Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για προσθήκη καθ' ύψος και ενίσχυσης


Recommended Posts

Εάν χρειαστεί ενίσχυση λόγω της προσθήκης τότε πρέπει να κάνω αναλυτικό προυπολογισμό για τις αντίστοιχες εργασίες και να τον προσθέσω στον συμβατικό προϋπολογισμό μελετών?

Πρέπει να προσθέσω και αμοιβές για αποτύπωση αρχιτεκτονικών, στατικών και για έλεγχο στατικών υπάρχοντος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι , οι ενισχύσεις έχουν αναλυτικό.

Τον αναλυτικό λόγω ενίσχυσης θα τον λάβεις υπόψη μόνο στις αμοιβές αρχιτεκτονικών και στατικών και στα φορολογικά.

 

Αν το υφιστάμενο είναι με άδεια η οποία έχει εφαρμοσθεί , κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται αμοιβή αποτύπωσης . Χρειάζεται όμως ο έλεγχος στατικών υπάρχοντος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

οι ενισχύσεις έχουν αναλυτικό.

Τον αναλυτικό προϋπολογισμό που θα προκύψει, θα τον λάβουμε ως έχει για τον υπολογισμό της αμοιβής στατικών ή θα τον πολλαπλασιάσουμε με 0.3 όπως κάνουμε στην περίπτωση του συμβατικού προϋπολογισμού;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τη στιγμή που οι ενισχύσεις είναι καθαρά θέμα στατικό, βάζω όλο το ποσό και στα στατικά (πέρα από τα αρχιτεκτονικά που πάντα μπαίνει ολόκληρο).

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις πως το έχω στο μυαλό μου.

Έχουμε να κάνουμε ενίσχυση ένα στύλο.

Πηγαίνουμε στον αναλυτικό και βάζουμε σκυρόδεμα, σίδερα καλούπια κτλ.

Βγαίνει ένα ποσό π.χ. 500€.

Αυτό το ποσό θα το βάλω και στα αρχιτεκτονικά και στα στατικά.

 

Αν πέρα από τον μανδύα είχα να κάνω και τις σωληνώσει για ένα λουτρό το οποίο έβγαζε αναλυτικό 300€,

τότε θα έκανα το εξής:

Αρχιτεκτονικά: 800€

Στατικά: 500€

ύδρευση: 150€

αποχέτευση: 150€.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.