωρούμαι πιο πολύ αθηναίος καθώς αθήνα ζω για 18 χρόνια ενώ χανιά μόλις 2...:P

Β)Ζω λίγο έξω από την πόλη των χανίων, για να είμαι κοντά στην πολυτεχνειούπολη καθώς με εξαίρεση τους αρχιτέκτονες όλες οι ειδικότητες είναι στα Κουνουπιδιανά. ενδεικτικά παραθέτω: http://www.tuc.gr/gettinghere.html

Για να συνενοούμαστε η αγορά είναι κέντρο χανιά.

Γ) Συνεπώς απολαμβάνω καθαρό αέρα, ησυχία και χάλια συγκοινωνία! Και ναι το προτιμώ από το χάος της "μητέρας" Αθήνας.

Δ) Όσο για τις υπηρεσίες της μεγαλούπολης Αθήνας δεν είμαι και ο καλύτερος υποψήφιος καθώς δεν συχνάζω σε κλαμπ (καφές,σινεμά και ποτάκι σε φλου μαγαζιά όπου μιλάς και κάνεις χαβαλέ είναι για μένα προτιμότερο και πιο παρεϊστικο, αντιπαθώ το να μην μπορώ να ανταλάξω κουβέντα με τον/την άλλον/άλλη), τα εστιατόρια έχουν συχνά απαγορευτικές τιμές για φοιτητή αλλά όποτε θέλω να γιορτάσω κάτι υπάρχουν και στα χανιά (σπιτικό φαγητό βέβαια ότι καλύτερο!), θέατρο έτσι και αλλιώς δεν πάω συχνά αν και θα έπρεπε κυρίως γτ βαριέμαι να πηγαίνω μόνος μου (πόσα άτομα της ηλικίας μου ξέρεις που πάνε? όποτε πάω -σπάνια- καταλήγω με τον πατέρα μου και δικιά του παρέα -όποτε μπορεί καθώς οι υποχρεώσεις πολές- κάτι που δεν είναι κακό ή ανιαρό απλά επαναλαμβάνεται το σενάριο συνέχεια).

 

Αυτά τα ολίγα...:D

 

Manjare τι σημαίνει? φαγητό? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ναι Manjare (ελληνιστί μαντζάρε) σημαίνει φαγητό. Όσο για το Α) έχω να σου πω ότι η διετία θεωρείται ικανός χρόνος βάσει νόμου για να πραματοποιηθεί η δήλωση αλλαγής μόνιμης κατοικίας έως και η πολιτογράφηση στα Χανιά.

Link to comment
Share on other sites

η διετία θεωρείται ικανός χρόνος βάσει νόμου για να πραματοποιηθεί η δήλωση αλλαγής μόνιμης κατοικίας έως και η πολιτογράφηση στα Χανιά.

 

:shock:

 

-Γιε μου, που πας?

-Μάνα, πάω... στην Κρήτη!!!(Ποιά καράβια τώρα...:D)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.