Μετάβαση στο περιεχόμενο

αλλαγη υπεύθυνου μηχανικού μεσω ΤΕΕ


soulfreem

Recommended Posts

Μετά από απάτη ένος μηχανικού που είχε υποβάλλει δηλ αυθαιρεσιών στο 4178/2013 και ο οποίος μετά από χρόνια πήγε αυθαίρετα και πέρασε σε, άλλον μηχανικό την δήλωση και αυτός την άφησε ανοικτή χωρίς να έχουνε υποβάλει τα απαραίτητα δικαιολογητικά βρέθηκε κενός ο φάκελος της μετά απ' αίτηση στο ΤΕΕ.Τα πρόστιμα είναι μέσα ακόμα αλλά από ότι άκουσα το Νοέμβριο κλείνει ο 4178 ή έχω περισσότερο χρόνο;

Πως μπορώ μέσω email στο ΤΕΕ να αλλάξω μηχανικό για να προχωρήσω με άλλον αφού εμπλεξα με κλικα;Τι δικαιολογητικά θέλει να τους στείλω μέσω email για να τον αλλαξω χωρίς υπεύθυνη δήλωση παραίτησης του;

Link to comment
Share on other sites

Να βρεις πρώτα αυτον το μηχανικο, που θ' αναλάβει κι αυτός ξέρει το τι ακριβώς θα κάνει.... Εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο....

 

Link to comment
Share on other sites

Aρα επειδή κρύβονται στα τηλεφωνά οι δυο προηγούμενοι μηχανικοί οι οποίοι δεν έχουν εξουσιοδοτήσεις με αποτέλεσμα για να αποποιηθούν τις ευθύνες τους έχουν μεταφέρει την δήλωση και βεβαίωση μηχανικού σε ένα πολ Μηχανικό στην Λάμια που δεν γνωρίζω καν. Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να βρίσκεται η βεβαίωση και η δήλωση μηχανικού σε ένα μηχανικό στην επαρχία χωρίς να γνωρίζω τίποτα σαν ιδιοκτήτης. Φαίνεται ότι αυτός ο τρίτος στην επαρχία κάνει '' δουλειές'' των άλλων μηχανικών. 

Μπορεί ο καινούριος μηχανικός να πετάξει εκτός τον προηγούμενο χωρίς την συναίνεση του και υπεύθυνη δήλωση του; το ρωτάω διότι ο τελευταίος μηχανικός που δεν γνωρίζω αλλά βρήκα μέσα στις συμβολαιογραφικές πράξεις βεβαίωση του ότι έκανε αυτοψία στο κτήριο μου δεν θέλω ούτε να ασχοληθώ μαζί του γιατί έχω καταλάβει για το τι ποιον ανθρώπου μιλάμε. 

Μήπως στέλνοντας στο κεντρικό email του TEE αίτημα αλλαγής μηχανικού διότι και δυο τελευταίοι δεν έχουν εξουσιοδοτήσεις από εμένα δεχθούν το αίτημα μου αφού τους ζητήσουν να παρουσιάσουν την υπεύθυνη δήλωση μου ότι τους ανέθεσα να αναλάβουν την δήλωση αυθαιρεσιών του 4178

 

 

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού από το μέλος
Link to comment
Share on other sites

soulfreem said: "Μπορει ο καινουριος μηχανικος να πεταξει εκτος τον προηγουμενο χωρις την συναινεση του και υπευθυνη δηλωση του;το ρωταω διοτι ο τελευταιος μηχανικος που δεν γνωριζω αλλα βρηκα μεσα στις συμβολαιογραφικες πραξεις βεβαιωση του οτι εκανε αυτοψια στο κτηριο μου δεν θελω ουτε να ασχοληθω μαζι του γιατι εχω καταλαβει για το τι  ποιον ανθρωπου μιλαμε. ??

 

- Ποιές συμβολαογραφικες πραξεις εχουν γινει στο κτίριό "σου"?

- Τι λεει η βεβαιωση?

- και πώς εγιναν οι πράξεις  "ερημην σου" και χωρις να τις γνωριζεις,

αφου, σαν ιδιοκτητης επρεπε να υπογραψεις τα σχετικα συμβολαια???

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, soulfreem said:

Μετά από απάτη ένος μηχανικού που είχε υποβάλλει δηλ αυθαιρεσιών στο 4178/2013 και ο οποίος μετά από χρόνια πήγε αυθαίρετα και πέρασε σε, άλλον μηχανικό την δήλωση και αυτός την άφησε ανοικτή χωρίς να έχουνε υποβάλει τα απαραίτητα δικαιολογητικά βρέθηκε κενός ο φάκελος της μετά απ' αίτηση στο ΤΕΕ.Τα πρόστιμα είναι μέσα ακόμα αλλά από ότι άκουσα το Νοέμβριο κλείνει ο 4178 ή έχω περισσότερο χρόνο;

Πως μπορώ μέσω email στο ΤΕΕ να αλλάξω μηχανικό για να προχωρήσω με άλλον αφού εμπλεξα με κλικα;Τι δικαιολογητικά θέλει να τους στείλω μέσω email για να τον αλλαξω χωρίς υπεύθυνη δήλωση παραίτησης του;

Δεν γίνονται τέτοιες εκφράσεις τύπου "απάτη" και "κλίκες", αποδεκτές από το φόρουμ και σε καμία περίπτωση δεν τις ενστερνιζόμαστε. Επειδή υπάρχει δημόσιος λόγος και όλα φαίνονται και παραμένουν αναρτημένα , συνιστώ να είσαι προσεκτικός στο τι γράφεις.  Το αν υπάρχει απάτη το ξέρεις μόνο εσύ και θα επιληφθεί το πειθαρχικό συμβούλιο του ΤΕΕ που θα κάνεις την καταγγελία προκειμένου να αποφανθεί για το πειθαρχικό μέρος. Αν υφίσταται όπως ισχυρίζεσαι εξαπάτηση, υπάρχουν δικηγόροι να απευθυνθείς και δικαστήριο για να κάνεις αγωγή για αποζημίωση ή ότι άλλο θέλεις. Εδώ δεν είναι "λαϊκό δικαστήριο" και δεν θα γίνει αποδεκτή, την επόμενη φορά, ανάλογου ύφους δημοσίευση.

4 ώρες πριν, soulfreem said:

Aρα επειδη κρυβονται στα τηλεφωνα οι δυο προηγουμενοι μηχανικοι οι οποιοι δεν εχουν εξουσιοδοτησεις με αποτελεσμα για να αποποιηθουν τις ευθυνες τους εχουν μεταφερει την δηλωση και βεβαιωση μηχανικου σε ενα πολ Μηχανικο στην Λαμια που δεν γνωριζω καν.Αποτελεσμα ολων αυτων ειναι να βρισκεται η βεβαιωση και η δηλωση μηχανικου σε ενα μηχανικο στην επαρχια χωρις να γνωριζω τιποτα σαν ιδιοκτητης.Φαινεται οτι αυτος ο τριτος στην επαρχια κανει ''δουλειες'' των αλλων μηχανικων.

 Μπορει ο καινουριος μηχανικος να πεταξει εκτος τον προηγουμενο χωρις την συναινεση του και υπευθυνη δηλωση του;το ρωταω διοτι ο τελευταιος μηχανικος που δεν γνωριζω αλλα βρηκα μεσα στις συμβολαιογραφικες πραξεις βεβαιωση του οτι εκανε αυτοψια στο κτηριο μου δεν θελω ουτε να ασχοληθω μαζι του γιατι εχω καταλαβει για το τι  ποιον ανθρωπου μιλαμε.

Μηπως στελνοντας στο κεντρικο email του TEE αιτημα αλλαγης μηχανικου διοτι και δυο τελευταιοι δεν εχουν εξουσιοδοτησεις απο εμενα δεχθουν το αιτημα μου αφου τους ζητησουν να παρουσιασουν την υπευθυνη δηλωση μου οτι τους ανεθεσα να αναλαβουν την δηλωση αυθαιρεσιων του 4178

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Παραθέτω παρακάτω τις οδηγίες που εξέδωσε το ΤΕΕ στα πλαίσια του Ν. 4178 προκειμένου να υλοποιούνται ψηφιακά αιτήματα από τους μηχανικούς-χειριστές δηλώσεων για αντικατάσταση μηχανικού. Τις υπόλοιπες λεπτομέρειες θα στις εξηγήσει ο νέος μηχανικός στον οποίο θα απευθυνθείς και ο δικηγόρος που θα βάλεις εφόσον θες να κινηθείς δικαστικά. 

αίτημα Αλλαγή υπευθύνου µηχανικού δήλωσης:

Απαιτείται η σύµφωνη γνώµη του υπάρχοντος µηχανικού και η 
ανάληψη της δήλωσης από νέο µηχανικό µε την συναίνεση του 
ιδιοκτήτη
. Εάν η δήλωση προέρχεται από µεταφορά δήλωσης 
του Ν.4014/2011 τότε µεταφέρεται στον νέο διαχειριστή και 
αυτή η δήλωση 
και επιπλέον υπάρχει το σχόλιο:

 Η  αλλαγή  διαχειριστή  µηχανικού  γίνεται  µε  την  απαραίτητη  προϋπόθεση  της  έγγραφης 
συγκατάθεσης  του  ιδιοκτήτη
 την  οποία  ο  νέος  διαχειριστής  της  δήλωσης  οφείλει  να  υποβάλει  στις 
υπεύθυνες  δηλώσεις  που  απαιτεί  η  δήλωση  στα  έντυπα  δικαιολογητικά.  Παραβίαση  του  ανωτέρω 
κανόνα µπορεί να επιφέρει πειθαρχικές ευθύνες. Το ΤΕΕ τηρεί αναλυτικά ιστορικά αρχεία καταγραφής 
των µεταβολών της δήλωσης για κάθε διαδοχικό διαχειριστή. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

soulfreem said: "Μπορει ο καινουριος μηχανικος να πεταξει εκτος τον προηγουμενο χωρις την συναινεση του και υπευθυνη δηλωση του;το ρωταω διοτι ο τελευταιος μηχανικος που δεν γνωριζω αλλα βρηκα μεσα στις συμβολαιογραφικες πραξεις βεβαιωση του οτι εκανε αυτοψια στο κτηριο μου δεν θελω ουτε να ασχοληθω μαζι του γιατι εχω καταλαβει για το τι  ποιον ανθρωπου μιλαμε. ??

 

- Ποιές συμβολαογραφικες πραξεις εχουν γινει στο κτίριό "σου"?

- Τι λεει η βεβαιωση?

- και πώς εγιναν οι πράξεις  "ερημην σου" και χωρις να τις γνωριζεις,

αφου, σαν ιδιοκτητης επρεπε να υπογραψεις τα σχετικα συμβολαια???

Οι συμβολαιογραφικες πραξεις ειναι η οριζοντια συσταση και η αγοραπωλησια.

Παράθεση

Στο συμβολαιογραφειο υπηρχε γνωστος του αγοραστη με αποτελεσμα να μην εχουν υπογραφει στην οριζοντια συσταση οι κατοψεις και να αποκρυφθηκαν απο τους συμβαλλομενους.Δευτερον ζητηθηκε απο την συμβολαιογραφο η υπ δηλωση του μηχανικου οτι ειναι ταυτοσημα και δεν την ειχε η συμβολαιογραφος ενω στην οριζοντια φαινονταν προσαρτημενη.Η υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη  αυθαιρεσιων ελειπε απο τα προσαρτημενα της οριζοντιας συστασης.

Η τελευταια βεβαιωση λεει  

 

Την  κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο "ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΤΡΙΩΡΟΦΟΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΜΕ ΥΠΟΓΕΙΟ
ΚΑΙ ΔΩΜΑ" επί της οδού , περιοχή  του Δήμου Αλεξάνδρειας, ιδιοκτησίας
 και κατά την οποία μου επιδόθηκαν τα παρακάτω στοιχεία όπως:
1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας
2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια
3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο
4. Τίτλοι ιδιοκτησίας
5. Νομιμοποιητικά στοιχεία
6. Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι:
Οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της
παραγράφου 2 του άρθρου 82 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89 του Ν.4495/2017.
βεβαιώνω ότι:
Οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της
παραγράφου 2 του άρθρου 82 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89 του Ν.4495/2017.
Για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν ελήφθησαν υπόψη:
αποκλίσεις των περιμετρικών διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου κτιρίου-κατασκευής ή της διακεκριμένης
αυτοτελούς οριζόντιας/κάθετης ιδιοκτησίας έως δύο τοις εκατό (2%), μετρούμενες σε διαστάσεις κτίστη (φέρων
οργανισμός και στοιχεία πλήρωσής του, χωρίς επιχρίσματα – επενδύσεις), εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν
παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι του σχεδίου πόλεως.
αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και χρήσης του ακινήτου ως ανοχές από επιμέρους
ειδικούς κανονισμούς καθώς και οι μη εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές.
Ημερομηνία αυτοψίας:  (*)

 

Αυτον τον μηχανικο απο την λαρισα που δηλωσε οτι εκανε αυτοψια ουτε τον ξερω μαλλον μοιραζει χαρτια τηλεφωνικως σε συμβολαιογραφους και αλλους μηχανικους 

Edited by soulfreem
Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα ο πρώτος μηχανικός που είχα αναθέσει πέρασε την δήλωση σε δεύτερο μηχανικό του 4178/2013 ο οποίος ήταν γνωστός του αγοραστή χωρίς να υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη μέσα από το σύστημα του ΤΕΕ. Έπειτα ζητώντας τα προσαρτημένα της οριζόντιας σύστασης από την συμβολαιογράφο βρέθηκε τρίτος μηχανικός από επαρχία Λάρισα με βεβαίωση αυτοψίας μηχανικού 4495/. 17 με άλλο αα και άλλο ηλ κωδικό από την δήλωση 4178/2013. Η ύπαρξη του τρίτου μηχανικού δεν αναγράφεται στα συμβόλαια αλλά η συμβολαιογράφος την παρουσίασε σαν προσαρτημένη και την επικύρωσε. Πώς ζητάω σαν ιδιοκτήτης να αλλάξει ο μηχανικός αφού δεν υπάρχει επικοινωνία ούτε με τον δεύτερο ούτε με τον τρίτο στην επαρχία αφού δεν τον ξέρω! Ποια είναι η διαδικασία αλλαγή μηχανικού με αίτηση μόνο ιδιοκτήτη; Οι δυο τελευταίοι μηχανικοί δεν σηκωνου τηλ αφού τους ψάχνουν δικηγόροι για αυθαίρετη δήλωση και βεβαίωση αυτοψίας στο ΤΕΕ χωρίς την συναίνεση του ιδιοκτήτη. Γίνεται ηλεκτρονικά μεσώ email στο πειθαρχικό του ΤΕΕ αίτηση αλλαγή μηχανικού; Ποιον πρέπει να αιτηθώ στο ΤΕΕ να αλλάξουν τον δεύτερο με την δήλωση 4178/2013 που έχουν κατατεθεί τα πρόστιμα αλλά είναι άδεια χωρίς κανένα από τα 11 απαραίτητα δικαιολογητικά (κατόψεις, διαγράμματα κτλ) ή το τρίτον που έχει ανοίξει μια βεβαίωση αυθαιρεσιών με 4495/2017 η οποία είναι τέλος κενή χωρίς πρόστιμα και χωρίς δήλωση αυθαιρεσιών και η οποία δεν έχει επικεφαλίδα μέσα στην δήλωση το νόμο 4495/17. Ο νόμος 4495/17 αναγράφεται μόνο στην βεβαίωση που κατέβασα με τον ηλ κωδικό και το αφμ από την σελίδα έλεγχου του ΤΕΕ.

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού από το μέλος-διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Ν' αναθέσετε πάραυτα την υπόθεσή σας σε δικηγόρο, ο οποίος πρέπει να στραφεί νομικά εναντίον όλων.... Προφανώς πρέπει να ενημερωθεί και το ΤΕΕ....

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μπλέξω με το ελληνικό δικαστικό σύστημα γιατί θα πάρει χρόνια  και δεν έχω χρόνο.Πως μπορεί ο καινούριος μηχανικός να αναλάβει αφού αυτοί δεν θα κάνουν υπ δήλωση παραίτησης;

Έχω προθεσμία μέχρι αρχές Νοέμβρη να κλείσω τον φάκελο της 4178/2013 που είναι άδειος;  

Πόσο καιρό κάνει το ΤΕΕ από την αίτηση μου να αλλάξω μηχανικό;

Έκανα ήδη ένα email στο πειθαρχικό με όλα τα στοιχειά που έχω να δω εάν θα απαντήσουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.