Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πισίνα σε ταράτσα


giakar

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σε οικοδομή του 1978 είχε προβλεφτεί πισίνα στη ταράτσα, κανονικά μέσα στα σχέδια απολύτως νόμιμη και δηλωμένη. 

Ο πελάτης μου θέλει να τη χρησιμοποιήσει πάλι, αφού πραγματοποίησε τη κατάλληλη μόνωση.

Θα χρειαστεί κάποιο άλλο χαρτί - άδεια?

Ευχαριστώ. 

Αν είσαι μηχανικός βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου. Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω εάν είστε συνάδερφος μηχανικός ή όχι (φαίνεστε ως ιδιώτης) αλλά ακόμη και εάν η πισίνα προβλέπεται στα σχέδια θεωρώ απαραίτητο τον έλεγχο της στατικής επάρκειας του κτιρίου μετά από 40 έτη λειτουργίας πριν την πλήρωσή της.

Πολύ πιθανόν να έχει μειωθεί η αντοχή του φορέα λόγω βλαβών, φθορών, οξείδωσης οπλισμού, αυθαίρετων φορτίων κτλ.

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. 

Οχι δεν ειμαι συνάδελφος.

Συμφωνω και εγώ ότι είναι απαραίτητη, προβλέπεται όμως από το νόμο? Δηλαδή, είναι υποχρεωτικό να γίνει άμεσα ή μπορεί να γίνει και σε μετέπειτα χρόνο?

Ο ιδιοκτήτης δεν φαινεται να βιάζεται αφού η πισίνα γέμιζε έτσι και αλλιώς με νερό της βροχής, δεν θα αλλάξει κάτι δηλάδη όσον αφορά το φορτίο στο κτίριο, τουναντίον την μόνωσε κιόλας.  Σκοπεύει να βάλει τη πισίνα σε λειτουργία αφού την εφτιαξε και να ξεκινήσει αμέσως μετά τις διαδικασίες ελέγχου στατικότητας. 

Edited by giakar
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, giakar said:

Καλησπέρα,

Σε οικοδομή του 1978 είχε προβλεφτεί πισίνα στη ταράτσα, ...

 

17 λεπτά πριν, yian said:

...

Πολύ πιθανόν να έχει μειωθεί η αντοχή του φορέα λόγω βλαβών, φθορών, οξείδωσης οπλισμού, αυθαίρετων φορτίων κτλ.

 

και πέραν της σημαντικής επισήμανσης που σας έκανε ο συνάδερφος yian να γνωρίζεις ότι οι προδιαγραφές στατικής και αντισεισμικής συμπεριφοράς του ακινήτου έχουν αλλάξει δραματικά οι απαιτούμενες ελάχιστες απαιτήσεις για τον φορέα.

Οπότε όλα αυτά τα χρόνια το ακίνητο του φίλου σας όπου βρισκόταν τους σεισμούς που δέχτηκε (Ελλάδα 99% όλο και κάποιο σεισμό θα είχε στα πέριξ του) δεν έβγαλε πρόβλημα επειδή και η πισίνα ήταν άδεια ...

Αν την γεμίσει τώρα με μερικούς τόνους + βάρος που θα έχει να μη έχει δεδομένο πως θα συμπεριφερθεί το ακίνητο του στον επόμενο σεισμό που θα έρθει.

Συνοπτικά.

Δεν ρωτάει εσένα να του πεις, κι εσύ να λες απο ερωτήσεις στο ίντερνετ αλλά πάει σε Τεχνικό Γραφείο αναθέτει τον έλεγχο,  με όλα τα σχέδια παραμάσχαλα, κάνουν αυτοψία στο ακίνητο και ότι χρειαστεί θα τον κατευθύνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης μου θα κάνει ακριβώς αυτο που αναφέρετε αγαπητέ didonis.

Οπως αναφέρω και πιο πάνω η πισίνα ηταν γεμάτη ολα αυτα τα χρόνια οπότε επί της ουσίας δεν έχει αλλάξει κάτι. Πολύ πιθανό επίσης η σωστή στατικότητα της πολυκατοικίας νά εχει υπολογιστεί με γεμάτη τη πισίνα. 

Η ερώτηση μου είναι αν ειναι υποχρεωτικό από το νόμο και πρέπει να γίνει πριν ακόμα λειτουργήσει η πισίνα η μπορεί αυτά τα δύο να τρέξουν παράλληλα.

Κυριώς το ρωτάω γιατί αυτη τη στιγμή βρίσκεται στο εξωτερικό και δεν προλαβαίνει να τρέξει τη διαδικασία με το τεχνικό γραφείο παρα μόνο όταν με το καλο επιστρέψει.

Edited by giakar
Link to comment
Share on other sites

αν η πισίνα προορίζεται για αθλητικές δραστηριότητες/ γυμναστήρια κλπ τότε σίγουρα θέλει αδειοδότηση.

Για ιδιωτικές πισίνες δεν θυμάμαι να χρειάζεται κάτι αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Αν υφίσταται (και έχει υλόποιηθει) νόμιμα , μπορεί να κάνει οτι θέλει με την επιφύλαξη αυτών που αναφέρει ο maneni για μηιδιωτικές , (που δεν αφορούν την στατική επάρκεια πάντως.)

Για το οτι δεν υπάρχει κάτι σαν ΚΤΕΟ για τα κτήρια , tough luck για τους απο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.